Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový film dobrých víl má jméno Kruh

  13:09aktualizováno  13:09
Říká se jim sudičky, čarodějky nebo dobré víly. Zřejmě proto, že režisérky Věra Plívová-Šimková a Drahomíra Králová se věnují bez výjimky tvorbě pro děti. Jejich snímek Kruh, který po dnešní pražské premiéře vstupuje do kin, v téhle linii pokračuje: je o dětech, pro děti, ale není to pohádka.
"Když jsem přišel na Kavčí hory, z různých nepříjemných chvil mě dostala právě možnost pracovat dál s touhle partou, která se drží v tuzemsku ojedinělého žánru - nepohádkových, reálných dětských příběhů. Takové filmy jako Kruh třeba nelámou komerční rekordy, zato se dají hrát léta a léta," říká šéfproducent dětské tvorby České televize Dušan Kukal.

Kruh, jehož hrdinkou je malá gymnastka hledající po těžkém úrazu nové cíle i vztahy, vznikl v produkci ČT za přispění Státního fondu kinematografie. Při svých festivalových předpremiérách v Plzni i ve Zlíně získal ceny od ekumenických porot, ale pro režisérky jsou prý podstatnější vzkazy malých diváků, které hned vyloví z kabelek. Na kouscích papíru, neumělým písmem a s chybami se jim děti například svěřovaly, že hrdinku na invalidním vozíku moc litují, ale že se prý určitě uzdraví a klidně ještě pojede na "olimpijské hry".

Kruh
ČR 2001

Režie Věra Plívová-Šimková, Drahomíra Králová
Scénář Věra Plívová-Šimková
Kamera Juraj Šajmovič
Štřih Katarína Geyerová
Hudba Zdeněk Liška, Petr Hapka
Hrají Pavla Hermanová, Veronika Žilková, Karolina Krejčí, David Matásek, Emília Vášáryová, Jiří Pecha, Jan Potměšil ad.
Žánr drama
Původní název Kruh
Délka 73 minut
Premiéra 7. června 2001
Obě režisérky spolu natočily už několik filmů, před Kruhem třeba rodinnou komedii Artuš, Merlin a Prchlíci; na další, televizní pohádku, se chystají. Přitom se rády přou, skáčou si do řeči a málokdy se shodnou. Třeba tvrdý trénink mladičkých sportovkyň, který v Kruhu zachytily, posuzuje každá jinak. "Bylo mi jich líto, když jsem sledovala ten dril a zátěž v tak útlém věku," přiznává Plívová-Šimková. Králová oponuje: "Ty dívky to samy chtějí, pohání je ctižádost, jsou premiantkami i před tabulí, nejen v tělocvičně."

Zajímavou kapitolu Kruhu představuje hudba. Dělí se o ni dva autoři, Petr Hapka, který pracoval na osmi z šestnácti filmů Plívové-Šimkové, a dávno již zesnulý Zdeněk Liška, podepsaný pod prvními třemi díly téže režisérky včetně slavného titulu Lišáci-Myšáci a Šibeničák. Liškovy motivy objevily filmařky v archivu a na otázku, zda už někdy byly použity, reagují smíchem. Kukal pak vysvětluje: "Ano, ta hudba už zněla; víte kde? V Íránu, jako někdejší zakázka pro slavností otevření teheránského pavilonu."

Ať dospělí nemluví
(Recenze Mirky Spáčilové)

Pro film Kruh platí dvě pravdy. Tu první by měly formulovat děti asi tak do deseti let - jim je příběh adresován, o nich se snaží vypovídat, s jejich přijetím či odmítnutím tedy stojí i padá. Pravda druhá suše konstatuje, že obě režisérky, společně i každá zvlášť, už natočily lepší filmy než Kruh. Skoro všechny. Nicméně je nutno říci, že posadit dítě na invalidní vozík je námět hrozící takovými klišé, že mohl dopadnout ještě hůř.

Sám děj bohužel většinu oněch hrozeb naplní. Nadaná gymnastka a jedničkářka, navenek obrněná i proti rozvodu rodičů, se zraní při závodech a nemůže chodit; v nemocnici a pak na vsi u dědečka a babičky si najde nové záchytné body i vztahy, zdolá sebelítost a dokáže se vrátit do školy jako vítěz nad vlastní malověrností.

Jen prostředky, s nimiž film pracuje, nejsou vždycky tak černobílé. Cvičící školačky, příští Lolitky v dokonalém pohybu, představují půvabný objekt pro kameru; hudba zčistajasna udeří mocnou silou, za jakou by děkoval i hollywoodský velkofilm. Za zmínku stojí také dva slibné, pohříchu "nedohrané" motivy. Předně dětská nechuť vůči šprtům, zde vzorné žačce a závodnici Fanynce, již učitelé vyzdvihují a spolužačky nesnášejí. "Jen se předváděj, hvězdičko!" syčí na dívku při tělocviku jedna z nich. Jenže proměna tohoto vztahu spolu s rozpaky vůči hrdinčině náhlé invaliditě se pak odbude jako v čítance: učitelka pohovoří, děti se zastydí a polepší. Podobně nedotažený je protipól Fanynky, kluk ze vsi, repetent a rošťák, zároveň však vysněný "princ na koni". Z konfrontace výkonné, spolehlivé, ctižádostivé, typicky městské hrdinky s venkovským přítelem, který vyznává docela jiný životní rytmus i hodnoty, se dalo vytěžit víc než z banálně starosvětské chalupářské idyly s křížalami, bramboráky a opékáním buřtů, již tu předestřeli.

A když mladí po nočním táboráku a ranních buchtách od Fanynčiny babičky děkují slovy "Takovéhle pohostinství jsme nikdá neměli", i rodič, natož dítě, nevěří svým uším. Takových šroubovaných vět bohužel Kruh nasbíral více, přičemž je zcela neomylně vkládá do úst hlavně dospělým, kteří - s výjimkou pár tváří, třeba uměřeného dua rodičů Žilková-Matásek - velmi špatně hrají. Čirý děs nastává, když "velcí" zkoušejí lyriku. Ve snových scénách s dětmi může slepice létat a dívky nosit závoje - symboly volnosti, pohybu, poezie tady nevadí. Ale jak dospělý zadeklamuje "Přilétlo k nám jaro", nastává trapno. Kruhu by pomohlo, kdyby tu dospělí nemluvili - nebo vůbec nebyli...

Z českého filmu Kruh.

Z českého filmu Kruh.

Z českého filmu Kruh.

Z českého filmu Kruh.

Jan Potměšil v českém filmu Kruh.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz