Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novodobý Robinson Crusoe si ví rady

  0:35aktualizováno  0:35
Při práci na filmu Trosečník spojili síly držitel Oscara režisér Robert Zemeckis a Tom Hanks, který tuto cenu získal dokonce dvakrát. Sehraná dvojice se prosadila především díky Snímku Forrest Gump (1994), který byl oceněn celkem šesti Oscary. Partnerkou trosečníka je herečka Helen Huntová, kterou televizní diváci znají jako představitelku titulní role seriálu Jsem do tebe blázen.

Tom Hanks hraje Chucka Nolanda, systémového inženýra společnosti FederalExpress, jehož osobní i profesní život neúprosně řídí hodiny. Jeho rychle ubíhající kariéra ho, aniž by to zaznamenal, zavádí do vzdálených lokalit - daleko od své přítelkyně Kelly (Helen Huntová).

Chuckova zběsilá existence náhle skončí, když se po havárii letadla octne na opuštěném ostrově - ztroskotaný v tom nejnepředstavitelněji zničeném prostředí. Osvobozený od konvencí všedního dne, musí nejprve naplnit své základní potřeby: hledá zdroj vody, potravu a přístřešek.

Chuck je dokonalým profesionálním řešitelem problémů a přijde na to, jak přežít fyzicky. Ale co potom? Chuckova izolace způsobí, že se rozhodne začít nový život. Po čtyřech letech se Chuck vrací jako od základu jiný muž. Uvědomí si, že i když všechno důležité ztratil, nemusí to znamenat tragédii.


Trosečník Tom Hanks měl raději zůstat sám
(recenze Mirky Spáčilové)

Nabízet v Trosečníkovi téměř dvě a půl hodiny robinsonovské téma, tedy příběh o jediném osamělém hrdinovi, jenž se na pustém ostrově nemůže ani zamilovat, ani prostřílet hradbou mafiánů či mimozemšťanů, to předpokládá producentskou odvahu. Ovšem s Tomem Hanksem v hlavní roli by to asi riskl každý - a neprohloupil by. Zpětně se dokonce člověk přistihne, že se mu stýská po těch scénách, kde hrdina sám a sám koná neefektní, všední rituály: slévá z listů vodu, polyká syrové ryby a proklíná bolavý zub.

Ale zpět do civilizace, od

TROSEČNÍK
USA, 2000

Režie Robert Zemeckis
Scénář William Broyles
Kamera Don Burgess
Hudba Alan Silvestri
Hrají Tom Hanks, Helen Huntová, Christopher Noth ad.
Původní název Cast Away
Délka 143 min.

Trosečník - premiéry

kina 11. ledna 2001
video
půjčovny
9/2001
DVD 11/2001
kud novodobý Robinson pochází: právě bolavý zub je jedním z chytrých scenáristických motivů, jejž si hrdina s sebou nese napříč oběma světy. V úvodu se představuje v čele zásilkové služby coby hektický šéf ruských zaměstnanců, jimž za pomoci kouzelné role tlumočníka určuje zběsilé tempo práce. Tenhle fanatik vteřin dává i milované snoubence vánoční dárky narychlo v autě a na zubaře nemá kdy. Ale divák už ví, že co nevidět bude mít volného času až přespříliš.

Do té doby měl Hanks kolem sebe sboristy. Po katastrofě letadla s efektními plameny v rozbouřených vlnách bičovaných nočním deštěm - neboť za slunného poledne se v Hollywoodu do moře nepadá - ovládne plátno sólově. Zbude mu (dočasně) gumový člun, malé boty, které stáhne z vyplavené mrtvoly, a pár zásilek, jež měla jeho firma doručit. To je druhý vtipný nápad: v balíčcích samozřejmě objeví výhradně takové věci, jež se zdají absolutně nepoužitelné, brusle, videokazety, míč. Nicméně časem každá z nich najde uplatnění, třeba brusle při drsné zubařské "operaci".

Třetí prvek, jenž Hanksovu trosečníkovi nahrazuje trojí oporu klasického Robinsona Crusoa - psa, Pátka i Boha, zde představuje onen míč, z něhož si učiní cosi mezi hravým fetišem, bůžkem ohně a přítelem zvaným pan Wilson, s nímž hovoří a žertuje, kterého zlostně zahodí a vzápětí s omluvami zachraňuje. Polidštění tuctové hračky jako jediného pevného bodu poskytuje Hanksovi spoluhráče a filmu výmluvný, nepatetický symbol.

Hanks umí skvělé, a přitom plynulé proměny. Zprvu je to dobře živený budoucí tatík, pak šrámy pokrytý zmatkař, který se leká padajících kokosových ořechů a nad prvním ohněm křepčí nadšeně potrhlý tanec, po čtyřech letech vyhublý, zasmušilý poustevník s vyhaslýma očima a zarputilou vůlí ostrov opustit a nakonec tichý, uzavřený a vědoucí muž, jenž beze slov vyjevuje, že se do kolejí předchozího žití neumí vrátit.

Nicméně i režisér Zemeckis si s divákem umí hrát: kromě děsivě nádherných soubojů s obřími příbojovými vlnami báječně aranžuje Hanksovy malé prohry. On ten trosečník není vůbec kutil, věčně mu krvácí nějaká ranka, když se brouzdá pobřežím, a krev přece vábí žraloky... leč Zemeckis jen naznačí a uhýbá. Zručně ovládá daný typ podívané, při níž polovina diváků hrdinovi napovídá: Hele, světýlko, Pozor, útesy!

Pohříchu závěrečné milostné setkání i loučení, typický cajdák opět v nočním lijáku dovršený hrdinovou volbou nové cesty, již zkříží nová žena, smaže značnou část předchozí filmařské bravury. Zní to kacířsky, ale snad měl Hanks zůstat radši sám.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz