Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinka na Vinohradech donutí přemýšlet

  3:09aktualizováno  3:09
V pražském Divadle na Vinohradech se odehrává nečekaný obrat. Z mrtvolného měšťanského divadla se stává scéna se soudobým divadelním myšlením. Alespoň soudě podle posledních dvou premiér.

Z inscenace Na krásné vyhlídce | foto: Divadlo na Vinohradech - Viktor Kronbauer

Po beckettovsky interpretovaném Višňovém sadu Vladimíra Morávka přišel další hostující režisér, Michal Dočekal. V české premiéře uvedl jedno z dramat německého dramatika Ödöna von Horvátha (1901–1938) Na krásné vyhlídce.

Napsal je v roce 1926 v Berlíně a reagoval jím na tehdejší politickou a sociální situaci v Evropě. Dočekal inscenuje text v dobovém i prostorovém bezčasí.

Z vlajky Evropské unie, jež je součástí úvodního obrazu, bychom mohli usuzovat na přítomnost. Podle kostýmů a způsobu chování herců zase spíše na původní zasazení. Není to však důležité.

Z inscenace Na krásné vyhlídceJenom ne sentiment
Příběh se odehrává jakoby v prázdných filmových kulisách, ve zchátralém hotelu, mezi jeho stejně opuštěnými obyvateli. Majitel Strasser (Václav Vydra) chod hotelu udržuje jen zásluhou alkoholičky Ady (Hana Maciuchová), jež si vydržuje jeho i další hotelové zaměstnance a nájemníky.

Poklidný rozklad jejich životů však naruší bývalá Strasserova milenka Kristina (Lucie Štěpánková). Je jakýmsi andělským zásahem Boží prozřetelnosti, který nastaví zrcadlo všem postavám hry.

Právě o to Dočekalovi jde. Je to bolestná reflexe. Každou figuru interpretuje režisér s maximální možnou groteskností. Vede herce k pohybové i hlasové stylizaci, scény jsou exaltovanými výstupy, někdy odkazujícími až k raným expresionistickým filmům.

Samo dění se odehrává téměř na forbíně, scéna je odkrytá až na černý horizont, na kterém je vidět pouze lešení a padající písmena honosného názvu hotelu: Na krásné vyhlídce. Dočekal využívá různé způsoby svícení (a dokonce i zhasínání), jimiž tematizuje atmosféru pokleslosti a zmaru.

Z inscenace Na krásné vyhlídceNejdůležitější jsou však herci. Mohou se smát, plakat, rvát se, šklebit se, plazit se či tančit. Jen nesmějí být sentimentální. Taková může být jedině Kristina Lucie Štěpánkové.

Přináší na jeviště spontaneitu a dívčí půvaby, přitom dokáže být chladná i vyděšená. Jen díky přesně zvolené stylizaci nevyznívá její závěrečný monolog o Bohu falešně, byť jistému sentimentu se v tuto chvíli režisér neubránil.

Její hlavní hereckou protihráčkou je Hana Maciuchová v roli Ady. Bez obalu se dobírá tragických tónů raněné duše opuštěné, stárnoucí ženy. I pánská část obsazení vytváří bohatě strukturovaný rej lidských kreatur. Hlavně oba hostující herci – Radek Holub v roli Maxe a František Němec jako Emanuel – si s razantní stylizací až gurmánsky pohrávají.

Inscenace je dalším krokem scény k novému divákovi, který se nejde do divadla jen bavit a pozorovat slavné tváře, ale chce přemýšlet a nechat se překvapovat.

ÖDÖN VON HORVÁTH - Na krásné vyhlídce
Divadlo na Vinohradech, Praha. Režie Michal Dočekal, délka představení 140 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz