O nejoblíbenější knihu bojuje už jen sto titulů

Anketa Moje kniha o nejoblíbenější titul Čechů je v poločase. Včera organizátoři oznámili užší výběr stovky knih, které čtenáři nejčastěji jmenovali. Od zahájení akce vyhlášené českými knihovnami letos 1. března hlasovalo jedenašedesát tisíc lidí.

"Není tam žádné velké překvapení. Vypadli někteří populární čeští autoři, ale jinak zastoupení jednotlivých literatur kopíruje složení předchozí dvoustovky," říká Zlata Houšková z Národní knihovny.

S výjimkou bible jsou ve stovce nejpopulárnějších knih pouze díla beletristická. Ubylo dívčí a ženské literatury a dominují spíše díla psychologická, společenská a humoristická.

Pořadí i skladba titulů se však mohou ještě zásadně měnit - hlasování probíhá až do konce září, počátkem října bude oznámen vítězný titul.

Více než dvě třetiny titulů zatím tvoří knihy, podle nichž vznikly filmy, stále oblíbená jsou díla klasiků a knihy pro děti. Ukázalo se, že Češi nejvíce čtou českou literaturu - zaujímá bezmála polovinu titulů.

Po ní následují angloamerická díla, šest knih pochází od německých a francouzských autorů.

Co do počtu knih jsou z českých spisovatelů nejúspěšnější Jaroslav Foglar a autorka dívčích romantických románů Lenka Lanczová, kteří mají ve stovce čtyři tituly. S dvěma knihami uspěli Karel Čapek i Květa Legátová. Ze zahraničních jmen se zde častěji objevuje J. R. Tolkien, Astrid Lindgrenová, Jules Verne či Erich Maria Remarque.

Z britské literatury volí čeští čtenáři podobné knihy, jaké se umístily při obdobné akci v Británii nazvané Big Read - tedy Harryho Pottera, Medvídka Pú, Pána prstenů, Shakespearovy hry či romány Jane Austenové. Do ankety Big Read však přispěl milion čtenářů, získala si velkou pozornost televize i rozhlasu a podnítila řadu mediálních diskusí.

Stejně jako v Británii chce český projekt především podporovat čtenářství, k čemuž je formát soutěže ideální.

"Smysl akce se už projevuje: máme informace o tom, že lidé na některých místech si o knížkách víc povídají a skutečně začínají víc číst," mluvila o svých zkušenostech Houšková.

Podobně jako u jiných celonárodních anket nemohou být výsledky nikdy stoprocentním obrazem vkusu publika, je zde i určité riziko manipulace ze strany čtenářů, kteří jsou schopni svůj oblíbený titul všemožně prosazovat.

"Kupříkladu jeden čtenář zbožňuje specializovanou knihu Teoretická fyzika Ivana Štolla a Jiřího Tolara a stále pro ni hlasuje v Národní knihovně, lístky navíc vyplňuje stejným rukopisem. Ale i kdyby se mu podařilo svůj hlas uplatnit dvakrát třikrát, celkové výsledky to v množství šedesáti tisíc hlasů nemůže ovlivnit," podotýká Zlata Houšková. Podobné pokusy se organizátoři snaží eliminovat.

Hlavními organizátory ankety jsou knihovny, podporu akce našla i v síti knihkupectví Kanzelsberger a v internetových knihkupectvích. V prostorách bezmála pěti set českých knihoven je možné hlasovat buď elektronicky, nebo formou anketních lístků, jimž dává přednost většina návštěvníků. Anebo svou nejoblíbenější knihu zvolit na internetu: www.mojekniha.cz.