Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osamělý „Neo“ Reeves vydal básně. O bolesti, pyžamu a krému na obličej

  15:01aktualizováno  15:01
Z herce Keanua Reevese, který proslul především jako Neo z Matrixu, se stal spisovatel. V těchto dnech vydává svou první knihu pro "dospělé děti" s názvem Óda na štěstí.

Keanu Reeves alias Neo je smutný. Nebo není? Hodně prý napoví jeho kniha Óda na štěstí. | foto: www.allmoviephoto.com

Reeves má poslední dobou pověst zachmuřeného samotáře. Během krátké doby musel čelit několika osobním tragédiím včetně úmrtí v rodině, loni vzbudila soucit fotografie, na níž šestačtyřicetiletý Reeves sedí sám na lavičce a pojídá sendvič. V reakci na to byla na sociální síti Facebook zahájena kampaň na jeho rozveselení.

Kniha K. Reevese Ode to Happiness

Úzkou, ručně vázanou knihu Reevesových básní doplňuje na každé straně jednoduchá perokresba losangeleské umělkyně Alexandry Grantové. "Napustil jsem si horkou koupel zármutku/V pokoji zoufalství," začíná báseň a pokračuje slovy jako "šampon lítosti", "mýdlo bolesti", "obličejový krém sebenenávisti", "hedvábné pyžamo osamění".

S tématy smutku a temnoty si pohrává i grafická podoba knihy: každá další stránka je o něco tmavší než předešlá, písmo připomíná inkoustový zápis a rozpíjí se, jako by ho skropily slzy.  Na poslední stránce je pak černá díra a nápis: Vždycky může být hůř.

Reakce na Reevesovo dílo se různí. "Viděla jsem lidi, kteří se mohli potrhat smíchy. Ale pak jsem ji ukázala někomu v Los Angeles a ten propukl v pláč... Záleží, jak se k tomu lidé postaví," říká Grantová.

Krém a pyžamo ano, zbytek ne

Kniha byla původně míněna jen jako vtip pro nejbližší přátele. "Naše kamarádka (editorka knihy Janey Bergmanová) seděla u Keanua doma a poslouchala úžasně smutnou písničku. A Keanu, který si z ní dělal legraci, začal psát báseň," vrací se Grantová na začátek. Bergmanová pak předala báseň malířce, která strávila půl roku přípravou knihy. Tu pak Reeves dostal jako dárek.

Herec Keanu Reeves na bulvární fotografii, ketrá vyvolala vlnu podpory na internetu

Herec Keanu Reeves na bulvární fotografii, která vyvolala vlnu podpory na internetu

"Když jsem ten dárek držel v ruce, byl jsem ohromen a říkal jsem si, že pokud se líbí mně, bude se líbit i ostatním. Tak jsme se  pokusili udělat z toho skutečnou knihu," vysvětlil Reeves, který své dílo nazývá obrázkovou knihou pro dospělé děti.

O její vydání se postaral proslulý německý tiskař uměleckých knih Gerhard Steidl, který básně vytiskl na kvalitní papír s originální obálkou v limitované edici čtyř tisíc kusů. "Je to umělecká kniha, která je přímo předurčená k tomu, aby ji lidé drželi a dotýkali se jí," říká Grantová. Na kvalitu papíru prý oba osobně dohlíželi i proto, že všechny použité kresby jsou skutečné tisky.

Ukázka kresby z  knihy K. Reevese Ode to Happiness:

Ukázka kresby z knihy: "Horká koupel zármutku"

I když obsah Ódy na štěstí (Ode to Happiness) není míněn úplně vážně, podle Reevese má v sobě prvek svépomoci. "Je v tom kousek životní zkušenosti. Doufal jsem, že to lidi trochu ovlivní," říká s tím, že se však v žádném případě nejedná o obrázek jeho soukromého života. "Osobní je na ní jen to, jak reflektuje můj smysl pro humor. Obvykle se nekoupu v pokoji zoufalství se smuteční svíčkou," směje se herec a dodává, že nicméně hedvábné pyžamo vlastní a krém na obličej také používá.

Kromě básnických zamyšlení se nyní herec pilně věnuje natáčení filmu 47 Ronin o proslulé samurajské legendě. Zároveň se podílí na tvorbě dokumentu Side by Side, který, jak sám říká, pojednává o vědě, umění a vlivu digitálního promítání.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz