Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Dürrenmatt: trochu z Kubiceho i Kmotra Mrázka

  3:11aktualizováno  3:11
V Dürrenmattově hře Komplic (1973), kterou uvádí pražské Divadlo Na zábradlí, jsou do zločinu zapleteny všechny postavy. Svět je tu zasažen morem vraždění tak, že už snad ani neexistuje.

Z inscenace Komplic | foto: Divadlo Na zábradlí

Vše se odehrává pět pater pod zemí v pracovně a příbytku zkrachovalého chemika Doca, který zkonstruoval a obsluhuje přístroj na rozpouštění mrtvol. Sem mu mafián Boss posílá výtahem své zásilky. "Podnik" vzkvétá.

Autor přirovnal Doca k Faustovi, jenž se zaprodal ďáblu, ale jeho vědec vlastně jen plyne s proudem. Přesně tak ho ztělesňuje Igor Chmela, který se v Divadle Na zábradlí specializoval na typ "muže bez vlastností".

Z inscenace KomplicPrávě bezvýrazný, necharizmatický hrdina, prostý jakýchkoli vášní, je naší době přiměřenější než faustovský intelektuál toužící po nedovoleném poznání.
Ani v dürrenmattovském světě přece už hodnoty a hranice lidství neexistují, jak by se tedy mohly překračovat!

V milostných chvílích zní výkřiky
Všechno pohltil hnus a šeď (ve špinavém podzemí symbolizované třeba močením do umyvadla). Cit zastupuje v hercově tváři bezbarvý strnulý výraz, jen v expresivních milostných momentech se Chmela vyjadřuje pomocí jakýchsi rázných výkřiků.

Z inscenace KomplicI ty odpovídají celkové úspornosti a ironické stylizaci. Hra Komplic nezapře autorovu rafinovaně prostou dikci, řeč podobenství, která je v jeho pozdním tvůrčím období vyabstrahovaná až do pohádkově průzračné a přehledné podoby.

Doc i komisař Cop jsou jakýmisi kafkovskými viníky bez viny. Ostatní představují čiré zlo, které už se nešíří rafinovaně, ale jen a jen díky technologizaci vražd.

Bezpohlavní komisař
Tvůrci se inspirovali trpkými zkušenostmi bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a knihou Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek (hra obsahuje úryvky ze záznamu v jedinečně "bodrém" přednesu Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse).

Z inscenace KomplicZatímco se však v místním Kocourkově mafiánské prorůstání politiky, zločinu a ekonomiky v nejvyšších patrech obyčejného smrtelníka dole takřka nedotkne, Dürrenmattova realita je zasažena totálně. A přitom nechá moralizátor Dürrenmatt zvítězit aspoň spravedlnost naruby v podání "ironického hrdiny" Copa.

Režisér David Czesany obsadil do role komisaře herečku, patrně aby zdůraznil obecnou, abstraktní platnost principu, a současně podpořil rozpačitý dojem, jímž tento antihrdina působí (v zájmu uskutečnění vlastní spravedlnosti se zapojí do vražedného podniku).

Marie Spurná se nesnaží naturalisticky ztvárnit mužskost postavy, ale při určité tvrdosti (jedna noha strnulá, pánský kabát a oblek, ženský plavý účes) její "bezpohlavnost". Jenže bez ohledu na to Cop ani ve svém závěrečném monologu nedosahuje síly a přesvědčivosti nejlepších dürrenmattovských hrdinů.

Inscenace je přesto působivá a nejvýš potřebná už proto, že umělecký pohled na korupčnost naší společnosti téměř chybí. Náš a Dürrenmattův svět se však naštěstí zatím neprolnuly.

FRIEDRICH DÜRRENMATT - Komplic
Divadlo Na zábradlí, Praha. Režie David Czesany, délka představení 120 minut, premiéra 18. a 24. března 2008.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz