Lidice budí silné emoce. U nás i za hranicemi

Lidice budí silné emoce. U nás i za hranicemi | foto: Julie Vrabelová / Tomáš Vaverka

O Lidice je zájem, poletí do USA i Afghánistánu za českými vojáky

  • 19
Lidice slaví úspěch. Do kina chodí na film Petra Nikolaeva stále víc lidí, celkem už ho vidělo 146 tisíc diváků. A zájem projevují i v zahraničí: film se bude promítat ve Washingtonu, v Izraeli a pravděpodobně ho uvidí i čeští vojáci v Afghánistánu.

Popud navštívit vojenskou misi vzešel od jedné z divaček. Nejprve požádala režiséra, zda by bylo možné poslat jednotce v Aghánistánu, kde působí i její přítel, plakát filmu s podpisy tvůrců a pár slov podpory. Tvůrcům to však přišlo málo, a tak nabídli, že za vojáky zajedou.

"Řekli jsme si: jestli jim to nějak pomůže nebo je to aspoň potěší, proč jim rovnou nepromítnout film? A tak jsme se dohodli, že zařídíme polní kino, poskládáme hereckou delegaci a pokusíme se do Afghánistánu dostat osobně," popsal nezvyklý plán Adam Dvořák, producent a střihač Lidic.

Ukázky z dopisů tvůrcům Lidic

Jiřina Eliášová, VIII. A, ZŠ Na Smetance píše tvůrcům
(...) I když jsme se o Lidicích už učili, nevěděli jsme, jaké to muselo pro lidi být. A to nám film ve velkém rozsahu ukázal. Mě na něm asi nejvíc uchvátilo skvělé herecké obsazení jako například Karel Roden a Zuzana Bydžovská. Je to krásný film, ale je moc smutný a člověk v něm vidí to utrpení a bolest, kterou museli obyvatelé Lidic protrpět. Myslím, že se zapíše do srdce, protože si u něj moc lidí uvědomí, za co všechno můžou být v dnešní době vděční. (...) Jsem ráda, že jsem ten film viděla, jelikož byl natočen přesně podle pravdy... a bylo to tak reálné. Ale myslím, že vidět ho jednou úplně stačilo.

Kateřina Třešňáková píše Petru Nikolaevovi
Musím Vám ještě jednou moc poděkovat za úžasný film. Jsem osobně přesvědčená, že takové filmy by měli pouštět na školách žákům, a ne jim do hlavy rvát nějaké věci z učebnic.(...) Film byl... ani asi nemám ta pravá slova, emoce se ve mně strašně mísí i teď. (...) Mám spousty kamarádů a hlavně svého přítele na misi v Afghánistánu, je to 43. úderný výsadkový prapor z Chrudimi, a moc bych Vás chtěla poprosit o pár řádků pro ně. Poslední dobou jsou na tom psychicky velmi špatně a myslím si, že by jim opravdu udělalo velikou radost, kdybyste jim napsal pár povzbuzujících slov a ještě nejlépe i herci z filmu Lidice. Chtěla jsem Vás o to poprosit včera po filmu, ale jsem stydlivá a navíc si myslím, že už jste se těšil domů. Určitě je to nejen potěší, ale i povzbudí. A kdyby se náhodou povedlo i poslat třeba plakát s podpisy herců, bylo by to úžasné. Chtěla bych tam kluky trochu povzbudit, vím, jaké to tam je sice jen z vyprávění svých přátel čí přítele, ale popravdě mi to stačí.

Radek Šíma píše producentu Adamu Dvořákovi
Dobrý den, pane producente, včera jsem zhlédl film Lidice a chtěl bych Vám velice poděkovat za hluboký filmový zážitek. Mohl bych to samozřejmě obšírně rozebrat a komentovat, ale myslím, že postačí to, že jsem brečel ještě u auta na parkovišti (jen pro představu, měřím 190 cm a vážím 105 kg).

Václav Baloun píše Zdeňku Mahlerovi
Vážený pane Mahlere, gratuluji Vám srdečně k filmu Lidice, je to asi nejlepší český film za několik desetiletí. Nejlepší díky svému scénáři, který jste napsal Vy. (...) Je to film lidský, velmi přesný ve své temnotě, silný až monumentální. Nejen Váš strhující hlas, ale i Vaše dramatické vyprávění, které vždy stihne rozšířit obraz uvedením i dalších podrobných a  překvapivých okolností z kontextu doby, jsou v podstatě zárukou hlubokého prožitku diváka, čtenáře nebo posluchače. Lidice jako oběť totalitární diktatury si takový film velmi zaslouží. (...) Někteří kritici vytýkají scénáři zaměření na specifický lidský osud pana Šímy. Jsem si jist, že se mýlí. Právě jeho osud zvýraznil absurditu celého okupačního teroru. Na čem jiném, než na lidském příběhu by chtěli scénář postavit? Plytkých odlidštěných sdělení z dob komunistického režimu už bylo na formálních oslavách v minulosti dost.

Ivana Černá, učitelka na ZŠ Smetanka, píše tvůrcům
(...) Přála bych Vám i všem aktérům a štábu sedět v kině s námi. Po úvodních reklamách se rozhostilo naprosté ticho, které se s odvíjejícím se příběhem ještě prohlubovalo. Občas jsem cítila pohled svého třináctiletého souseda, občas se zeptal –  třeba jestli tohle je ta továrna, kde pracoval můj táta a vyprávěl, že jednou z Lidic nikdo nepřišel do práce. Pak mě šeptem největší uličník poprosil o kapesník. No a pak plakali všichni, do ticha titulků. Nikdo se nezvedal, nikdo nemluvil. A když už byla úplně tma, začali ti tak často kritizovaní puberťáci tleskat. Ze sálu šli za ruce, několik se přišlo prostě pomazlit ke mně a nemohli zastavit pláč. Když se všichni pochytali bez řečí za ruce společně, nezbylo mi, než hodně zhluboka dýchat. (...) Prosím, zprostředkujte tato sdělení i Vašim kolegům, ať víte všichni, že jste nedřeli a nenervovali jste se zbytečně, že vaše společné dílo našlo své diváky. A to nejdůležitější – že paměť národa je oslovena přes mladé, kteří fakt nezapomínají a umějí přemýšlet.

Pozn.: Dopisy jsou redakčně kráceny.

Ten o něm momentálně jedná s ministerstvem obrany a vše je prý na dobré cestě. "Řešíme technické detaily, například jsem byl poučen, že promítací plátno ve válečné oblasti nesmí být příliš velké, aby nepoutalo nežádoucí pozornost," vysvětluje Dvořák.

Petr Nikolaev

Dvořák je v posledních dnech zasypán dopisy a e-maily od diváků, kteří Lidice viděli. Povětšinou nešetří chválou. "Píšou nám učitelky, děti, ale taky pamětníci nebo historici. Autor scénáře Zdeněk Mahler dokonce dostal dopis od arcibiskupa Duky, který mu za film děkoval a přidal i osobní příběh, který má s Lidicemi spojený," raduje se producent s tím, že některé reakce jsou opravdu dojemné.

"Když vám napíše stokilový chlap, že po cestě z kina brečel jako malý kluk, nemůže vás to nerozhodit. Stejně jako vyprávění paní učitelky, která popisuje reakce svých žáků," dodává a za všechny reakce děkuje.

Film by kromě vojáků měli vidět i čeští krajané ve Spojených státech, kde chce česká ambasáda Lidice promítat. Zájem o projekci projevilo i České kulturní centrum v Izraeli. Tvůrci také snímek přihlásili na festival v Torontu a Benátkách, zatím však není rozhodnuto, zda se do výběru dostane.