Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinka na Vinohradech donutí přemýšlet

  3:09aktualizováno  3:09
V pražském Divadle na Vinohradech se odehrává nečekaný obrat. Z mrtvolného měšťanského divadla se stává scéna se soudobým divadelním myšlením. Alespoň soudě podle posledních dvou premiér.

Z inscenace Na krásné vyhlídce | foto: Divadlo na Vinohradech - Viktor Kronbauer

Po beckettovsky interpretovaném Višňovém sadu Vladimíra Morávka přišel další hostující režisér, Michal Dočekal. V české premiéře uvedl jedno z dramat německého dramatika Ödöna von Horvátha (1901–1938) Na krásné vyhlídce.

Napsal je v roce 1926 v Berlíně a reagoval jím na tehdejší politickou a sociální situaci v Evropě. Dočekal inscenuje text v dobovém i prostorovém bezčasí.

Z vlajky Evropské unie, jež je součástí úvodního obrazu, bychom mohli usuzovat na přítomnost. Podle kostýmů a způsobu chování herců zase spíše na původní zasazení. Není to však důležité.

Z inscenace Na krásné vyhlídceJenom ne sentiment
Příběh se odehrává jakoby v prázdných filmových kulisách, ve zchátralém hotelu, mezi jeho stejně opuštěnými obyvateli. Majitel Strasser (Václav Vydra) chod hotelu udržuje jen zásluhou alkoholičky Ady (Hana Maciuchová), jež si vydržuje jeho i další hotelové zaměstnance a nájemníky.

Poklidný rozklad jejich životů však naruší bývalá Strasserova milenka Kristina (Lucie Štěpánková). Je jakýmsi andělským zásahem Boží prozřetelnosti, který nastaví zrcadlo všem postavám hry.

Právě o to Dočekalovi jde. Je to bolestná reflexe. Každou figuru interpretuje režisér s maximální možnou groteskností. Vede herce k pohybové i hlasové stylizaci, scény jsou exaltovanými výstupy, někdy odkazujícími až k raným expresionistickým filmům.

Samo dění se odehrává téměř na forbíně, scéna je odkrytá až na černý horizont, na kterém je vidět pouze lešení a padající písmena honosného názvu hotelu: Na krásné vyhlídce. Dočekal využívá různé způsoby svícení (a dokonce i zhasínání), jimiž tematizuje atmosféru pokleslosti a zmaru.

Z inscenace Na krásné vyhlídceNejdůležitější jsou však herci. Mohou se smát, plakat, rvát se, šklebit se, plazit se či tančit. Jen nesmějí být sentimentální. Taková může být jedině Kristina Lucie Štěpánkové.

Přináší na jeviště spontaneitu a dívčí půvaby, přitom dokáže být chladná i vyděšená. Jen díky přesně zvolené stylizaci nevyznívá její závěrečný monolog o Bohu falešně, byť jistému sentimentu se v tuto chvíli režisér neubránil.

Její hlavní hereckou protihráčkou je Hana Maciuchová v roli Ady. Bez obalu se dobírá tragických tónů raněné duše opuštěné, stárnoucí ženy. I pánská část obsazení vytváří bohatě strukturovaný rej lidských kreatur. Hlavně oba hostující herci – Radek Holub v roli Maxe a František Němec jako Emanuel – si s razantní stylizací až gurmánsky pohrávají.

Inscenace je dalším krokem scény k novému divákovi, který se nejde do divadla jen bavit a pozorovat slavné tváře, ale chce přemýšlet a nechat se překvapovat.

ÖDÖN VON HORVÁTH - Na krásné vyhlídce
Divadlo na Vinohradech, Praha. Režie Michal Dočekal, délka představení 140 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz