Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O čem točí děti? Třeba o střelbě, kterou přežily

  6:40aktualizováno  6:40
Jednu pověru už animovaný film zlomil: že je pouze pro děti. Mezinárodní soutěžní přehlídka AniFest, jejíž sedmý ročník se koná ode dneška do 13. května v Třeboni, vyvrací i další mýtus: že děti od animace chtějí jen pohádku.

Dětští tvůrci brazilského filmu Animovaná charta za mír (Carta Animada Pela Paz) | foto: Anifest © Alberto Jacob Filho

Vedle "dospěláckých", tedy profesionálních celovečerních a krátkých snímků, totiž v Třeboni soutěží též animované filmy natočené dětmi do patnácti let. Posuzuje je samostatná porota – a rozhodně ji nečeká jen idylka s kreslenými zvířátky.

"Děti používají nejrůznější animační techniky a stejně pestrá je volba jejich témat: od jednoduchých hříček přes vztahy v rodině až po sociální otázky. Včetně násilí," upozorňuje ředitel festivalu Petr Slavík.

Jako příklad uvádí Animovanou chartu za mír, kterou natočili žáci ze základní školy v Rio de Janeiru na paměť svých dvanácti zabitých vrstevníků. Hlavními tvůrci se stali dva členové komunity, kteří přežili přestřelku gangů v chudinské čtvrti.

Ale zbraně nejsou jen zahraniční "hračkou" malých animátorů. České děti natočily třeba Přestřelku ve vlaku: příběh ze severoamerické prérie, jemuž vládnou tři muži s puškami, uhánějící vagony a spousta výstřelů.

Jiný domácí film Tři nešťastné příhody vypráví, kterak dostihový kůň, velká ryba a hnědovlasý šermíř k neštěstí přišli. A svéráznou verzi českého hororu o víkendu na venkově přináší Dům hrůzy.

Zdejší školáci nezapřou ani světovou inspiraci hity Hledá se Nemo, Piráti z Karibiku či Madagaskar. Do rybí říše zvou Perný den v akváriu a Berounská Atlantida, Lumíci z Karybiku poslali žraloka na čarodějnici a Lemur aneb zbytečná cesta ze zajetí líčí pouť ze zoo do pralesa.

O tom, že děti animují napříč žánry, svědčí i příspěvek z Argentiny nazvaný Vesmírná mise. Takhle jej malí autoři popsali: "NASA zaregistrovala UFO. Okamžitě se začaly šířit fámy, že mimozemšťani plánují zničení Země. Proto vysílá Federální tajná služba svého nejlepšího agenta, který se má dostat na loď a zneškodnit posádku. Dokáže to?"

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz