Zrušit Státní operu nestačilo, říká nový ředitel Národního divadla

  0:26aktualizováno  0:26
Ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala ředitelem Národního divadla Jana Buriana. Odborníci se ke jménu nového šéfa první scény stavějí vstřícně. "V této chvíli nejde tolik o umění jako o to, aby Národní divadlo bylo rozumně fungující organizací," říká teatrolog Josef Herman.

Jan Burian, nově jmenovaný ředitel Národního divadla | foto: ČTK

Do horkého křesla nad Vltavou tedy konečně usedne nový ředitel. Od 1. srpna se funkce ujme Jan Burian, dosavadní šéf Divadla J. K. Tyla v Plzni. Rozhodla tak ministryně kultury Alena Hanáková, která Burianovo jmenování podepsala na doporučení expertní komise.

Skončí provizorní období, které následovalo po odvolání ředitele Ondřeje Černého. Do konce července ještě zlatou kapličku povede dočasně pověřený provozně technický ředitel Václav Pelouch.

"Mým hlavním úkolem je začít připravovat kroky v souladu se strategií schválenou ministerstvem kultury," uvedl Burian. Netají se kritikou dosavadní reformy, která vedla pouze ke zrušení Státní opery Praha. "Vlastní transformace už však nenastala," podotkl.

Podle Buriana se existence samostatné Státní opery neosvědčila, současně však bude nezbytné opustit tradiční model vícesouborového divadla, zavedený ještě za časů Rakouska-Uherska. "Musíme přistoupit na model tří samostatných subjektů pod jedním systémovým a ekonomickým řízením. Včetně nového, moderního pohledu na koncepci historické budovy, která by nebyla spjata s žádným souborem," vysvětluje.

Ministerstvo prý tyto kroky podporuje. "Poprvé od revoluce vytvořilo skutečné zadání a definovalo, co chce," zdůraznil Burian.

Snad je to tečka

Šéf baletu Petr Zuska doufá, že se novému řediteli podaří vyřešit nesrovnalosti ve vztazích mezi divadlem a ministerstvem kultury. "Jde o přebudování celého modelu včetně slíbeného navýšení platů a dotací, protože divadlo je financováno hůře než zahraniční provinční scény," zdůraznil. Jmenování uvítal i šéf činohry Michal Dočekal. "Doufám, že je to definitivní tečka za nepřijatelným způsobem, kterým ministerstvo v minulosti nakládalo s řediteli," poznamenal.

Buriana jako jediného kandidáta doporučila skupina odborníků ve složení Jan Hančil, Jiří Šesták, Stanislav Moša, Bohumil Nekolný, Václav Riedlbauch a Milan Uhde. Současně vypracovali návrh transformace Národního divadla. Obsahoval například změnu jeho právní subjektivity. "Forma příspěvkové organizace, která mimo jiné umožňuje okamžité odvolání ředitele, je neudržitelná," zdůraznili. Jediná možnost je podle nich forma akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu, všechny další alternativy by vyžadovaly přijetí nového zákona.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

RECENZE: V Rokoku řežou Klause a tropí si šoufky ze slušno-Čechů

Záběr z inscenace Kanibalky: Soumrak samců

Se zavilými českými bojovníky proti imigrantům a také s některými politiky se s velkou nadsázkou vypořádal David Drábek...

VIDEO: Karel Heřmánek jako Karel Čapek provede Masaryka nejen po Americe

Karel Heřmánek na zkoušce Masaryk v Americe

Ku příležitosti stého výročí založení ČSR připravil anglickojazyčný soubor Prague Shakespeare Company speciální...

Revival je show s obtloustlým chlapíkem, řekl představitel Mercuryho Za scénou

Herec a zpěvák Michael Kluch v kulturním magazínu Za scénou (12. listopadu 2018)

Freddie Mercury je asi má životní role, řekl v pořadu Za scénou herec a zpěvák Michael Kluch, který jako slavný zpěvák...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz