Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový festival o vědě bude spřádat teorie o konci světa a budoucnosti

  14:45aktualizováno  14:45
Prezentovat vědu jako dynamickou, rozmanitou a hravou scénu bude už po 47. mezinárodní festival Academia film Olomouc. Přehlídka populárně-vědeckých filmů začne 17.dubna. Letos se těší enormnímu zájmu.

Academia nabídne celkem 89 populárně-vědeckých filmů ve 113 programových blocích a řadu hostů. Novinkou bude Science Café na Horním náměstí, kde se budou moci zájemci neformálně setkat s vědci.

Festival odstartuje projekcí v kině Metropol Létající monstra ve 3D a s Davidem Attenboroughem. "Jedná se o vůbec první projekci v 3D v historii festivalu, film navíc získal významná ocenění," uvedl ředitel festivalu Jakub Korda.

Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO

Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO

Pořadatelé pro letošní rok připravili devět tematických okruhů. Hlavním tématem bude Utopie versus Dystopie. "Budeme se zabývat nejen hypotézami o možném konci světa, ale i tím, jaká nás čeká budoucnost a jakou roli mohou sehrát věda a technologie," uvedla programová ředitelka Veronika Klusáková.

Dalšími tématy bude například Věda a náboženství, Rousseau čili O výchově, Konopí jaké lék či blok Self Made-Man, které připomenou významné osobnosti jako Billa Gatese či Steva Jobse. Součástí bloku Výchova k atomové válce budou i prohlídky olomouckého protiatomového krytu. Hlavním hostem festivalu bude britský expert na evoluci a genetiku Steve Jones, jenž převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy.

Do soutěže letos dorazilo přes 200 snímků, z nichž do klání postoupí 19 zahraničních a 14 českých. "Výběr byl velmi těžký, neboť nabídka byla velmi kvalitní. Za branou jsme museli nechat řadu vynikajících dokumentů," doplnil Korda.

Fotogalerie

Kromě projekcí a přednášek se návštěvníci letos mohou těšit i na takzvané vědecké kavárny každý pracovní den. "Půjde o neformální setkání veřejnosti s vybranými vědci, kteří budou prezentovat svůj výzkum," uvedl Korda.

Na festival se už akreditovalo přes 1 000 lidí,  což je víc než ve stejném období loni, kdy jich bylo touto dobou zhruba 800. Festival se kromě Uměleckého centra UP uskuteční také v kině Metropol a Divadle hudby. Loni se celkem akreditovalo 2 700 lidí. "Zájem o festival stále narůstá, před pěti lety jsme začínali na 350 akreditacích. V minulosti jsme museli řešit i situace, kdy se zájemci nedostali na projekce. V Olomouci už ale není moc míst, kam bychom se mohli rozšířit," doplnil ředitel. Náklady na festival letos činí přes tři miliony korun, což je asi o 30 procent méně než před rokem. Pořadatelem je Univerzita Palackého v Olomouci. Letos se AFO koná do 22. dubna.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz