Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Muzejní noci bude centrum plné autobusů

  0:24aktualizováno  0:24
Na jediný večer vznikne v sobotu v samém centru metropole nové autobusové nádraží Staroměstská. V průběhu Pražské muzejní noci odtud bude ze soboty na neděli v intervalu od čtyř do dvaceti minut vyjíždět osm speciálních autobusových linek.

Hlavní budova Národního muzea stojí v horní části Václavského náměstí v Praze. | foto: Radka PáleníkováAlík.cz

„Loni jsme vypravili 370 spojů, letos jich bude minimálně o padesát více,“ slibuje mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. Bude je zajišťovat 53 nízkopodlažních autobusů, které pojedou od 18.30 celou noc zdarma.

Z centrálního přestupu na náměstí Jana Palacha budou linky vyrážet do všech otevřených objektů. Loni napočítali v pražských muzeích 171 tisíc návštěvníků.

Přidalo se dalších pět institucí
Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše se letošní muzejní noc v Praze opět rozrostla, účastní se jí už 25 institucí.

„Poprvé to letos bude Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Galerie Anderle, Rumunský kulturní institut a Městská knihovna,“ vysvětluje Lukeš. Jeden nový objekt otevře i Národní muzeum – nově zrekonstruovaný Chvalský zámek v Horních Počernicích.

K těm, kteří se noci účastní pravidelně, patří třeba Zemědělské muzeum na Letné. To nabídne příchozím v rámci aktuální výstavy bramborové hody.
Otevřené zavřené muzeum

Zavřená naopak zůstane sousední budova Národního technického muzea. Ne proto že by se muzeum muzejní noci neúčastnilo, ale z důvodu několikaleté rekonstrukce budovy. Muzejníci proto postaví na parkovišti před budovou stany, ve kterých představí zajímavé sbírkové předměty.
 
„Bude mezi nimi třeba Teslovo vejce, model Staroměstského orloje, historický loupač jablek, závodní bugatka z roku 1931 nebo replika Božkovy šlapací drezíny pro koněspřežnou železnici z Českých Budějovic do Lince,“ slibuje Jiří Zeman z Národního technického muzea.


Muzejní noc

Seznam institucí , které se účastní v Praze

České centrum Praha,  České muzeum výtvarných umění v Praze,  Galerie Anderle,  Galerie hlavního města Prahy,  Galerie Rudolfinum,  Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie Praha,  Městská knihovna v Praze,  Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUM, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze,  Muzeum Policie České republiky, Národní galerie v Praze, Národní kulturní památka Vyšehrad,  Národní muzeum,  Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha,  Pražská informační služba, Pražský hrad,  Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze.

Další podrobnosti najdete na ZDE.

Zahanbit se nedají ani další muzea. Muzeum policie na Karlově rozezní dechový kvartet Hudby Hradní stráže, který vystřídají záchranáři z České Kamenice a vojáci z doby třicetileté války.

Velký zájem bývá mezi návštěvníky i o expozice Židovského muzea. To letos poprvé zpřístupní stálou expozici Židovské tradice a zvyky v Klausové synagoze a Obřadní síni pražského Pohřebního bratrstva. Muzeum však má jednu výjimku – otevře se až po skončení šabatu ve 22.30 hod.

Otevřeno bude i na Pražském hradě – lidé si mohou projít  Obrazárnu, Starý královský palác nebo stálou expozici Příběh Pražského hradu.

Snadná cesta domů
Dopravní podnik však nezapomněl ani na cestu lidí zpátky domů. „Chceme usnadnit návštěvníkům i návrat, proto výjimečně prodloužíme provoz metra až do půl druhé,“ slibuje Pečený.

Na popůlnoční metra ale už nebudou navazovat ostatní denní spoje – tramvaje a autobusy. Otevřené do půl druhé budou i parkoviště P+R, do 1.15 hod. pojede také lanovka na Petřín.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz