Vyšetřování výbuchu letadla u Lockerbie

Vyšetřování výbuchu letadla u Lockerbie - (22. prosince 1988) | foto: Profimedia.cz

O Lockerbie vznikne film, pozůstalí jsou rozpačití

Devatenáct let starý teroristický čin, kdy nad skotským Lockerbie vybuchl letoun mířící do New Yorku, se dočká filmového zpracování.

Tvlrci filmu v čele s novozélandskou režisérkou Niki Carovou, která si vydobyla renomé rodinným dramatem Pán velryb, v současné době pilně pracují na scénáři.

Půjde o adaptací memoárů Kena Dornsteina. Loni vydaná kniha popisuje příběh Dornsteinova bratra Davida, jenž byl mezi oběťmi útoku.

"Film bude nahlížet na emocionální dopady terorismu, ovšem ne v politické rovině," řekla BBC Carová, podle níž se příběh bude odehrávat v současnosti a využije prvky flashbacků, to jest pohledů do minulosti.

Někteří pozůstalí obětí se ale k projektu staví skepticky. Doktor Jim Swire, jemuž na palubě letounu zemřela dcera, má obavy z nepřesné interpretace tragické události.

"V první řadě chceme vědět, jak je možné, že k něčemu takovému došlo. Lidé, kteří točí filmy, často fakta překrucují. Ale jakoukoli snahu o osvětlení té události vítáme," uvedl Swire pro BBC.

Let společnosti Pan American mířící z Londýna do New Yorku skončil 21. prosince 1988 nad skotským městem Lockerbie, když libyjští teroristé na palubě odpálili téměř půl kilogramu semtexu.

Trhavina československé výroby rozmetala tehdy největší dopravní letadlo světa Boeing 747, známé jako Jumbo Jet, na plochu 845 kilometrů čtverečních. Přispěl k tomu i mimořádně silný vítr o rychlosti 190 kilometrů v hodině.

Tato událost byla až do 11. září 2001 považována za největší teroristický útok na občany Spojených států. Nikdo z pasažérů ani z posádky, mezi nimiž bylo 189 Američanů, nepřežil.