Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O nafukovací estetice Kateřiny Vincourové

aktualizováno 
- Tvorbu Kateřiny Vincourové od začátku pronásleduje záhada vnitřního prostoru - zakázaného, nedostupného, či naopak bezpečného území uvnitř. Tři nové práce, jež tvoří autorčinu samostatnou výstavu na Staroměstské radnici, stvrzují takový přístup výkladu už jen tím, že jde o nafukovací objekty, jejichž tvar a forma se tedy vytváří zevnitř a zevnitř rovněž drží. A stejně jako dřívější realizace, i tentokrát jsou díla především výrazem psychického, projekcí emocionálního naladění.
Jsou tu okouzlení i úzkost vyvolávané snadností pseudokomunikace, světem reklamy a lákavě zbytnělého povrchu "příjemných" věcí. Konceptuální složka díla, jež by zpracovávala racionálně uchopený problém prostřednictvím vizuálních prvků, se omezuje na zdůraznění kontrastu mezi vnitřkem a vnějškem. To, co je uvnitř, je dostupné pohledu, ale přitom nedosažitelné křehký vnitřek tu chrání obal, jenž "předmět naší touhy" vlastně nahrazuje.
Nicméně výtvarné pojetí vystavených objektů spočívá samo v sobě. Dvě předimenzované sportovní kabely od firmy Nike a mobilní telefon zmutovaný v kombinaci pavouka a vesmírné lodi - jimž předcházela autorčina variace na módní Malibu jako zástupný symbol příjemného pobytu někde v Tichomoří - vystavují pohledu především své nesporné estetické kvality. I když upozorňují na iluzornost toho, co vyjadřují, bereme je nikoli jako díla kritická, ale afirmativní. A jako umělecká díla mohou na rozdíl od svých předobrazů to, co nabízejí, splnit. Pokud žijeme teď a od umění nečekáme spásu.
Je ovšem otázka, zda se s tím lze spokojit v kontextu současného umění. Objekty spočívají samy v sobě až příliš. Diskuse, kterou lze nad nimi vést, by se měla týkat také toho, co zvolená forma přináší. Uklidňující a neproblematické formální řešení se zdá být koncem devadesátých let přece jen trochu málo. Svět ani historie umění nejsou místa, jimž lze uniknout.
Souvislosti vystavených objektů s některými utopickými nafukovacími projekty ze šedesátých let či s provizorní nafukovací halou Jana Kaplického jsou evidentní, avšak autorkou nereflektované.
Jestliže práce Kateřiny Vincourové vznikly v téhle podobě právě v těchto měsících, schází jim přece jen něco podstatného.
Můžeme je sice považovat za Pichlera či Filka devadesátých let - avšak pozitivní sebestřednost, která tvořila pevný základ jejích předchozích realizací, tentokrát naznačuje možné nebezpečí spoléhání se na psychologismus a intuici. V budoucnosti by právě v jistém druhu estetického autismu mohl ležet kámen úrazu.

Kateřina Vincourová: Call. Galerie hlavního města Prahy (Staroměstská radnice 2. patro). Výstava se koná do 13. června.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz