Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O ceně Febiofestu rozhodne údržbář i zdravotní sestra

  14:04aktualizováno  14:04
Patnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest letos nabízí 249 filmů ze 64 zemí. Přehlídka začne 27. března v Praze, poté se přesune do osmi dalších měst. Kromě plejády hostů nabídne i hudební festival a poprvé i cenu pro mladá evropská díla.

FebioFest - Fero Fenič, Hana Cielová a Dušan Uhrík - prezentace 15. ročníku festivalu FebioFest, Praha (16. ledna 2008) | foto: ČTK

Hlavní část jubilejní přehlídky Febiofest potrvá v Praze do 4. dubna. V 569 projekcích si diváci mohou vybrat mimo jiné ze snímků Seana Penna, Bena Afflecka, Richarda Attenborougha a dalších.

Promítat se bude ve Village Cinemas na pražském Andělu a v kině Konvikt - Ponrepo. Na festival osobně dorazí sir Alan Parker, který hned při úvodním večeru představí svůj film The Commitments a zároveň převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Mezi dalšími hosty budou režiséři Roy Andersson a Jos Stelling, herečka a režisérka Isild Le Besco či jeden z nejvýznamnějších amerických nezávislých producentů Jim Stark.

K návštěvě patnáctého ročníku láká i znělka odkazující na Hitchcockův snímek Ptáci. Autoři krátkého videoklipu hrůzu nahánějící opeřence vyměnili za akční papírové vlaštovky.

Znělka Febiofestu 2008

Programová nabídka, kterou skládal tým v čele s Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem, je pestrý mix. "Mottem naší dramaturgie by mohl být slogan Od mainstreamu k experimentu," řekla Cielová. Konkrétní koncepci se dramaturgové ovšem chtějí vyhnout.


Programové sekce Febiofestu 2008

Nová Evropa a Hlavní cena Febiofestu
Evropští mistři
Britsko-americké panorama
Američtí nezávislí
Asijské panorama
Cool and crazy - severské panorama
Rytmy Balkánu
Zaostřeno na Izrael
Čtyři filmy z Afriky
Latinskoamerické panorama
Kino extrémů
Jiný břeh (gay a lesbické kino)
Febiofest Junior
Videosál: Městský soud v Praze
Bio Konvikt - Ponrepo


"Divák může za den stihnout čtyři filmy, každý si proto může vytvořit vlastní koncepci. Jsme opakem klasické videopůjčovny, kde jsou filmy řazené žánrově a v jednom regálu zůstává 'to ostatní'. My nabízíme právě to ostatní," tvrdí Uhrík.

Poprvé na festivalu bude udělena Hlavní cena. O vítězství v prvním ročníku se utká 15 filmů vyrobených v posledním roce v evropských zemích. Hodnotit bude 33 porotců, komisi bude předsedat architekt Jan Kaplický.

"Jedná se o malý sociologický průřez českým publikem. V porotě zasednou studenti, podnikatelé, manažeři, psychiatr i údržbář," řekl ředitel festivalu Fero Fenič.

Kino extrémů nabízí filmy nahrané na mobil
S netradičními snímky se diváci setkají v sekci Kino extrémů, kde filmaři využívají různé možnosti obrazové kompozice a techniky záznamu.

Divák uvidí snímky zachycené na mobilní telefon nebo realistické domácí video. "Filmy působí hypnoticky, mohou způsobit mírnou nevolnost nebo vyvolat záchvat sentimentu," říká dramaturgyně sekce Hedvika Hansalová.

Promítá se i v budově soudu
Čtrnáctým sálem, kde se bude promítat, bude netradičně Městský soud v Praze ve Spálené ulici. Dramaturg Jan Foll sem umístil blok projekcí s názvem Právo a bezpráví v soudní síni. Mezi nejvýznamnější uváděné tituly patří Formanovo drama Lid vs. Larry Flynt a Jirešova komedie Causa králík.

Filmový program doprovodí Febiofest Music Festival. Na dvou scénách - v podzemních garážích na Andělu a na Malé scéně v Pizzerii Mediterane - se představí 48 hudebních projektů a skupin.


Vstupné na jednotlivé části festivalu

Vstupné ve Village Cinemas je 79 korun.
Ve videosále multiplexu a na Febiofestu Junior stojí lístky 39 korun.
Vstup na Febiofest Music Festival (na obou scénách) a na projekce v sále Městského soudu v Praze ve Spálené ulici je zdarma.
Regionální části mají výši vstupného stejnou nebo i nižší.


Na Febiofest se v prvních pěti dnech prodalo více než dvacet tisíc vstupenek, pořadatelé i letos očekávají návštěvnost kolem 130 tisíc lidí.

Febiofest skončí v Doksech Českou sodou
Regionální ozvěny Febiofestu začnou 7. dubna v Liberci. Výběr z programového menu ochutnají diváci v Brně, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Patnáctý ročník skončí 19. dubna v Doksech. "Poslední den věnujeme přehlídce českých filmů," řekl Fenič. Program kina Máj, postavený podle návrhu architekta Karla Hubáčka, "otce" Ještědu, uvede filmy Gympl, Marcela, Bobule, O život a na závěr i Českou sodu.

Festivalové zpravodajství s Bárou Štěpánovou bude od 27. března vždy po dvaadvacáté hodině přinášet Česká televize, a to vždy na prvním programu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz