Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový festival představí víc než jen Antonína Dvořáka

  13:11aktualizováno  13:11
Ve třech letních týdnech, od 16. srpna do 4. září, proběhne v Praze zahajovací ročník nového mezinárodního festivalu klasické hudby Dvořákova Praha.

Antonín Dvořák | foto: www.dvorakantonin.com

U zrodu nového festivalu stál Vladimír Darjanin, kterého veřejnost zná jako organizátora televizního cyklu Deset století architektury a generálního komisaře účasti České republiky na Světové výstavě Expo 2005.

Patnáct festivalových koncertů se odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina. Posluchačům bude nabídnuta přehlídka světových uměleckých jmen klasické hudby, rovnoměrně bude zastoupena orchestrální tvorba, recitály i hudba komorní.

Špičkoví interpreti
K nejvýznamnějším umělcům, kteří na Dvořákově Praze vystoupí, patří dirigenti Ion Marin a Charles Dutoit, houslisté Isabelle Faust a Augustin Dumay, klavírista Nikolaj Luganski či předpokládaná houslová hvězda budoucnosti Mikhail Ovrutský.

Zahajovacího koncertu se ujme Česká filharmonie, která pod taktovkou dirigenta Iona Marina přednese Dvořákovu Symfonii č. 9 "Novosvětskou“ a předehru Karneval. Poté se sólistou Ivanem Moravcem, který zastoupí české interpretační umění, provede Schumannův Koncert a moll.

Komorní hudba bude zastoupena berlínským Kvartetem Artemis, které v současné době patří k absolutní světové špičce. Dalším skvělým smyčcovým kvartetem v programu je madridské Cuarteto Casals. Důležitou roli budou na festivalu hrát i rozhlasové orchestry: berlínský a pražský.

Za největší událost přehlídky považují pořadatelé závěrečný koncert, na němž bude dirigent Charles Dutoit řídit Královský filharmonický orchestr Londýn ve slavném Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll op. 104. Sólistou bude český violoncellista Jiří Bárta.

Velké ambice
Ačkoliv samotný název festivalu svádí k představě prezentace výhradně díla Antonína Dvořáka, jeho myšlenka je širší: mělo by jít o defilé špičkových interpretů, dirigentů a orchestrů, kteří přinášejí hlubší pohledy na Dvořákovu hudbu.

Pořadatelé slibují nové možnosti interpretace, nové inovativní přístupy. Proto bude dílo Antonína Dvořáka představováno postupně v horizontu několika let, společně s dalšími skladateli.

Intendant festivalu Vladimír Darjanin říká: "Na všechny koncerty se díváme optikou velmi kritického a náročného posluchače a hledáme možnosti, jak jeho nárokům vyhovět. Chceme, aby posluchač měl na koncertech maximální pohodlí, aby měl jistotu, že jsme na koncertech především kvůli němu. A to jak v citlivě postaveném programu večera, ale i v samotném zázemí koncertní síně a přilehlých prostor."

Festival je záměrně pořádán na přelomu srpna a září, a to ze dvou důvodů: Praha je umělecky "vyprahlá" a ve stejném termínu se odehrávají dva největší evropské festivaly - v Salzburgu a Luzernu. Pořadatelé Dvořákovy Prahy počítají s tím, že se jim v budoucnosti podaří časově koordinovat soubory a interprety.

Autor:


Témata: Umělec

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz