Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O bolševickém teroru svědčí dokumenty. Drásavě

  0:02aktualizováno  0:02
Z příkazu šéfa sovětské bezpečnosti Nikolaje Ježova (později ho Stalin nechal zastřelit) z 15. srpna 1937: "Kojenci se posílají spolu se svými odsouzenými matkami do táborů, odkud jsou po dosažení jednoho či půldruhého roku předáni do dětských domovů a jeslí jednotlivých republik. V případě, že si chtějí příbuzní (nepodléhající represím) vzít sirotka na plné zaopatření - nebránit."

Alexandr Jakovlev: Rusko plné křížů | foto: Doplněk

Možná by bylo nejlepší recenzi na knihu muže, jenž bývá nazýván otcem ruské perestrojky, sestavit jenom z citátů. Alexandr Jakovlev (1924-2005) byl dlouho komunistickým funkcionářem ("žil jsem vlastně dvojí život, mučivě jsem se přizpůsoboval diktátu přetvářky," píše).

V 70. letech publikoval pár článků o ruském antisemitismu a šovinismu, čímž se poněkud znelíbil a byl poslán jako velvyslanec do Kanady. Domů se vrátil v půli 80. let - poté, co se šéfem sovětských komunistů stal Michail Gorbačov.

Jedenáct let pak Jakovlev předsedal ruské Komisi pro rehabilitaci obětí politických represí. Prostudoval nesmírné množství dokumentů o teroru vůči takzvaným "nepřátelům lidu" - a tím byl (nebo se mohl stát) v bolševickém pojetí prakticky každý. Děti. Inteligence. Zemědělci. Kněží. Vojáci, kteří přežili nacistické zajetí. Dělníci bouřící se proti hladu.

Začal to už Lenin
Je to naivní představa, neboť oni to neudělají, ale tuhle knihu by měli číst všichni čeští komunisté a jejich sympatizanti. Neotřásly by jimi ty hekatomby zastřelených, umučených, vysídlených - neznámých i těch, kteří tvořili slávu Ruska?

Spisovatel Babel: popraven v gulagu. Básník Mandelštam: zemřel cestou do gulagu. Divadelník Mejerchold: zastřelen. Genetik Vavilov: zemřel ve vězení. A tisíce dalších, vyhnaných ze země, přesně podle Leninova rozkazu: "Všechny vyhnat z Ruska: To se musí udělat hned. ... Uvěznit několik set - a bez uvedení příčin - vyjeďte si, pánové!"

A tak "vyjížděli": Fjodor Šaljapin, Ilja Repin, Dmitrij Merežkovskij, Marc Chagall. Trpaslíci vyháněli velikány, konstatuje Jakovlev trpce. A poukazuje i na všeobecnou udavačskou atmosféru, která zdaleka neskončila Stalinovou smrtí. Otřesné je například číst výroky známých sovětských spisovatelů při štvanici na Borise Pasternaka poté, co v roce 1958 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Jakovlevova poměrně útlá kniha, první, která z jeho obsáhlého díla vyšla česky, na faktech dokazuje, že zvůle, popravy a koncentrační tábory doprovázely sovětskou moc od počátku - "čím víc představitelů reakčního duchovenstva se nám podaří zastřelit, tím lépe," psal třeba Lenin v březnu 1922.

Vlastně nepřináší nic, co by člověk s elementárním zájmem o historii tak či onak nevěděl. Přesto je strašně silná. Ne stylem, ale obsahem a hlavně četnými citacemi dokumentů působí stejně drásavě jako kdysi Solženicynovo Souostroví Gulag. Je jen škoda, že neprošla důkladnější redakční úpravou. Jeden příklad za všechny: první slovo zkratky KGB znamená komitět. Nelze tedy například psát "KGB pokračovala".

ALEXANDR JAKOVLEV - Rusko plné křížů
Přeložili Jana Červenková a Milan Jungmann. Doplněk 2008, 200 stran, doporučená cena 329 korun.
Hodnocení: 80%
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz