Doporučujeme

Videokracie - snímek z filmu

Videokracie - snímek z filmu

O cenu Jednoho světa soupeří Berlusconiho show girls s milenci z Kábulu

  • 0
V soutěžní kategorii festivalu Jeden svět, který večer čeká slavnostní zahájení, je letos šestnáct snímků z celého světa. O Cenu za nejlepší film bude soupeřit příběh afghánských "Romea a Julie", kritický dokument o mediálním impériu italského premiéra Berlusconiho i intimní rozhovory lidí bojujících s rakovinou.

Na letošní festival se přihlásilo přes 1 600 dokumentárních snímků s tematikou lidských práv, stovka z nich se dostala do oficiálního programu. O hlavní cenu festivalu bude soutěžit šestnáct z nich.

DNY ZELENÝCH NADĚJÍDny zelených nadějí - snímek z filmu

Letošní zahajovací snímek popisuje očima mladé dokumentaristky zklamání, které si prožili příznivci íránského reformního hnutí po zmanipulovaných prezidentských volbách v loňském červnu. Film uvozuje kategorii Zaostřeno na Írán, která přibližuje vnitropolitické i sociální problémy v ostře sledované zemi.

HANOBENÍ

Hanobení - snímek z filmuKoprodukční snímek se zabývá citlivým tématem antisemitismu v současném světě. Režisér Yoav Shamir zkoumal důvody, kterými jsou nenávistné projevy vůči Židům stále živeny. Filmař se během festivalu spolu s dalšími dokumentaristy zúčastní debaty o vztahu nacionalismu a patriotismu v sobotu od 16 hodin v kině Světozor.

CHEMOChemo - snímek z filmu

"Někdo má obyčejnou chřipku a ta naše je prostě jen opravdu vážná." I tak přemýšlejí o své chorobě pacienti varšavské onkologické kliniky ve filmu Pawla Lozinského. Navýsost intimní rozhovory pacientů bojujících rakovinou posbíraly několik ocenění, mimo jiné na krakovském filmovém festivalu a německém DOK Leipzig.

KÁBULSKÁ LOVE STORY

Kábulská love story - snímek z filmuNěmecký dokument o "zakázané lásce" v 21. století vypráví o milencích z Afghánistánu, kterým stojí ve štěstí náboženské rozdíly a odlišný etnický původ. Snímek režisérky Helgy Reidemeisterové nabízí střídmé, ale o to intimnější drama Romea a Julie v tvrdě zkoušené zemi.

LONDÝŇANÉ

Londýňané - snímek z filmuRenomovaný britský dokumentarista Marc Isaacs ve svém nejnovějším snímku zachycuje osudy několika obyvatel Londýna z různých společenských vrstev, které různým způsobem zasáhla současná ekonomická krize. Citlivé portréty dokresluje působivá hudba i melancholické záběry z věčně deštivé britské metropole.

MLČETI ZLATO

Mlčeti zlato - snímek z filmuČeský zástupce v hlavní festivalové soutěži mladého dokumentaristy Tomáše Kudrny diváka zavádí do zapadlého kyrgyzského městečka Barskon, kde jako by se zastavil čas. Kudrnův svérázný a vizuálně vytříbený filmový deník ze "sovětského skanzenu" se pyšní tím, že ho jako vůbec první český dokument podpořila americká nadace Sundance Documentary Fund.

NEPŘÁTELÉ NÁRODA

Nepřátelé národa - snímek z filmuVíce než deset let strávil kambodžský novinář Thet Sambath rozhovory s lidmi, kteří se podíleli na vraždění za vlády Rudých Khmerů. Během své mravenčí práce se snažil zjistit, proč a jak bylo v jednom z nejkrvavějších režimů v historii brutálně pozabíjeno přes dva miliony civilistů.

POSLEDNÍM VLAKEM DOMŮ

Posledním vlakem domů - snímek z filmuČínská železniční síť se v pár dnech kolem oslav Nového roku každoročně ocitá v chaosu. Za svými blízkými míří v přeplněných vlacích na 130 milionů migrujících pracovníků. Sedřené dělníky, kteří vydělávají na lepší budoucnost svých dětí, však doma často čekají odcizení teenageři. Stejný osud potkal i rodinu Čangových, o které snímek oceněný hlavní cenou festivalu IDFA v Amsterdamu vypráví.

PŘÍZRAKY JEDNÉ AMERICKÉ RODINY

Přízraky jedné americké rodiny - snímek z filmuAmerickou rodinu Mosherových jako by stihlo prokletí. Originální a působivý snímek, který společně s dokumentaristou Michaelem Palmierim natočil jeden z členů rodiny, jde na kůži jednotlivých protagonistů, kteří se točí v bludném kruhu chudoby a špatných rozhodnutí.

RUSKÁ LEKCE

Ruská lekce - snímek z filmuDvojice ruských dokumentaristů Olga Konská a Andrej Někrasov zpovídali u hranic Jižní Osetie očité svědky rusko-gruzínského konfliktu z roku 2008. V rozhovorech s pamětníky ožívají staré vzpomínky na dlouholetý a složitý konflikt, který oblast sužuje a během něhož docházelo k mučení i vraždám civilistů kvůli jejich národnosti.

ŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ

Štěstí v neštěstí - snímek z filmuDesítky tisíc obyvatel Keni se v dokumentu režiséra Landona van Soesta strachují o svůj domov: ať už jsou jím slumy v chudinské čtvrti Kibera hlavního města Nairobi, nebo hliněné domky pastevců v Yala Swamp v západní části země. Do jejich života totiž vstupují vládou podporované developerské projekty. Žádná ze stran nechce ustoupit, v sázce totiž není nic menšího než jejich přežití.

VIDEOKRACIE

Videokracie - snímek z filmuPředstava italského premiéra Silvia Berlusconiho, který vlastní naprostou většinu televizních stanic v zemi, o úspěšném vysílání je jasná: zářivé barvy, vnadné ženy a hojnost na pohled. Není proto divu, že každou premiérovu televizní show uvozuje svůdný tanec dívek v bikinách. Jak film ukazuje, Berlusconimu média slouží vedle profitu i k nepokryté osobní propagaci.

VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJHŮŘ

Všude dobře, doma nejhůř - snímek z filmuŽivot v bosenské Srebrenici se čtrnáct let od spáchání masakru, při němž bylo srbskými jednotkami povražděno přes osm tisíc bosenských muslimů, pomalu usazuje. Německý dokument odhaluje, že minulost tu však stále není zapomenuta a doutná pod zdánlivě poklidným povrchem.

Z BARMY AŽ NA MARS

Z Barmy až na Mars - snímek z filmuNejnovější dokument britského režiséra Mata Whitecrosse seznamuje diváka s dvěma barmánskými rodinami, které dostaly nový domov v britském Sheffieldu. Přesun z uprchlického tábora v džungli do srdce průmyslové Anglie je pro všechny nejprve úžasné dobrodružství, postupně se však stává těžkou životní zkouškou. Hluboce lidský film věrně poodkrývá zkušenost lidí snažících se adaptovat na nové kulturní prostředí.

ZNOVU ZAČÍT

Znovu začít - snímek z filmuDo Francie proudí každoročně desetititisíce žadatelů o azyl z celého světa. Úřad, který jim po příjezdu přiděluje první sociální pomoc, je neustále přeplněn.Francouzské režisérské dvojici se v dokumentu podařilo velmi autenticky zachytit oboustranně vypjaté a frustrující situace, v nichž se nachází zoufalí cizinci odkázaní na pomoc státních úřednic, jejichž možnosti a také trpělivost jsou však omezené. Film si z loňského lipského festivalu odnesl hlavní cenu Zlatá holubice.

ŽELEZNÉ DUŠE

Železné duše - snímek z filmuNajíst se znamená přežít. Tuto zdánlivě triviální pravdu mají dělníci v bangladéšském přístavu Chittagong každodenně na mysli. Za dva dolary denně tu rozebírají vraky lodí a ve strašných pracovních podmínkách denně riskují smrtelný úraz. Železné duše jsou brilantně natočený dokument plný monumentálních záběrů i nanejvýš intimních scén obnažujících čiré lidské zoufalství.

FESTIVAL JEDEN SVĚT 2010