Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušit Státní operu nestačilo, říká nový ředitel Národního divadla

  0:26aktualizováno  0:26
Ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala ředitelem Národního divadla Jana Buriana. Odborníci se ke jménu nového šéfa první scény stavějí vstřícně. "V této chvíli nejde tolik o umění jako o to, aby Národní divadlo bylo rozumně fungující organizací," říká teatrolog Josef Herman.

Jan Burian, nově jmenovaný ředitel Národního divadla | foto: ČTK

Do horkého křesla nad Vltavou tedy konečně usedne nový ředitel. Od 1. srpna se funkce ujme Jan Burian, dosavadní šéf Divadla J. K. Tyla v Plzni. Rozhodla tak ministryně kultury Alena Hanáková, která Burianovo jmenování podepsala na doporučení expertní komise.

Skončí provizorní období, které následovalo po odvolání ředitele Ondřeje Černého. Do konce července ještě zlatou kapličku povede dočasně pověřený provozně technický ředitel Václav Pelouch.

"Mým hlavním úkolem je začít připravovat kroky v souladu se strategií schválenou ministerstvem kultury," uvedl Burian. Netají se kritikou dosavadní reformy, která vedla pouze ke zrušení Státní opery Praha. "Vlastní transformace už však nenastala," podotkl.

Podle Buriana se existence samostatné Státní opery neosvědčila, současně však bude nezbytné opustit tradiční model vícesouborového divadla, zavedený ještě za časů Rakouska-Uherska. "Musíme přistoupit na model tří samostatných subjektů pod jedním systémovým a ekonomickým řízením. Včetně nového, moderního pohledu na koncepci historické budovy, která by nebyla spjata s žádným souborem," vysvětluje.

Ministerstvo prý tyto kroky podporuje. "Poprvé od revoluce vytvořilo skutečné zadání a definovalo, co chce," zdůraznil Burian.

Snad je to tečka

Šéf baletu Petr Zuska doufá, že se novému řediteli podaří vyřešit nesrovnalosti ve vztazích mezi divadlem a ministerstvem kultury. "Jde o přebudování celého modelu včetně slíbeného navýšení platů a dotací, protože divadlo je financováno hůře než zahraniční provinční scény," zdůraznil. Jmenování uvítal i šéf činohry Michal Dočekal. "Doufám, že je to definitivní tečka za nepřijatelným způsobem, kterým ministerstvo v minulosti nakládalo s řediteli," poznamenal.

Buriana jako jediného kandidáta doporučila skupina odborníků ve složení Jan Hančil, Jiří Šesták, Stanislav Moša, Bohumil Nekolný, Václav Riedlbauch a Milan Uhde. Současně vypracovali návrh transformace Národního divadla. Obsahoval například změnu jeho právní subjektivity. "Forma příspěvkové organizace, která mimo jiné umožňuje okamžité odvolání ředitele, je neudržitelná," zdůraznili. Jediná možnost je podle nich forma akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu, všechny další alternativy by vyžadovaly přijetí nového zákona.
Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...

Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

Další z rubriky

RECENZE: Kněžna Libuše a veselí družstevníci. To je ale nadělení.

Scéna z inscenace Smetanovy opery Libuše v Národním divadle

Národní divadlo připravilo ke 100. výročí vzniku Československa novou inscenaci Smetanovy Libuše. Chce v ní sdělit...

Po Žítkovských bohyních si objednám klauna, říká herečka Dočkalová

Tereza Dočkalová

Populární román Žítkovské bohyně spisovatelky Kateřiny Tučkové nyní ve vlastní dramatizaci uvádí pražské Divadlo pod...

VIDEO: Lesk a bída Hollywoodu. Burleska láká na zvěrstva zhýralých herců

PRAGUE BURLESQUE EXOTIC CHARADES

Pražská burleska ve vinohradském divadle Royal chystá nové představení s názvem Hollywood Babylon. Odkazuje tak na...

Najdete na iDNES.cz