O atentát na Heydricha je ohromný zájem

  • 2
Příběh o hrdinství Čechů, ale i o zradě a kolísání v čase heydrichiády, který vypráví pražská výstava Atentát, pomalu končí. Po prázdninách tato výstava zamíří do Belgie. Historický projekt zhlédlo přes osmdesát tisíc lidí.

"Vlastně měl skončit už třikrát, ale lidé nám to nedovolili. Jejich zájem o okolnosti atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl a stále je obrovský. Chystáme však novou expozici, které musí tento příběh ustoupit, " říká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu v Praze.

Brzy se tak výstava ocitne v bednách putujících do Británie, kde je o ni velký zájem. Takhle celou ji lidé již nespatří.

Za dva roky vidělo expozici téměř osmdesát tisíc lidí. K častým návštěvníkům patří Britové, Němci, Američané, ale i Skandinávci. Zvláštním fenoménem jsou Rusové, kteří objevují pro ně neznámou historii protinacistického odboje.

Příběh atentátu je natolik silný, že se lidé k němu vracejí i několikrát.

"Jedna návštěva jim nestačí. I mne v některých pasážích výstavy mrazí - a to ji znám detailně," vysvětluje ředitel ústavu Aleš Knížek.

K unikátům expozice patří poslední vůle parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, kteří zneškodnili Heydricha. Napsali ji těsně před tím, než nasedli do letadla a zamířili do okupovaného protektorátu.

"Prosím, aby bylo postaráno o mou rodinu. A v případě mého úmrtí uvědomte Ednu Elison," píše Kubiš. Téměř to samé i Gabčík - jen dívka se jmenuje Lorna Elison. Až ze závětí se tak dozvídáme, že parašutisté si v Británii namluvili sestry.

Objevem byl i tramvajový lístek zapadlý do podšívky Gabčíkova saka. Jízdenka prozradila, že parašutisté po atentátu vycházeli z krypty kostela Cyrila a Metoděje.

Fantazie diváka pak pracuje naplno při pohledu na obleky československých vojáků, jejichž majitele až nyní historici identifikovali podle pitevních protokolů.

"Víme přesně, kde byl například Adolf Opálka zraněn střepinami, a tomu odpovídá i jeho proděravělé sako," vysvětluje historik Michal Burian.

Jen pro silné povahy je Gabčíkova zkrvavená a rozpáraná košile. Nacističtí patologové ji při pitvě z vojákova těla nesvlékli - jen ji rozřízli skalpelem.

Neutuchající zájem lidí o atentát si historici vysvětlují i tím, že jeho příběh svědčí o tom, že Češi se jen nevzdávali, ale i bojovali. A konečně: potomci pěti tisíc popravených lidí se stále nemohou vyrovnat se smrtí předků. Byť až atentát na Heydricha přiměl západní mocnosti ustoupit od mnichovské dohody.

Autoři výstavy Atentát ve Vojenském muzeu na Vítkově v Praze Aleš Knížek, Jiří Rajlich a Michal Burian v Heydrichově mercedesu.