Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový festival představí víc než jen Antonína Dvořáka

  13:11aktualizováno  13:11
Ve třech letních týdnech, od 16. srpna do 4. září, proběhne v Praze zahajovací ročník nového mezinárodního festivalu klasické hudby Dvořákova Praha.

Antonín Dvořák | foto: www.dvorakantonin.com

U zrodu nového festivalu stál Vladimír Darjanin, kterého veřejnost zná jako organizátora televizního cyklu Deset století architektury a generálního komisaře účasti České republiky na Světové výstavě Expo 2005.

Patnáct festivalových koncertů se odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina. Posluchačům bude nabídnuta přehlídka světových uměleckých jmen klasické hudby, rovnoměrně bude zastoupena orchestrální tvorba, recitály i hudba komorní.

Špičkoví interpreti
K nejvýznamnějším umělcům, kteří na Dvořákově Praze vystoupí, patří dirigenti Ion Marin a Charles Dutoit, houslisté Isabelle Faust a Augustin Dumay, klavírista Nikolaj Luganski či předpokládaná houslová hvězda budoucnosti Mikhail Ovrutský.

Zahajovacího koncertu se ujme Česká filharmonie, která pod taktovkou dirigenta Iona Marina přednese Dvořákovu Symfonii č. 9 "Novosvětskou“ a předehru Karneval. Poté se sólistou Ivanem Moravcem, který zastoupí české interpretační umění, provede Schumannův Koncert a moll.

Komorní hudba bude zastoupena berlínským Kvartetem Artemis, které v současné době patří k absolutní světové špičce. Dalším skvělým smyčcovým kvartetem v programu je madridské Cuarteto Casals. Důležitou roli budou na festivalu hrát i rozhlasové orchestry: berlínský a pražský.

Za největší událost přehlídky považují pořadatelé závěrečný koncert, na němž bude dirigent Charles Dutoit řídit Královský filharmonický orchestr Londýn ve slavném Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll op. 104. Sólistou bude český violoncellista Jiří Bárta.

Velké ambice
Ačkoliv samotný název festivalu svádí k představě prezentace výhradně díla Antonína Dvořáka, jeho myšlenka je širší: mělo by jít o defilé špičkových interpretů, dirigentů a orchestrů, kteří přinášejí hlubší pohledy na Dvořákovu hudbu.

Pořadatelé slibují nové možnosti interpretace, nové inovativní přístupy. Proto bude dílo Antonína Dvořáka představováno postupně v horizontu několika let, společně s dalšími skladateli.

Intendant festivalu Vladimír Darjanin říká: "Na všechny koncerty se díváme optikou velmi kritického a náročného posluchače a hledáme možnosti, jak jeho nárokům vyhovět. Chceme, aby posluchač měl na koncertech maximální pohodlí, aby měl jistotu, že jsme na koncertech především kvůli němu. A to jak v citlivě postaveném programu večera, ale i v samotném zázemí koncertní síně a přilehlých prostor."

Festival je záměrně pořádán na přelomu srpna a září, a to ze dvou důvodů: Praha je umělecky "vyprahlá" a ve stejném termínu se odehrávají dva největší evropské festivaly - v Salzburgu a Luzernu. Pořadatelé Dvořákovy Prahy počítají s tím, že se jim v budoucnosti podaří časově koordinovat soubory a interprety.

Autor:


Témata: Umělec

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz