Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky roku: Krajčo v Nemocnici, Kuklová v pasáži

  10:53aktualizováno  10:53
Každá minuta navíc se hodí. To je heslo, pod nímž táhnou zdejší televize do novoroční bitvy o diváky. Seriálové války od osmé večer sice zůstanou, ale "přetahovaná" začne o více než hodinu dříve.

Richard Krajčo | foto: Radek MičaMF DNES

Počínaje 1. lednem 2007 totiž Česká televize mění své vysílací schéma. Večerníček, jehož nový start zahájí legendární krteček, přesune už na 18.45 hodin, tedy přímo proti nekonečnému seriálu Novy Ulice, který pravidelně sleduje půldruhého milionu diváků. A v 19 hodin ČT nasadí Události – čelně proti 1. zprávám Primy.

Místo Večerníčku delší zprávy

Obě zpravodajské relace si dosud připisovaly asi milion diváků, teď se ukáže, zda se zájem bude přelévat. ČT i Prima slibují zprávy lepší, delší, pestřejší.

Nova přesuny nechystá: věří, že jejím Televizním novinám dosahujícím k třímilionové sledovanosti zůstanou lidé věrní. Podaří se jí zopakovat úspěšný rok, kdy si přes den získávala přes čtyřicet procent z lidí sedících právě u obrazovky a večer leckdy i polovinu?

O tom rozhodnou hlavně české seriály. Kromě Ulice uvede Nova od února další řadu Ordinace v růžové zahradě – než ji dotočí, bude od druhého lednového týdne vysílat cyklus „historek ze života“ To nevymyslíš.

Natáčí už také nová pokračování Místa v životě i Pojišťovny štěstí a v rukávu má další trumf: zbrusu nový seriál z právnického prostředí Světla pasáže, jehož hlavní hrdinku by měla hrát Michaela Kuklová.

Z Náměstíčka na Příkopy

Česká televize se však někdejšího postavení seriálové velmoci nehodlá vzdát. Od ledna vysílá krimiseriál Eden, kterému vévodí herci Ondřej Vetchý a Jan Potměšil, a po něm vytasí rodinnou sérii Příkopy, jež propojí osudy hrdinů předchozích seriálů Náměstíčko a Náves.

V záloze má ČT i dokončované díly Četnických humoresek a točí dál: premiérové seriály Hraběnky, Škola Na výsluní, Proč bychom se netopili i pokračování osvědčených titulů Hop nebo trop, Dobrá čtvrť, Zdivočelá země.

V květnu by se měla rozjet výroba dalších třinácti epizod Nemocnice na kraji města, kde se sejdou veteráni jako Josef Abrhám s „navrátilci“ typu Oldřicha Kaisera i nováčky v čele s Richardem Krajčem.

Paradoxně Prima nic měnit nechtěla, ale musí. Jejím klíčovým seriálem Rodinná pouta se na návrh bývalého výrobce zabývá soud, takže romantický příběh pro jistotu „skončí“ a vzápětí se znovu narodí pod názvem Velmi křehké vztahy.

Počínaje 2. lednem diváci zjistí, co se vlastně změnilo, jestliže herci vesměs zůstávají. Naopak středy si ponechají ráz letošního podzimu: seriál Primy Letiště se tu bude nadále křížit s Horákovými na ČT.

Návrat StarDance?

Třetí televizní zbraň představuje zábava a ta v příštím roce mírně změní podobu. Nova, která hostí i řadu ceremoniálů od TýTý po Sportovce roku, se vrátí premiérovou řadou k úspěšné reality show Výměna manželek, naopak Prima po propadu Trosečníka zkusí jiné žánry.

V pořadu Top Ten budou diváci hlasovat o pořadí v žebříčcích největších událostí a v soutěži Deal or No Deal, jež stojí na ochotě riskovat, si zahrají o miliony korun.

Česká televize zkusí od každého něco. V Eurosongu zatáhne diváky do volby písně, která se za Česko zúčastní – vůbec poprvé – mezinárodního klání o Velkou cenu Eurovize.

Vědomostním pořadem O korunu krále Karla naváže na soutěž O poklad Anežky České, jen Marka Ebena na moderátorském postu vystřídá Jan Čenský. Ostatně snad nikdo v ČT nepochybuje, že se Eben brzy vrátí na scénu v další řadě taneční soutěže StarDance, o níž se jedná.

Naopak televize Nova prozatím pokračování soutěže SuperStar v příštím roce neohlásila.

Úplně jiný typ zábavy by měl přinést Denik Ostravaka, v němž budou zápisky stále neznámého autora přenášet na obrazovku známí herci.

Hledání nových cest k mladším divákům se stane nutností. Ačkoli se nástup digitálních stanic zpozdil, už nyní si „jiné“ televize, úzce zaměřené satelitní či kabelové kanály, vybírá až deset procent dětí do 14 let.

A jak ukázal start internetové televize Stream, kde vzniká seriál Gynekologie II s dvojicí Čtvrtníček–Lábus, ani známé tváře už brzy nebudou odkázány jen na trojlístek největších stanic.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz