Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Indiana Jones zahájil v Cannes tažení po světě

  19:54aktualizováno  19:54
Zřejmě největší filmový trhák roku Indiana Jones a Království křišťálové lebky dnes zahájil své tažení světem. Více než dva tisíce novinářů jej zhlédly na mezinárodním filmovém festivalu. Dobrodružný archeolog sice zestárl, ale obrovský zájem, jaký o něj v Cannes je, ukazuje, že rozhodně nezevšedněl.

Režisér Steven Spielberg s herci Harrisonem Fordem a Cate Blanchettovou na festivalu v Cannes | foto: Reuters

U novinářů sklidil úspěch, tleskalo se mu, ale nadšení nevzbudil.

Oficiální premiéra za účasti mimo jiné představitele titulní role Harrisona Forda a režiséra Stevena Spielberga se uskuteční dnes večer. Film se na festivalu promítá mimo soutěž. V kinech bude k vidění od středy, v České republice o den později.

První reakce novinářů, jak je citovala agentura AFP, byly spíš zdrženlivé. Vesměs film označili za velmi dobrý průmyslový výrobek, někteří za skvělý a zábavný, jiní viděli "občas dobrý nápad, ale nic velkého".

Na tiskové konferenci po představení pro novináře Harrison Ford řekl, že není nezvyklé, že populárním filmem někteří pohrdají, ale že to mu nedělá starosti.

"Pracuji pro lidi, kteří platí za podívanou, to jsou moji klienti. Udělali jsme tento film proto, aby vzbuzoval radost u lidí, kteří se na něj půjdou podívat do kina," prohlásil a s narážkou na nezbytný atribut Indiany Jonese řekl, že se nebojí "biče kritiky" a nemá vůbec strach, protože bičován prý bude v každém případě.

Režisér Spielberg už dříve v rozhovorech poskytnutých v Cannes řekl, že si myslí, že film bude mít u diváků úspěch. Úspěchem u filmových kritiků, kteří snímky předcházené velkou reklamou a předurčené k diváckému úspěchu už několikrát v Cannes řádně ztrhali, si také nebyl jistý.

Režisér Steven Spielberg na festivalu v Cannes

Nový Indiana Jones jde do kin devatenáct let po velmi úspěšném třetím pokračování ságy, nazvaném Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Děj se už neodehrává ve třicátých, ale v padesátých letech a roli "zlých" v něm od nacistů převzali Sověti. Indiana Jones s nimi soupeří o předkolumbovskou křišťálovou lebku, která má nezměrnou magickou moc. Kromě Harrisona Forda ve filmu hrají Cate Blanchettová, Karen Allenová a mladý herec Shia LaBeouf.

Spielberg tentokrát vyvinul veškeré úsilí, aby se obsah filmu udržel v tajnosti. Dnešnímu francouzskému listu Le Journal du Dimanche řekl, že scénář nenechal ani členům filmového štábu včetně herců, s výjimkou těch hlavních. Mimořádná opatření prý podnikl i v laboratořích, kde se film zpracovával.

Podle listu film do dnešního dne vidělo ve světě jen asi třicet lidí. Ve Francii jich prý byla necelá desítka - ředitel canneského festivalu Thierry Frémaux, generální ředitelka filmové společnosti Paramount France a členové komise, která filmy před uvedením do kin posuzuje z hlediska jejich vhodnosti pro mládež. U nového Indiany Jonese neshledala žádný důvod k nějakému omezení.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz