Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novým šéfem opery Národního divadla by měl být Slovinec Rok Rappl

  12:57aktualizováno  12:57
Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý navrhuje, aby se novým šéfem opery stal slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, který působí v Brně a tvoří pod uměleckým jménem Rocc. Své funkce by se měl ujmout 1. ledna 2012.

Budoucí šéf opery pražského Národního divadla Rok Rappl, uměleckým jménem Rocc | foto: ČTK

Černého návrh projedná rada české první scény 11. února. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí opery Juraj Gerbery. V současné době je Rocc uměleckým šéfem Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Stávající šéf opery ND Jiří Heřman zůstane v uměleckém vedení i po tomto datu až do konce sezony 2011/2012, a to jako zástupce šéfa opery. Podle vedení české první scény tak bude garantováno dokončení sezony podle dramaturgického plánu, který Heřman připravil.

Šéf opery ND Jiří Heřman

"Na ukončení mého působení jsme se s ředitelem Černým dohodli v souvislosti s očekávaným spojením opery Národního divadla a Státní opery Praha (SOP). Nejsem přesvědčen, že reorganizaci lze zrealizovat v krátkém časovém horizontu bez dopadu na uměleckou úroveň," komentoval to Heřman v tiskové zprávě.

Ministerstvo kultury zvažuje, že přemístí většinu operních a baletních představení do budovy Státní opery. V Národním divadle by se hrála zejména činoherní představení. O budoucnosti předních pražských scén chce ministerstvo rozhodnout ještě letos. Proto na něm v těchto dnech vzniká pod vedením náměstka pro umění a knihovny Radka Zdráhala pracovní skupina pro koncepci Státní opery Praha. Podkladem k její činnosti bude práce uznávaného teatrologa Josefa Hermana a hlavním úkolem zajistit další fungování Opery a Národního divadla.

Národní divadlo

"Mám vytipovaná určitá jména, ale zatím je nechci zveřejnit. S možnými kandidáty si chci vše podrobně probrat a prodiskutovat," uvedl ve středu Zdráhal na webových stránkách ministerstva. Pracovní skupina by měla podle něj být jmenována už začátkem února a scházet se bude podle potřeby.

Zdráhal přitom vidí v Praze prostor pouze pro jeden operní a jeden baletní soubor, pro něž je podle něj budova Státní opery jednoznačně předurčena. Ve Stavovském divadle by prý zůstaly mozartovské produkce. Záměry ministerstva kultury ihned vyvolaly rozporuplné reakce v uměleckých i odborných kruzích.

Kdy by se měly přední pražské scény změnit, by měla ovlivnit délka a způsob rekonstrukce budovy Státní opery, která je v havarijním stavu. Podle prvních informací z odborného posouzení budovy vyplývá, že neexistuje žádná technická dokumentace.

Státní opera Praha

Zdráhal tvrdí, že normám neodpovídá například vzduchotechnika, jevištní technologie ani točna. V jakém rozsahu se opravy budou provádět, bude ministerstvo vědět v březnu, s čímž souvisí i návrh na celkovou investici a způsob provozu Státní opery během rekonstrukce. Ta by mohla podle odhadů začít počátkem příštího roku.

Pokud by byly scény sloučeny, stovky umělců by podle informací z médií čekaly nové konkurzy. Reformou by musela zřejmě projít i technickohospodářská správa obou institucí. Ministerstvo tvrdí, že chce vytvořit legitimní podmínky pro všechny zaměstnance a nové konkurzy by pro ně mohly být příležitostí, jak dostat novou, kvalitní práci.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz