Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ó jak dobře známe ty hráče!

  8:17aktualizováno  8:17
Shakespearovu historickou hru Král Jan převyprávěl Friedrich Dürrenmatt tak, že především pootočil její žánr: "Ze zdramatizované kroniky se stává podobenství: komedie o politice, o určité politice." Jak aktuální dnes může být komedie o politice napsaná před třiatřiceti lety? Inscenace Divadla na Vinohradech odpověděla jednoznačně - více než bychom si přáli!
Velmocenská partie mezi anglickým králem Janem Plantagenetem, francouzským králem Filipem II. a papežovým legátem kardinálem Pandulfem se sice odehrává na šachovnici tehdejší Evropy, pravidla hry však dobře známe. Taktika zahájení, obětování vedlejších figur, všechny prostředky předem posvěcené mocenskými zájmy. Na scéně, jíž dominují obří prapory, se odehrávají dějiny jedné z válek, dovolující nesčíslně asociací nejen se současným děním ve světovém měřítku, ale i s poměry na domácí politické scéně.

Král Jan

Divadlo na Vinohradech Praha

Autor: Friedrich Dürrenmatt podle Shakespeara

Překlad: Bohumil Černík

Režie: Jiří Menzel

Výprava: Karel Glogr

Hudba: Joseph Haydn

Dramaturgie: Alena Kožíková

Premiéra: 30. října 2001

Režisér Jiří Menzel sdílí s Dürrenmattem jeho skepsi a sžíravý humor do všech důsledků. Není pochyb, kdo jsou tehdejší lídři světové politiky: nebezpeční egoističtí šašci. Herecké portréty mají proto vesměs ostrou linku jedovatých karikatur. Viktor Preiss se s gustem opřel do Krále Jana, na pohled slabošsky přikrčený neurotik s poškubávající se nohou, ve skutečnosti  houževnatý protivník, pohotově reagující na změny situace. Prototyp současného úspěšného politika.

Také Filip II. v podání Václava Vydry klame tělem. Za huhňavě dobráckou dikcí se skrývá kalkulující panovnický mozek znalý svých možností. Výraznou postavou je Pandulfo, kardinál milánský, z něhož Vladimír Dlouhý učinil cynického pragmatika moci par excellence. Výstižným společným rysem jejich konání je naprostá bohorovnost, s níž se věnují své partii, v jejímž průběhu obětují tu tisíce vojáků, tu své příbuzné včetně dítěte, vše bez mrknutí oka.

Tím, kdo do hry vnáší lidské měřítko, je Bastard Filip, jehož  Král Jan povýší na Sira Richarda Plantageneta. V inscenaci jej Svatopluk Skopal ztělesňuje jako schopného muže z lidu, který se coby obratný mírotvorce pokouší humanizovat nelítostný boj o moc. Klíčová postava hry je však i jejím úskalím. Víra v moudrost prostého lidu, z něhož levoboček vzešel a do jehož náruče se po své neúspěšné misi ve světě mocných vrací, už dnes působí zpozdile. Sám Dürrenmatt se snažil v závěru o korekci původní verze, pocit chtěného optimismu zůstal, byť Skopalův Bastard své finální poznání chvatně křikl takřka do portálu.

Daleko nosnější motiv, který inscenace náležitě nevytěžila, byl příběh Krále Jana a Bastarda, kdy první z nich vsadí vše na předvídavý úsudek toho druhého a svůj odhad zaplatí životem. Vztah dvou mužů spojených fatálně nepsanou dohodou odezněl toliko ve verbální rovině. Herecky dosti zkrátka přišly i vztahy méně dramatické, neboť režijní řešení akcentovalo autorský sarkasmus stylizací výstupů do podoby bezmála klaunských čísel - francouzský král přijímá zásadní rozhodnutí v nedůstojných podmínkách lázně nebo groteskní setkání kajícího se Krále Jana a papežského legáta shodně navlečených do nočních košil.

Odlidštěná směsice pohrdání a respektu, charakterizující vzájemné vztahy mezi reprezentanty moci, se v Menzelově pojetí ani nemohla psychologicky více projevit. A tak se Královna Eleonora v podání Jiřiny Jiráskové sice stihne moudře rozloučit se životem, stejně jako se zhrzená Blanka Kastilská Vendulky Křížové stačí pomstít Bastardovi, avšak jejich příběhy nejsou pro základní tón Menzelovy inscenace určující.

Nešetřete je, jako by zněl režijní pokyn hercům představujícím v této komedii o politice nadčasové typy cynických hráčů o moc. Ale ať už byl pokyn jakýkoliv, pokropil vinohradské herce živou vodou a spolupodepsal se s tentokrát nechybující dramaturgií na nadprůměrném inscenačním výsledku, pod který, doufejme, už vinohradské divadlo nepůjde.

Václav Vydra (vlevo) coby Filip II. a Vladimír Dlouhý jako Pandulfo v inscenaci Král Jan.

Václav Vydra (vlevo) coby Filip II. a Viktor Preiss jako Jan Plantagenet, král anglický, v inscenaci Král Jan.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz