Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Indiana Jones zahájil v Cannes tažení po světě

  19:54aktualizováno  19:54
Zřejmě největší filmový trhák roku Indiana Jones a Království křišťálové lebky dnes zahájil své tažení světem. Více než dva tisíce novinářů jej zhlédly na mezinárodním filmovém festivalu. Dobrodružný archeolog sice zestárl, ale obrovský zájem, jaký o něj v Cannes je, ukazuje, že rozhodně nezevšedněl.

Režisér Steven Spielberg s herci Harrisonem Fordem a Cate Blanchettovou na festivalu v Cannes | foto: Reuters

U novinářů sklidil úspěch, tleskalo se mu, ale nadšení nevzbudil.

Oficiální premiéra za účasti mimo jiné představitele titulní role Harrisona Forda a režiséra Stevena Spielberga se uskuteční dnes večer. Film se na festivalu promítá mimo soutěž. V kinech bude k vidění od středy, v České republice o den později.

První reakce novinářů, jak je citovala agentura AFP, byly spíš zdrženlivé. Vesměs film označili za velmi dobrý průmyslový výrobek, někteří za skvělý a zábavný, jiní viděli "občas dobrý nápad, ale nic velkého".

Na tiskové konferenci po představení pro novináře Harrison Ford řekl, že není nezvyklé, že populárním filmem někteří pohrdají, ale že to mu nedělá starosti.

"Pracuji pro lidi, kteří platí za podívanou, to jsou moji klienti. Udělali jsme tento film proto, aby vzbuzoval radost u lidí, kteří se na něj půjdou podívat do kina," prohlásil a s narážkou na nezbytný atribut Indiany Jonese řekl, že se nebojí "biče kritiky" a nemá vůbec strach, protože bičován prý bude v každém případě.

Režisér Spielberg už dříve v rozhovorech poskytnutých v Cannes řekl, že si myslí, že film bude mít u diváků úspěch. Úspěchem u filmových kritiků, kteří snímky předcházené velkou reklamou a předurčené k diváckému úspěchu už několikrát v Cannes řádně ztrhali, si také nebyl jistý.

Režisér Steven Spielberg na festivalu v Cannes

Nový Indiana Jones jde do kin devatenáct let po velmi úspěšném třetím pokračování ságy, nazvaném Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Děj se už neodehrává ve třicátých, ale v padesátých letech a roli "zlých" v něm od nacistů převzali Sověti. Indiana Jones s nimi soupeří o předkolumbovskou křišťálovou lebku, která má nezměrnou magickou moc. Kromě Harrisona Forda ve filmu hrají Cate Blanchettová, Karen Allenová a mladý herec Shia LaBeouf.

Spielberg tentokrát vyvinul veškeré úsilí, aby se obsah filmu udržel v tajnosti. Dnešnímu francouzskému listu Le Journal du Dimanche řekl, že scénář nenechal ani členům filmového štábu včetně herců, s výjimkou těch hlavních. Mimořádná opatření prý podnikl i v laboratořích, kde se film zpracovával.

Podle listu film do dnešního dne vidělo ve světě jen asi třicet lidí. Ve Francii jich prý byla necelá desítka - ředitel canneského festivalu Thierry Frémaux, generální ředitelka filmové společnosti Paramount France a členové komise, která filmy před uvedením do kin posuzuje z hlediska jejich vhodnosti pro mládež. U nového Indiany Jonese neshledala žádný důvod k nějakému omezení.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz