O co se také vedou právní pře v Hollywoodu

Život v Hollywoodu přináší boj na nejrůznějších frontách. Úměrně konkurenci sílí ochrana vlastních zájmů, jak ukázalo několik nedávných případů. Například producenti ze studia New Line Cinema museli změnit název nového dílu parodií o špionovi Austinu Powersovi. Snímek se měl jmenovat Goldmember, ale filmová asociace MPAA podpořila námitku firem MGM a United Artists, které vlastní práva k sérii o agentu 007. Název Goldmember by prý mohl zesměšnit, a tím poškodit snímek s Jamesem Bondem nazvaný Goldfinger.
V roce 1999 byli pro změnu úspěšnější v New Line Cinema. Tehdy vyhráli spor o název The Spy Who Shagged Me. Jenže nyní šlo podle MGM o víc: "Je důležité, aby integrita registrovaných titulů u asociace nebyla narušena," tvrdí tiskový šéf MGM Peter Peterson. Podle právního experta Jay Rakowa "studio MGM požadovalo finanční potrestání, které by mu zajistilo, že žádné obdobné akce nenaruší chráněná umělecká a intelektuální práva autorů".

Jménem komparzu filmu Planeta opic byl podán soudní návrh proti studiu 20th Century Fox. Uvádí se v něm, že během natáčení byli komparzisté představující opice kvůli efektům nastříkáni třiceti tisíci kilogramů chemických hmot od firmy Fuller's Earth, které prý obsahují rakovinotvorné látky. Firemní varovné značky, jež doporučují plynové masky, byly podle žaloby odstraněny. "Pokud to nebylo nebezpečné, proč tedy režisér Tim Burton dýchal během natáčení přes masku s filtry?" ptá se právník Neal J. Fialkow.

A do třetice nejaktuálněji: Americká filmová akademie zahájila při proti firmě Pipedream Products, která na internetu nabízí prý nehorázné kopie sošek Oscarů. Připomínají totiž slavné ceny, ale s nepřehlédnutelným rozdílem - s pohlavím, nadto nadměrným. Originální Oscar měří asi 30 centimetrů, je pozlacen 24karátovým zlatem a hlavně - nemá sexuální orgány. Žalobce uvádí, že soška s dvaceticentimetrovým pyjem nazvaná výrobci Kanec roku "může zmást veřejnost při pohledu na uznávaný originál".

Jeden obdobný soud už akademie vyhrála, a sice proti firmě Karol Western Corp., která rovněž vyrábí "oscarové" sošky a prodává je na hlavním hollywoodském bulváru. Turisté si je teď mohou koupit jen v případě, že budou tvarově pozměněny, třeba se zdviženou rukou, a neponesou nápis za herecký či režijní výkon, nýbrž za jiné, třeba rybářské, sportovní či rodinné zásluhy.