Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový festival o vědě bude spřádat teorie o konci světa a budoucnosti

  14:45aktualizováno  14:45
Prezentovat vědu jako dynamickou, rozmanitou a hravou scénu bude už po 47. mezinárodní festival Academia film Olomouc. Přehlídka populárně-vědeckých filmů začne 17.dubna. Letos se těší enormnímu zájmu.

Academia nabídne celkem 89 populárně-vědeckých filmů ve 113 programových blocích a řadu hostů. Novinkou bude Science Café na Horním náměstí, kde se budou moci zájemci neformálně setkat s vědci.

Festival odstartuje projekcí v kině Metropol Létající monstra ve 3D a s Davidem Attenboroughem. "Jedná se o vůbec první projekci v 3D v historii festivalu, film navíc získal významná ocenění," uvedl ředitel festivalu Jakub Korda.

Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO

Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO

Pořadatelé pro letošní rok připravili devět tematických okruhů. Hlavním tématem bude Utopie versus Dystopie. "Budeme se zabývat nejen hypotézami o možném konci světa, ale i tím, jaká nás čeká budoucnost a jakou roli mohou sehrát věda a technologie," uvedla programová ředitelka Veronika Klusáková.

Dalšími tématy bude například Věda a náboženství, Rousseau čili O výchově, Konopí jaké lék či blok Self Made-Man, které připomenou významné osobnosti jako Billa Gatese či Steva Jobse. Součástí bloku Výchova k atomové válce budou i prohlídky olomouckého protiatomového krytu. Hlavním hostem festivalu bude britský expert na evoluci a genetiku Steve Jones, jenž převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy.

Do soutěže letos dorazilo přes 200 snímků, z nichž do klání postoupí 19 zahraničních a 14 českých. "Výběr byl velmi těžký, neboť nabídka byla velmi kvalitní. Za branou jsme museli nechat řadu vynikajících dokumentů," doplnil Korda.

Fotogalerie

Kromě projekcí a přednášek se návštěvníci letos mohou těšit i na takzvané vědecké kavárny každý pracovní den. "Půjde o neformální setkání veřejnosti s vybranými vědci, kteří budou prezentovat svůj výzkum," uvedl Korda.

Na festival se už akreditovalo přes 1 000 lidí,  což je víc než ve stejném období loni, kdy jich bylo touto dobou zhruba 800. Festival se kromě Uměleckého centra UP uskuteční také v kině Metropol a Divadle hudby. Loni se celkem akreditovalo 2 700 lidí. "Zájem o festival stále narůstá, před pěti lety jsme začínali na 350 akreditacích. V minulosti jsme museli řešit i situace, kdy se zájemci nedostali na projekce. V Olomouci už ale není moc míst, kam bychom se mohli rozšířit," doplnil ředitel. Náklady na festival letos činí přes tři miliony korun, což je asi o 30 procent méně než před rokem. Pořadatelem je Univerzita Palackého v Olomouci. Letos se AFO koná do 22. dubna.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz