Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový film režiséra a scénáristy Saši Gedeona Návrat Idiota patří tři r

  13:55aktualizováno  13:55
- Nový film režiséra a scénáristy Saši Gedeona Návrat Idiota patří tři roky po úspěchu jeho debutu Indiánské léto k nejočekávanějším premiérám letošní zimy.

František (Pavel Liška) strávil několik let v ústavu a teď, když už ví, že nemá smysl vyhýbat se životu, přijíždí na Vánoce za svými příbuznými do malého města. Vlakem s ním dorazí i Anna (Anna Geislerová), která se vrací domů a za svým přítelem Emilem (Jiří Langmajer), Františkovým bratrancem. Ten ji však mezitím podváděl s její sestrou Olgou (Tatiana Vilhelmová), stejně jako měla Anna poměr s Emilovým bratrem.

František, ač s ním jednají všichni jako s idiotem, který je naprosto nezkušený v životě - neměl zatím ani jednu ženu ani pivo - si je zprvu jako jediný tohoto sourozeneckého milostného čtyřúhelníku vědom. Snaží se rozptýlit hustou atmosféru a pomoci oběma sestrám. Jeho chování a řeči jsou však často chápany úplně jinak nebo vůbec. Františkova upřímnost na ně působí ve srovnání s prázdnými nic neříkajícími hovory, které vedou Emil s Annou, idiotsky.

 

Nakonec o silvestrovské noci všechno praskne, Emil s Annou se rozejdou, František druhý den odjíždí, ale vystoupí z vlaku, když spatří přicházející Olgu. Stojí na nástupišti a hledí na sebe. Že by happyend?

Člověk, kterého všichni považovali za blázna a naprosto nemožného, se nakonec ukázal jako chápající a citlivý muž. Naproti tomu Emil, ve všech směrech veskrze normální, vůbec nepochopil, co se vlastně stalo a vůbec děje.

Srovnání s Indiánským létem se nabízí hned v několika směrech. Oba filmy spojuje typ hlavní postavy, František i Klára jsou plaší, zakřiknutí a ostatními považovaní za nějaké divné. Dochází i k podobným situacím, v nichž se ukazují vztahy mezi ženami a muži jako prázdné a povrchní epizody, které snadno sklouzávají do stereotypní lhostejnosti. Oba příběhy se také odehrávají na malém městě, tedy v ideálním prostředí pro beznaděj a nevzrušivou nudu.

Režisér Saša Gedeon opět potvrdil, že patří mezi největší naděje českého filmu. Bez efektů a póz vypráví civilním a úsporným stylem na první pohled jednoduchý příběh. Tomuto ladění odpovídají i výkony herců, kteří se nesnaží za každou cenu na sebe upozornit, ale vcelku přirozeně hrají své role.

Návrat Idiota není už takovým zjevením jako před třemi roky Indiánské léto, rozhodně ale patří k tomu nejlepšímu, co zde bylo v poslední době natočeno.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz