Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O ceně Febiofestu rozhodne údržbář i zdravotní sestra

  14:04aktualizováno  14:04
Patnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest letos nabízí 249 filmů ze 64 zemí. Přehlídka začne 27. března v Praze, poté se přesune do osmi dalších měst. Kromě plejády hostů nabídne i hudební festival a poprvé i cenu pro mladá evropská díla.

FebioFest - Fero Fenič, Hana Cielová a Dušan Uhrík - prezentace 15. ročníku festivalu FebioFest, Praha (16. ledna 2008) | foto: ČTK

Hlavní část jubilejní přehlídky Febiofest potrvá v Praze do 4. dubna. V 569 projekcích si diváci mohou vybrat mimo jiné ze snímků Seana Penna, Bena Afflecka, Richarda Attenborougha a dalších.

Promítat se bude ve Village Cinemas na pražském Andělu a v kině Konvikt - Ponrepo. Na festival osobně dorazí sir Alan Parker, který hned při úvodním večeru představí svůj film The Commitments a zároveň převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Mezi dalšími hosty budou režiséři Roy Andersson a Jos Stelling, herečka a režisérka Isild Le Besco či jeden z nejvýznamnějších amerických nezávislých producentů Jim Stark.

K návštěvě patnáctého ročníku láká i znělka odkazující na Hitchcockův snímek Ptáci. Autoři krátkého videoklipu hrůzu nahánějící opeřence vyměnili za akční papírové vlaštovky.

Znělka Febiofestu 2008

Programová nabídka, kterou skládal tým v čele s Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem, je pestrý mix. "Mottem naší dramaturgie by mohl být slogan Od mainstreamu k experimentu," řekla Cielová. Konkrétní koncepci se dramaturgové ovšem chtějí vyhnout.


Programové sekce Febiofestu 2008

Nová Evropa a Hlavní cena Febiofestu
Evropští mistři
Britsko-americké panorama
Američtí nezávislí
Asijské panorama
Cool and crazy - severské panorama
Rytmy Balkánu
Zaostřeno na Izrael
Čtyři filmy z Afriky
Latinskoamerické panorama
Kino extrémů
Jiný břeh (gay a lesbické kino)
Febiofest Junior
Videosál: Městský soud v Praze
Bio Konvikt - Ponrepo


"Divák může za den stihnout čtyři filmy, každý si proto může vytvořit vlastní koncepci. Jsme opakem klasické videopůjčovny, kde jsou filmy řazené žánrově a v jednom regálu zůstává 'to ostatní'. My nabízíme právě to ostatní," tvrdí Uhrík.

Poprvé na festivalu bude udělena Hlavní cena. O vítězství v prvním ročníku se utká 15 filmů vyrobených v posledním roce v evropských zemích. Hodnotit bude 33 porotců, komisi bude předsedat architekt Jan Kaplický.

"Jedná se o malý sociologický průřez českým publikem. V porotě zasednou studenti, podnikatelé, manažeři, psychiatr i údržbář," řekl ředitel festivalu Fero Fenič.

Kino extrémů nabízí filmy nahrané na mobil
S netradičními snímky se diváci setkají v sekci Kino extrémů, kde filmaři využívají různé možnosti obrazové kompozice a techniky záznamu.

Divák uvidí snímky zachycené na mobilní telefon nebo realistické domácí video. "Filmy působí hypnoticky, mohou způsobit mírnou nevolnost nebo vyvolat záchvat sentimentu," říká dramaturgyně sekce Hedvika Hansalová.

Promítá se i v budově soudu
Čtrnáctým sálem, kde se bude promítat, bude netradičně Městský soud v Praze ve Spálené ulici. Dramaturg Jan Foll sem umístil blok projekcí s názvem Právo a bezpráví v soudní síni. Mezi nejvýznamnější uváděné tituly patří Formanovo drama Lid vs. Larry Flynt a Jirešova komedie Causa králík.

Filmový program doprovodí Febiofest Music Festival. Na dvou scénách - v podzemních garážích na Andělu a na Malé scéně v Pizzerii Mediterane - se představí 48 hudebních projektů a skupin.


Vstupné na jednotlivé části festivalu

Vstupné ve Village Cinemas je 79 korun.
Ve videosále multiplexu a na Febiofestu Junior stojí lístky 39 korun.
Vstup na Febiofest Music Festival (na obou scénách) a na projekce v sále Městského soudu v Praze ve Spálené ulici je zdarma.
Regionální části mají výši vstupného stejnou nebo i nižší.


Na Febiofest se v prvních pěti dnech prodalo více než dvacet tisíc vstupenek, pořadatelé i letos očekávají návštěvnost kolem 130 tisíc lidí.

Febiofest skončí v Doksech Českou sodou
Regionální ozvěny Febiofestu začnou 7. dubna v Liberci. Výběr z programového menu ochutnají diváci v Brně, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Patnáctý ročník skončí 19. dubna v Doksech. "Poslední den věnujeme přehlídce českých filmů," řekl Fenič. Program kina Máj, postavený podle návrhu architekta Karla Hubáčka, "otce" Ještědu, uvede filmy Gympl, Marcela, Bobule, O život a na závěr i Českou sodu.

Festivalové zpravodajství s Bárou Štěpánovou bude od 27. března vždy po dvaadvacáté hodině přinášet Česká televize, a to vždy na prvním programu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz