Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O čem (ne)sní nepodbízivá děvčata z Rijádu

  6:44aktualizováno  6:44
Napsat čtivý a nepodbízivý příběh o ženách a pro ženy je už málem umění. A Saúdce Rajae Alsanee se to málem povedlo.

Rajaa Alsanea | foto: Profimedia.cz

Na fotografiích působí saúdská absolventka zubařství Rajaa Alsanea (1982) jako jedna z hrdinek svého bestselleru Děvčata z Rijádu: mladá, půvabná, vzdělaná, lačná lásky a života. Ale tak jednoduché to není, zvláště když žijete v uzavřené islámské společnosti, kde mravnost střeží náboženská policie a ženy donedávna neměly ani vlastní občanku.

Příběh o dívkách z rijádské smetánky vyšel před třemi lety ve svobodnějším Libanonu a v Saúdské Arábii byl zakázán. Vadilo, že hrdinky na předsvatebním večírku ochutnaly šampaňské a ta nejliberálnější z nich řídí auto, což v Saúdské Arábii ženy nesmějí.

Román se však začal mocně šířit černým trhem a autorka si nakonec vymohla i oficiální svolení ministerstva informací. Následná žaloba dvou pohoršených Saudů, kteří v knize viděli výsměch islámskému právu šaríja, neuspěla.

Navzdory kontroverzím jsou totiž Děvčata z Rijádu docela umírněná a cudná - kritizují, ale nezatracují. Autorka bojuje s předsudky vlastní země, ale zároveň zůstává přesvědčenou muslimkou.

I ve Spojených státech, kde v současnosti žije, dobrovolně nosí hidžáb, halící její krk a vlasy. Říká, že je to součást její identity a do Saúdské Arábie se chce vrátit.

Román bývá často srovnáván s osudy zoufalé třicátnice Bridget Jonesové a populárním televizním seriálem Sex ve městě. Jenže Děvčatům z Rijádu k nim chybí víc zbrklosti, nadsázky a sebeironie. Tedy když pomineme okolnost, že aktérky jsou přece jen mladší a štíhlejší než Jonesová a oproti Sexu ve městě se tam skoro žádný sex neděje.

Společným jmenovatelem všech tří knih jsou ženské sny a iluze. Na začátku Děvčat z Rijádu to jsou sny romanticky zářivé, barvy však postupně blednou. Ze čtyř kamarádek Gamrah, Lamís, Mašael a Sadím je nakonec šťastná jen jedna.

E-maily jen na oko
Znají se už ze střední školy, po níž všechny pokračují na univerzitě. Asi nejméně ambiciózní a nejkonzervativnější Gamrah se brzy vdá za Rašída, kterého jí dohodili rodiče a s kterým se před svatbou viděla jen jednou.

Gamrah skončí jako opuštěná svobodná matka, která vzhledem k ponižujícímu postavení rozvedené ženy v Saúdské Arábii pomalu nesmí opustit matčin dům a bezútěšně tloustne. Jediným vysvobozením je internet, s nímž se alespoň na chvíli mění v tu úspěšnější a krásnější.

Sadím se sice vdala z lásky, ale i ji manžel opustil, protože mu byla povolná příliš brzo, "pochybná" minulost ji pronásleduje i ve druhém, snad ještě intenzivnějším vztahu. Ani Mašael, přezdívaná Michelle, se přes svou nezávislost a nadhled daný léty v Americe nevyhne těžkému zklamání. A tak jediná Lamís, budoucí lékařka, získá muže svých představ - možná proto, že se nenechá unášet city, ale jedná s taktikou.

Je tu však ještě pátá hrdinka, vypravěčka, která do příběhu vstupuje na začátku každé kapitoly. Sugeruje pocit, že Děvčata z Rijádu sepsala na internetu, prostřednictvím hromadných pátečních e-mailů, které postupně ovládly a rozdělily saúdskou společnost. Vypravěčka v těchto "předmluvách" cituje východní i západní literaturu, současné muslimské kazatele, Korán, teskné milostné melodie a básně, ale především zaníceně reaguje na urážky, výhrůžky, chválu i uznání, které čím dál více zaplavují její schránku.

Jenže to vše je jen smyšlenka, e-maily ani odpovědi neexistovaly, jak autorka později přiznala v jednom z rozhovorů. Možná v tom byl záměr, jak prvotině vtisknout zdání senzačního a skandálního fenoménu, možná jen snaha o neotřelou formu.

I proto autorce někteří kritici předhazovali, že si pozdvižení kolem knihy vyrobila sama. Na vábničku se totiž chytily některé arabské noviny a ostatně i český nakladatel, který mýtus s emaily prezentuje na záložce jako faktum - místo toho, aby knihu vybavil zasvěceným doslovem.

Překlad, který by snesl i pečlivější redakci, nevznikal z arabštiny, ale z angličtiny. Kvůli tomu autorka bohužel vypustila řadu místních výrazů, které dokreslovaly kořeny a povahu jednotlivých postav. Z arabských termínů v knížce zůstaly jen ty základní, týkající se zejména oblečení a typických úsloví.

Přetížené telefonní šepoty
Děvčata z Rijádu nejsou špatnouknihou, zejména když se čtou v létě. Je v nich srdceryvnost mýdlové opery, lehkost trendy časopisů, patos potulných bardů, půvab orientální pohádky, zápal feministického pamfletu i drzost chatroomů.

Styl naštěstí není rozemletý ani žoviální, což se mnoha ženským románům stává, a autorka se úspěšně vyhnula i úskalí násilných happy endů. Vysněný muž se zachová jako zbabělec, láska, která se zdá osudová, se nakonec utopí v trapnosti a banálnosti.

A i když se Alsaneiny hrdinky podobají určitou emancipovaností, klevetěním a posedlostí módními výstřelky západním ženám, liší se v tom nejpodstatnějším - možností svobodně se rozhodovat.

Paradoxně jsou podobně postiženi i muži, kteří v zajetí tradic a vůle rodiny často ztrácejí i to, po čem touží. Není to obraz nikterak objevný ani komplexní, autorka se zaměřila pouze na vyšší společenské vrstvy, zobecňuje a zjednodušuje, psychologická typologie občas ulpí na povrchu.

Její střípky jsou možná naivní, ale nikoli bezcennou výpovědí o každodennosti, kterou si Evropan umí těžko představit - o ponižujících školních zátazích, kde videokazety, fotoalba i parfémy platí za nebezpečný kontraband, stejně jako o dlouhých frontách před toaletou u mezinárodních letů, kde Arabové a Arabky podle směru trasy svlékají či navlékají povinné úbory své země.

Jak píše Alsanea: telefonní linky v Saúdské Arábii jsou přetížené naléhavým šepotem, vzdechy a polibky milenců, pro které je mobil prakticky jedinou možností, jak si o lásce promluvit.

RAJAA ALSANEA - Děvčata z Rijádu
Překlad Blanka Berounská. Metafora, 296 stran, cena 299 korun
Hodnocení: 60%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz