Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový seriál Černá sanitka vsadil na vraždy a děs

  3:37aktualizováno  3:37
Mladou ženu na setmělém parkovišti nákupního střediska požádá o svezení neznámý muž. Co se stane, pokud ho vezme do vozu? A stalo se to doopravdy, nebo se vrah osamělých řidiček vyskytuje pouze v novodobých mýtech? To je Stopař, jehož premiérou 4. září na ČT 1 odstartuje nový cyklus Černá sanitka.

Černá sanitka | foto: Monika TomáškováMF DNES

Zatím v patnácti dílech nejprve v hraném příběhu představí a vzápětí s odborníky prozkoumá tajemné městské legendy, pověsti či fámy. Podle autora stejnojmenné knižní předlohy Petra Janečka, jenž připravuje už třetí svazek příběhů, by však seriál v případě diváckého úspěchu mohl pokračovat dál.

Černá sanitka"V knihách mám takových případů na pět set a stále přibývají nové. Objevují se také na internetu, nicméně v televizní podobě jde o unikát," říká etnograf Janeček, jenž postupuje podle přísných pravidel. Aby historku přijal do sbírky, musí existovat alespoň ve třech variantách a být součástí mezinárodního katalogu.

Projekt brněnského studia ČT přivedli na svět dva režiséři, Mojmír Kučera a Jiří Novák. "Ověřili jsme si, že mnohé legendy opravdu vycházejí ze stejného základu, jen místa se mění. Třeba dramatický případ dvou studentek z brněnské koleje se traduje také o jiných kolejích, v Praze nebo v Plzni," vysvětluje Novák.

"Sám jsem asi polovinu těch příběhů už slyšel v různých verzích. Jeden z nich – o škrtiči, který číhá se strunou na děti ve výtahu – dokonce v Ústí nad Labem, kde jsem vyrůstal," připojuje svou zkušenost Roman Zach. Známý herec cyklem provází v mnoha dokumentárně laděných rolích: vstupuje do děje, glosuje ho, zpovídá odborníky.

Dojde i na duchy
Proč mu tvůrci nesvěřili třeba úlohu některého z temných zabijáků? "Však se s ním diváci dočkají i jiných věcí! Zach projde celým cyklem samostatných epizod skrz naskrz, objeví se v různých podobách i kostýmech, je vždy nablízku – víc už neprozradíme," smějí se režiséři. Jedině Zach také neschází v žádném pokračování Černé sanitky, ale jinak má každý díl nové hrdiny i herecké obsazení. Mimo jiné účinkují Jitka Schneiderová, Bohuslav Klepl nebo Tereza Voříšková.

Černá sanitka

Nevšedně vystavěná série půlhodinových povídek zahrne co možná nejpestřejší kolekci případů z města, ze vsi, ale i ze Sudet. Připomene, jaké horory se připisují dětským letním táborům, co všechno se může přihodit s obyčejnými rovnátky, jaká nebezpečí číhají ve vypůjčené chatě a při noční jízdě lesem nebo proč se vyvarovat flirtu s cizincem stejně jako až příliš exotických rostlin.

Jiné děsivé historky šířené coby součást moderního folkloru se odehrávají v závodní jídelně, městské hromadné dopravě a na námluvách, dvě se týkají zdánlivě bezpečných setkání: s policejním autem a se záchrankou. A samozřejmě nemohou chybět ani duchové.

Černá sanitkaČerná sanitka slibuje divákům napětí, nemůže jim však pokaždé zaručit klíčový okamžik klasických detektivek, kdy se dovědí, kdo je vrah a jak se zločin odehrál. "Ne u všech legend je možné dopátrat se jejich reálného základu, nicméně u všech jsme to zkoušeli a někdy jsme zjistili, kde se poprvé objevily a jak se dál šířily," vysvětlují tvůrci. Kvůli faktům dostanou v závěru každé části slovo specialisté v daném oboru počínaje vyšetřovatelem a konče třeba odborným lékařem.

Lékařské horory
Ke strašidelným šeptandám totiž patří i "zaručené" zvěsti o zdravotních hrozbách. Svého času se třeba  tradovalo, že kvůli vietnamským milovníkům koupání se v bazénu v Praze-Podolí rozšířili exotičtí červi, kteří proniknou do lidských útrob a rozežerou je na padrť. Podobnou hrůzu šířili bájní škvoři, kteří se prý lidským uchem nepozorovaně prokoušou až do mozku.

A co vlastně zosobňuje titulní Černá sanitka? Špitalo se o ní ještě za minulého režimu, že jezdí krajem a unáší zejména děti, jejichž orgány pak využívá k transplantacím.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz