Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První recenze na novinku Rowlingové: zklamání i opatrná chvála

  11:55aktualizováno  11:55
S opatrnými, ale spíše pozitivním recenzemi se v britských a amerických listech setkal román The Casual Vacancy, Prázdné místo, který je první knihou J. K. Rowlingové pro dospělé. Začala se prodávat ve čtvrtek ráno a vyvolává velké očekávání kritiků i čtenářů.

Novinka J. K. Rowlingové se objevila na britských pultech. | foto: Reuters

Deník The Guardian napsal, že "celkem vzato je to solidní, tradiční a odhodlaně konvenční anglický román". Román situovaný v "pěkném městečku Pagford" je studií provinčního života se spoustou postav a mnoha vzájemně se proplétajícími dějovými liniemi a je inspirován Elizabeth Gaskellovou a George Eliotovou, píše kritik listu, který se stejně jako ostatní recenzenti nezdržel odkazů na Harryho Pottera.

Jedinou zjevnou paralelou s knihami o Potterovi podle něj je, že je také prodchnut silným odporem ke zlým, nesympatickým a malicherným lidem. Obyvatelé Pagfordu – obchodníci, slídilové, čtenáři (konzervativního bulváru) Daily Mailu – jsou většinou ohavní mudlové, realističtější verze Dursleyových, příšerné rodiny, která držela Harryho Pottera pod schody.

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Joanne K. Rowlingová

Knihu obklopovalo velké očekávání, ale na rozdíl od potterovek román o místních volbách v Pagfordu může podle The Guardian vyvolat určité rozčarování. "Jsou tu některá povrchní vzrušení, třeba když mladší postavy dělají věci, o kterých se Harrymu asi ani nesnilo: berou drogy, klejí, mají náhodný sex, zpívají si s Rihannou. Je v něm spousta nadávek, stejně jako pamětihodný obrat 'zázračně nestřežená vagína', který se objevil v profilu knihy před publikací a vyvolal na Twitteru řady vtipů o Harrym Potterovi a zázračně nestřežené vagíně," poznamenal list.

Kniha má prý sociální poselství a velkou zápletku, která šlape jako hodinky, a jako potterovky je pod povrchem účinně organizovaná. "The Casual Vacancy není veledílo, ale není to vůbec špatná kniha: je inteligentní, dobře napsaná a často vtipná. Dokážu si představit, že by si vedla dobře i bez toho, že by nebyla spojena se značkou Rowlingová. ... Fanouškům se může zdát trochu trpká, protože nemá vřelost a kouzlo knih o Potterovi, když všechny postavy jsou buď dost příšerné, na pokraji sebevraždy nebo mrtvé. Ale nejhorší, co se o románu dá říci, je, že si nezaslouží celé to mediální šílenství," poznamenal The Guardian.

Podle kritičky The Daily Telegraph je The Casual Vacancy nevyrovnaná a na mnoha místech trýznivá kniha. Je někdy vtipná, často mimořádně dobře odpozorovaná a plná krutosti a beznaděje, píše.

"Poté, co 15 let psala o pláštích neviditelnosti, je touha Rowlingové po výrazném realismu pochopitelná," uvedla kritička s tím, že Rowlingová opravdu ví, o čem píše. Jedna z hrdinek, prostitutka a narkomanka Terri, zná svou přesnou dávku metadonu, ale neví, kolik je její dceři. V souvislosti s naturalistickými popisy některých situací se kritička ironicky ptá, jak bude kniha přijata v USA, kde "obdivovali Harryho Pottera za to, jak byl britský, a kde se domnívají, že film Čtyři svatby a jeden pohřeb je dílem dokumentárního realismu".

Podle ní je autorka na domácí půdě, když píše o teenagerech s jejich počínajícími touhami a osamělými přátelstvími. "Zatímco respektuje chudší a poškozené postavy, čím výše postupuje po společenském žebříčku, tak víc se uchyluje ke grotesce," poznamenala kritička. "V jejích předcházejících knihách bylo zlo a smrt a smutek, ale také naděje a spása. The Casual Vacancy je nemilosrdná kniha. Na jejím konci není žádná kouzelná hůlka nebo zaklínadlo, které by hrůzy zahnaly," uzavřela.

S knihou je zcela nespokojena recenzentka amerického deníku The New York Times. Chápe snahu Rowlingové napsat něco zcela odlišného od Harryho Pottera. "Bohužel, reálný svět, který na těchto stránkách zobrazila, je tak záměrně banální, tak depresivně plný klišé, že není jen zklamáním, ale je nudný," uvedla.

Podle ní knize chybí citová hloubka a postavy jsou mnohem méně promyšlené než postavy v potterovkách. "Čtenář může jen doufat, že se Rowlingová nebude snažit oživit svět mudlů v Pagfordu v dalších svazcích a zaměří se v budoucnosti na něco přesvědčivějšího a procítěnějšího," uzavřela kritička.

Mnohem vstřícnější je recenzentka The Washington Post, která se domnívá, že The Casual Vacancy má své kouzlo. "Velkou část knihy jsem obdivovala, i když jsem se do ní nezamilovala. Některé věty jsem si podtrhla, jen abych si uvědomila, jak nádherně se dají kombinovat anglická slova. Některé příhody jsem hned přečetla znovu, protože obrat v zápletce byl překvapivý nebo skutečně jímavý. Byly tam postavy, které se mi líbily, pak jsem je zavrhla a nakonec se mil líbily s výhradami," uvedla kritička WP. "Ale během celé knihy jsem se nemohla zbavit myšlenky, ... o níž jsem si jistá, že by Rowlingová chtěla nejméně slyšet: tato kniha by byla o tolik lepší, kdyby každý měl kouzlenou hůlku."

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

Najdete na iDNES.cz