Hlava Srdcového kluka tělo nepotřebuje

Hlava Srdcového kluka tělo nepotřebuje | foto: Falcon / Disney Enterprises, Inc.

O Alence jinak: Jak Burton zvětšuje hlavy a proč nechce být jako Avatar

  • 5
Do premiéry Burtonovy Alenky v říši divů zbývá ještě necelý měsíc, už z prvních ukázek je ovšem zřejmé, jak mimořádnou práci její tvůrci odvedli. Nahlédněte s námi do "kuchyně" Tima Burtona, občas se v ní děly věci...

Už jen sama postava Alenky: Mia Wasikowská, která ji hraje, měří 160 centimetrů. Během svých dobrodružství v Říši divů ovšem několikrát změní velikost. Ta se pohybuje od pár centimetrů po šest metrů.

Změny velikosti se filmaři snažili řešit spíše prakticky než za pomoci zvláštních efektů. Alenka proto často stála na bedně od jablek, aby byla vyšší než všichni ostatní. A kostymérky pro ni musely šít šaty několika různých velikostí.

Z filmu Alenka v říši divů - Mia Wasikowska (Alenka)Pracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - Alenka

Výtvarná složka štábu se nicméně vyřádila také na ostatních postavách. Například Potrhlý Kloboučník ztvárněný Johnnym Deppem trpí následky otravy rtutí, což Depp s Burtonem zdůraznili za pomoci nejrůznějších líčidel a kostýmů. Pouze oči Kloboučníka, které jsou o 10 až 15 procent větší než oči Johnnyho Deppa, změnil počítačový trik.

Bez kliků to nejde

Bez pomoci trikařů se ovšem ve výsledku neobešlo téměř žádné filmové okénko. A to nejen proto, že se natáčelo na klasický formát a 3D hloubku filmu dodali až odborníci v postprodukci.

Pracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - Kloboučník Depp

Počítačové triky se postaraly o věrohodnost pozadí i těl jednotlivých postav. Například Stayna, Srdcového kluka, sice hraje Crispin Glover, ale divák na plátně uvidí jen jeho hlavu. Trup, který měří kolem dvou metrů, stvořily počítače.

V praxi to vypadalo tak, že herec během natáčení nosil zelený oblek a chodil na chůdách, aby vypadal vyšší (pročež si zvrtnul kotník). Maskéři mu líčili jen hlavu, kostým včetně pláště vznikl za pomoci computeru.

Helena Bonham Carterová má zase coby Srdcová královna díky "jedničkám a nulám" větší hlavu. Herečku nejdříve zasypali bílým pudrem, přidali modré oční stíny, nakreslili obočí a dokonalé srdcové rty. Trikaři pak v postprodukci zvětšili Bonham Carterové hlavu, a iluze paličaté královny tak byla dokonalá až díky nim.

Pracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - Helene Bonham Carterová před klíčovací plochouPracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - Kocour v počítači

Na druhou stranu zásadní podmínkou Tima Burtona bylo, aby postavy v Říši divů vypadaly spíše reálně než animovaně. Výtvarníci tak například museli strávit jeden den v králíkárně, kde pozorovali králíky a natáčeli jejich mimiku a pohyby.

Zelené oblečky a králíkárna

Stejně tak studovali housenky, aby pak Houseňákovi mohli vymodelovat věrohodné digitální ochlupení. A když animátoři začali pracovat na vzhledu ptáka Blbouna, hledali inspiraci i v Přírodopisném muzeu v Londýně.

Místo počítačově generovaných postav používali filmaři kulisy z kartónu, modely v životní velikosti nebo prostě lidi navlečené do zelených přiléhavých obleků s "očima" přilepenýma na různé části těla. To pomáhalo hercům při dialozích a umožňovalo jim to reagovat na něco skutečného.

Naproti tomu reálných kulis vzniklo poskrovnu. Fyzicky existovaly v podstatě jen tři verze Oválné haly (kam Alenka propadne králičí norou) a vězení v hradu Srdcové královny. Vše ostatní je vytvořeno digitálně.

Pracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - kocour

A proč v době Avataru zvolil Tim Burton postup "3D technologie až dodatečně"? Prý ho k tomu vedla dobrá zkušenost z konverze jeho filmu Ukradené vánoce do 3D.

Speciální efekty svěřil trikovému guru Kenu Ralstonovi a společnosti Sony Imageworks. Ralston (který se mimochodem podílel na původních Hvězdných válkách, Forrestu Gumpovi či Polárním expresu) vytvořil se svým týmem přes 2 500 zvláštních efektů, v nichž využíval kombinaci živé akce, animace a rozličných filmových triků.

Ukázka z Burtonovy Alenky v říši divů