seriál Škola na výsluní (2007)

seriál Škola na výsluní (2007) - seriál Škola na výsluní (2007) | foto: Česká televize/Pavla Černá

Nový seriál s Žilkovou začal bez ní

  • 5
Třináctidílný rodinný seriál Škola Na Výsluní svým startem zrovna neoslnil. Ale už chystá další řadu.

Rozhoduje dojem z prvních deseti minut; na televizních trzích při nákupu pořadů stejně jako u diváků. I Kolja se pro americká kina přestřihal, aby titulní hrdina vstoupil do děje dříve.

Nicméně Česká televize tohle pravidlo neuznává: rodinný seriál Škola Na Výsluní s Veronikou Žilkovou v hlavní roli začal v sobotu bez ní. Její postavu přivede na scénu až příště, v druhém dílu.

Tvůrci – scénář napsali Eva a Ivo Pelantovi spolu s učitelkou Zdeňkou Svobodovou pro režiséra Miroslava Balajku – by určitě hravě vysvětlili, že všechno chce svůj čas. Že přece pro Žilkovou alias učitelku Kabátovou, jinak matku neslyšící dcery, která se ke kantořině vrací po patnácti letech, museli nejprve uvolnit místo v seriálové sborovně.

Pročež v úvodní epizodě zapracovala obávaná partička známých firem ze sedmé třídy na zhroucení nepopulárního matykáře, který posléze odejde; dále předvedla ukázku šikany také na drobném spolužákovi, jenž našel zastání u místního bezdomovce, když už tatínek na něj nemá pro samou práci čas. Klišé na klišé.

Pan Vajíčko
Navíc se ukázalo, že maloměstské škole teče děravou střechou nejen do tříd, nýbrž také do bot, protože o budovu má zájem místní zlosyn, samozřejmě podnikatel, podporovaný starostou, zjevně zkorumpovaným mísou chlebíčků a sklenkou vína. Po třináct dílů se tedy bude řešit, jestli škola v obci zůstane, nebo děti budou muset dojíždět.

Otázkou však je, kdo si na výsledek počká. Pomalý start bez hlavní hrdinky totiž zrovna moc neoslnil, pokud rovnou neodradil úděsnou "předělovou" hudbou, která by neozdobila ani haléřový sitkom, natož seriál. Spíše zněla, jako by doprovázela blok socialistických reklam pana Vajíčka.

Výchozí dětský podraz na učitele sice vyhrotil překvapivě kontroverzní situaci včetně výslechů, ale brzy se ze školy, podobně jako z Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, uteklo k motivům, které sluší spíše publicistice než příběhu pro rodinný sobotní podvečer.

Na modelové šachovnici, kam vedle zlého kapitalisty a hodného bezdomovce patří ustaraný pan ředitel či fešný tělocvikář, se nedá moc předvést – a taky se herci zatím nijak "neutrhli". Dokonce děti jim lehce dávaly na frak.

Pokračování?
Třeba se počáteční rozčarování nad vypravěčskou řidinou s mizivými pokusy o humor rozplyne s příchodem Žilkové, i když dramaturgie její hrdince slibuje opět výchovné morality, například snahu "vytvořit z té nejhorší třídy kolektiv, který umí táhnout za jeden provaz a postavit  se i za velkou a zásadní věc". Že by se polepšeným sedmákům povedlo školní budovu ubránit?

V každém případě to nebude znamenat konec, i kdyby diváci dali najevo, že jim osud seriálové školy nijak zvlášť na srdci neleží. Ještě před premiérou se začala točit druhá řada – pod novým názvem Škola pro život. Proč ČT téhle látce tak věří, zůstává po prvním dílu záhadou roku.