Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový seriál Černá sanitka vsadil na vraždy a děs

  3:37aktualizováno  3:37
Mladou ženu na setmělém parkovišti nákupního střediska požádá o svezení neznámý muž. Co se stane, pokud ho vezme do vozu? A stalo se to doopravdy, nebo se vrah osamělých řidiček vyskytuje pouze v novodobých mýtech? To je Stopař, jehož premiérou 4. září na ČT 1 odstartuje nový cyklus Černá sanitka.

Černá sanitka | foto: Monika TomáškováMF DNES

Zatím v patnácti dílech nejprve v hraném příběhu představí a vzápětí s odborníky prozkoumá tajemné městské legendy, pověsti či fámy. Podle autora stejnojmenné knižní předlohy Petra Janečka, jenž připravuje už třetí svazek příběhů, by však seriál v případě diváckého úspěchu mohl pokračovat dál.

Černá sanitka"V knihách mám takových případů na pět set a stále přibývají nové. Objevují se také na internetu, nicméně v televizní podobě jde o unikát," říká etnograf Janeček, jenž postupuje podle přísných pravidel. Aby historku přijal do sbírky, musí existovat alespoň ve třech variantách a být součástí mezinárodního katalogu.

Projekt brněnského studia ČT přivedli na svět dva režiséři, Mojmír Kučera a Jiří Novák. "Ověřili jsme si, že mnohé legendy opravdu vycházejí ze stejného základu, jen místa se mění. Třeba dramatický případ dvou studentek z brněnské koleje se traduje také o jiných kolejích, v Praze nebo v Plzni," vysvětluje Novák.

"Sám jsem asi polovinu těch příběhů už slyšel v různých verzích. Jeden z nich – o škrtiči, který číhá se strunou na děti ve výtahu – dokonce v Ústí nad Labem, kde jsem vyrůstal," připojuje svou zkušenost Roman Zach. Známý herec cyklem provází v mnoha dokumentárně laděných rolích: vstupuje do děje, glosuje ho, zpovídá odborníky.

Dojde i na duchy
Proč mu tvůrci nesvěřili třeba úlohu některého z temných zabijáků? "Však se s ním diváci dočkají i jiných věcí! Zach projde celým cyklem samostatných epizod skrz naskrz, objeví se v různých podobách i kostýmech, je vždy nablízku – víc už neprozradíme," smějí se režiséři. Jedině Zach také neschází v žádném pokračování Černé sanitky, ale jinak má každý díl nové hrdiny i herecké obsazení. Mimo jiné účinkují Jitka Schneiderová, Bohuslav Klepl nebo Tereza Voříšková.

Černá sanitka

Nevšedně vystavěná série půlhodinových povídek zahrne co možná nejpestřejší kolekci případů z města, ze vsi, ale i ze Sudet. Připomene, jaké horory se připisují dětským letním táborům, co všechno se může přihodit s obyčejnými rovnátky, jaká nebezpečí číhají ve vypůjčené chatě a při noční jízdě lesem nebo proč se vyvarovat flirtu s cizincem stejně jako až příliš exotických rostlin.

Jiné děsivé historky šířené coby součást moderního folkloru se odehrávají v závodní jídelně, městské hromadné dopravě a na námluvách, dvě se týkají zdánlivě bezpečných setkání: s policejním autem a se záchrankou. A samozřejmě nemohou chybět ani duchové.

Černá sanitkaČerná sanitka slibuje divákům napětí, nemůže jim však pokaždé zaručit klíčový okamžik klasických detektivek, kdy se dovědí, kdo je vrah a jak se zločin odehrál. "Ne u všech legend je možné dopátrat se jejich reálného základu, nicméně u všech jsme to zkoušeli a někdy jsme zjistili, kde se poprvé objevily a jak se dál šířily," vysvětlují tvůrci. Kvůli faktům dostanou v závěru každé části slovo specialisté v daném oboru počínaje vyšetřovatelem a konče třeba odborným lékařem.

Lékařské horory
Ke strašidelným šeptandám totiž patří i "zaručené" zvěsti o zdravotních hrozbách. Svého času se třeba  tradovalo, že kvůli vietnamským milovníkům koupání se v bazénu v Praze-Podolí rozšířili exotičtí červi, kteří proniknou do lidských útrob a rozežerou je na padrť. Podobnou hrůzu šířili bájní škvoři, kteří se prý lidským uchem nepozorovaně prokoušou až do mozku.

A co vlastně zosobňuje titulní Černá sanitka? Špitalo se o ní ještě za minulého režimu, že jezdí krajem a unáší zejména děti, jejichž orgány pak využívá k transplantacím.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz