Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O bolševickém teroru svědčí dokumenty. Drásavě

  0:02aktualizováno  0:02
Z příkazu šéfa sovětské bezpečnosti Nikolaje Ježova (později ho Stalin nechal zastřelit) z 15. srpna 1937: "Kojenci se posílají spolu se svými odsouzenými matkami do táborů, odkud jsou po dosažení jednoho či půldruhého roku předáni do dětských domovů a jeslí jednotlivých republik. V případě, že si chtějí příbuzní (nepodléhající represím) vzít sirotka na plné zaopatření - nebránit."

Alexandr Jakovlev: Rusko plné křížů | foto: Doplněk

Možná by bylo nejlepší recenzi na knihu muže, jenž bývá nazýván otcem ruské perestrojky, sestavit jenom z citátů. Alexandr Jakovlev (1924-2005) byl dlouho komunistickým funkcionářem ("žil jsem vlastně dvojí život, mučivě jsem se přizpůsoboval diktátu přetvářky," píše).

V 70. letech publikoval pár článků o ruském antisemitismu a šovinismu, čímž se poněkud znelíbil a byl poslán jako velvyslanec do Kanady. Domů se vrátil v půli 80. let - poté, co se šéfem sovětských komunistů stal Michail Gorbačov.

Jedenáct let pak Jakovlev předsedal ruské Komisi pro rehabilitaci obětí politických represí. Prostudoval nesmírné množství dokumentů o teroru vůči takzvaným "nepřátelům lidu" - a tím byl (nebo se mohl stát) v bolševickém pojetí prakticky každý. Děti. Inteligence. Zemědělci. Kněží. Vojáci, kteří přežili nacistické zajetí. Dělníci bouřící se proti hladu.

Začal to už Lenin
Je to naivní představa, neboť oni to neudělají, ale tuhle knihu by měli číst všichni čeští komunisté a jejich sympatizanti. Neotřásly by jimi ty hekatomby zastřelených, umučených, vysídlených - neznámých i těch, kteří tvořili slávu Ruska?

Spisovatel Babel: popraven v gulagu. Básník Mandelštam: zemřel cestou do gulagu. Divadelník Mejerchold: zastřelen. Genetik Vavilov: zemřel ve vězení. A tisíce dalších, vyhnaných ze země, přesně podle Leninova rozkazu: "Všechny vyhnat z Ruska: To se musí udělat hned. ... Uvěznit několik set - a bez uvedení příčin - vyjeďte si, pánové!"

A tak "vyjížděli": Fjodor Šaljapin, Ilja Repin, Dmitrij Merežkovskij, Marc Chagall. Trpaslíci vyháněli velikány, konstatuje Jakovlev trpce. A poukazuje i na všeobecnou udavačskou atmosféru, která zdaleka neskončila Stalinovou smrtí. Otřesné je například číst výroky známých sovětských spisovatelů při štvanici na Borise Pasternaka poté, co v roce 1958 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Jakovlevova poměrně útlá kniha, první, která z jeho obsáhlého díla vyšla česky, na faktech dokazuje, že zvůle, popravy a koncentrační tábory doprovázely sovětskou moc od počátku - "čím víc představitelů reakčního duchovenstva se nám podaří zastřelit, tím lépe," psal třeba Lenin v březnu 1922.

Vlastně nepřináší nic, co by člověk s elementárním zájmem o historii tak či onak nevěděl. Přesto je strašně silná. Ne stylem, ale obsahem a hlavně četnými citacemi dokumentů působí stejně drásavě jako kdysi Solženicynovo Souostroví Gulag. Je jen škoda, že neprošla důkladnější redakční úpravou. Jeden příklad za všechny: první slovo zkratky KGB znamená komitět. Nelze tedy například psát "KGB pokračovala".

ALEXANDR JAKOVLEV - Rusko plné křížů
Přeložili Jana Červenková a Milan Jungmann. Doplněk 2008, 200 stran, doporučená cena 329 korun.
Hodnocení: 80%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz