Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O filmech, bez kterých se (ne)dá žít

  14:04aktualizováno  14:04
V programu karlovarského festivalu jsou filmy, bez kterých si myslíme, že nemůžeme žít. Ať už jsme k tomu došli vlastním rozhodnutím, nebo drtivým tlakem reklamy. Podle druhu motivace pak víme, na co se po zhlédnutí zlobit.

43. MFFKV - Věra Chytilová - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: MF DNES

Jsou filmy, o kterých jsme si naopak mysleli, že je k životu vůbec nepotřebujeme, a ejhle, ony na vás vyskočí jako čertík z krabičky. Za chvíli dojde k návyku.

Teď mám na mysli všechny letošní karlovarské znělky. Čtyři nositelé Křišťálových glóbů (Věra Chytilová, Miloš Forman, Danny DeVitto a Harvey Keitel) jsou tak úžasně ironičtí k tomu všemu případnému festivalovému pozlátku, že je rozhodně musíte vidět.

Jsou filmy, ve které jste už nedoufali. Maďarský Fellini Béla Tarr mě kdysi nebezpečně vtáhl do svého světa Satanským tangem (1994). Tahle uhrančivá vize, vypovídající možná o příchodu falešného proroka, vznikala sedm let a trvala 450 minut.

Vezmeme-li, že na přípravách Muže z Londýna maďarský mistr dlouhých záběrů strávil o pouhý rok méně, je výsledných 132 minut téměř žalostně málo. I když výsledek je strhující. Nicméně nůžky mezi komerční nabídkou pro tzv. běžného diváka a festivalovým labužnictvím se někde musí projevit.

Například v okamžiku, kdy jeden z mých sousedů v kině po spatření Miroslava Krobota na plátně konečně uchopil svůj první a zřejmě i poslední záchytný bod filmu: "Hele, to je přece Karel!" Tak jsme se opět z degustátorů výjimečné hostiny vrátili do reality a stali se "jen" účastníky zájezdu.

Jsou filmy, na něž jsme připravováni. Slovenský Fellini Juraj Jakubisko se se svou Bathory vydal jinou cestou. Budiž mu lehčí než natočení tohoto výpravného velkofilmu. Dobře, že ČT nedávno nečekaně připomněla jeho někdejší nespoutatelnou fantazii Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) z let, kdy se pod politickým označením "krize" skrývaly ty nejsvobodnější nápady.

Jsou filmy, na něž jsme nepřipraveni. Mí norští přátelé po mně žádali rozřešení ruské Rokle Mariny Razbezhkinové. Krutý svět předrevoluční vesnice podle rané prózy Sergeje Jesenina šokoval více než pohled Jakubiskův.

Žena vytažením hadru a zvoláním: "Co je to zase tady?" uvádí do pohybu vodní kolo a pak už jen marně přihlíží, jak se s ním mlynář, který ho opravoval, dává do pohybu, aby neodvratně skončil na dně řeky. Ale stejně jako skansenově čisté podhradí z čachtické paní je i tento svět téměř neposkvrněný a obyvatelé jako z folklorního ansámblu.

Tak kudy se vydat se současným filmem? Odpoledne na tiskovku s letos poctěným osmdesátníkem Nicolasem Roegem. Jeho Pýchavka, připomínající prý mistrovské Teď se nedívej, mě spíše popíchla. Dožaduji se povzbuzení, pro změnu, já.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz