Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O české účasti na benátském bienále se opět rozhodlo na poslední chvíli

aktualizováno 
Praha - O tom, kdo bude letos zastupovat jednotlivé země na nejstarším a přitom nejpopulárnějším bienále současného umění pořádaném od roku 1895 v italských Benátkách, přicházely zprávy od konce léta loňského roku. Zatímco Spojené státy, Německo či Velká Británie měly jasno už na podzim, některé země - mezi nimi také Česko - v březnových dnech teprve doháněly jejich náskok. Letošní osmačtyřicáté vydání bienále přitom začíná už 13. června.
Při rozhodování o této státní reprezentaci nás předběhlo například i Lucembursko, přestože - na rozdíl od České republiky - nemá v Benátkách k dispozici svůj výstavní pavilon.
S tím, aby se prezentace na benátském bienále vůbec stihla připravit, zápasí česká strana už po několikáté. Podle kurátorky Olgy Malé, která spolu s Karlem Srpem z Galerie hlavního města Prahy navrhla vítězný projekt Veroniky Bromové, bylo letos ve srovnání s minulým ročníkem, kdy spolupracovala na benátském bienále s Ivanem Kafkou, ještě méně času.
Důvodů je několik. První: "Před rokem 1989 řídil přípravy kompletně tehdejší ředitel Národní galerie v Praze Jiří Kotalík, takže veřejný spor o to, kdo a jak nominuje autory, nenastal," uvádí nynější ředitelka této galerie Dagmar Šefčíková, která svolala komisi, jež rozhodla o vítězi tuzemského konkursu.
Problémy dále nastaly po rozpadu společného státu se Slovenskem. Původně Československý pavilon, jehož autorem je vynikající architekt Otokar Novotný a v němž se zdejší umění prezentovalo poprvé v roce 1926, se stal předmětem sporu mezi oběma státy. Dodnes nejsou vyřešeny majetkové a provozní otázky, a navíc pravidelně vyvstává problém, jak pavilon rozdělit mezi umělce reprezentující na bienále oba sousední státy.
A důvod další: od reformy bienále v roce 1973 až do konce 80. let italští pořadatelé počítali s jistým předstihem. Ovšem v posledních letech nedodržují termíny. "První schůzka zástupců jednotlivých zemí, kde bylo zveřejněno jméno generálního komisaře, koncept a téma bienále, se obvykle konala na podzim a na jaře dalšího roku proběhla porada vyloženě organizační. Už po několikáté se však stalo to, že koordinační schůzka se koná až v lednu, tedy necelých pět měsíců před začátkem akce," vysvětluje Šefčíková. Proto většina zemí už před lety rezignovala a své kandidáty vybírá bez ohledu na téma bienále, ale tak, aby účast byla zajištěna profesionálně a s předstihem. "Letos jsme ovšem dospěli k názoru, že příště bychom se měli zařídit stejně," dodává ředitelka Národní galerie.
Komplikací je rovněž otázka, kdo vlastně má mít bienále za českou stranu na starosti. Agendu spojenou s prezentací českého umění v Benátkách předalo ministerstvo kultury Národní galerii v Praze, která je - jak říká Šefčíková - "pověřená organizováním bienále od a do zet". Oproti tomu se kurátoři letošního vítězného projektu Karel Srp a Olga Malá z Galerie hlavního města Prahy domnívají, že by "za složení a činnost komise rozhodující o české reprezentaci v Benátkách mělo nést přímou odpovědnost ministerstvo kultury. Národní galerie v Praze coby instituce zaručující jen kontinuální správu pavilonu by měla vstupovat do hry až po vyhlášení vítězného projektu," upřesňují Malá se Srpem. Podle nich je totiž pouze v silách ministerstva svolat například koordinovanou česko-slovenskou komisi, jež jediná může rozhodnout o společném projektu.
Jistá naděje tu je: nedávno byla po schůzce ministrů Milana Kňažka a Pavla Dostála ustavena pracovní skupina zástupců obou zemí. Ta snad rozhodne o budoucnosti pavilonu a vzájemné koordinaci příprav na bienále.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz