Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové voskové tváře v paláci Rapid

aktualizováno 
- Přestože spousta Čechů určitě navštívila muzea voskových figurín v Londýně nebo v Amsterdamu, není tak známou věcí, že v Praze jsou muzea z vosku rovnou dvě. První, jen o pár měsíců starší, je na Můstku v prostorách paláce Rapid, druhé bylo vybudováno v blízkosti Národní třídy. Těžko říci, zda spolu majitelé soupeřili v rychlosti otevření a jaký to mělo vliv na kvalitu objektů a interiérů. V paláci Rapid ale v poslední době přibylo několik tváří, a tak jsem se vydala podívat, co je nového za téměř dva roky existence prvního Muzea voskových figurín v České republice.

Na reklamním letáku muzea se píše o 300 m2 a čtyřech sálech, v nichž je možné stanout tváří v tvář osobnostem, které ovlivnily světové i domácí dějiny, vědu, kulturu sport či politiku. Každý si umí představit, že takových osobností je příliš na to, aby se vešly do čtyř místností.. Proto není divu, že majitel muzea již delší dobu shání o poznání větší prostor v centru města.
Bez ohledu na velikost interiéru muzea přibylo k původním pětačtyřiceti figurínám ještě více než deset dalších. Mezi ně patří například Tycho de Brahe, rabi Löw, Edvard Beneš nebo Daniel Hůlka, který vás vítá ještě před vstupem do první místnosti muzea. Nevím, zda se jinam nevešel nebo  má jeho umístění jiný důvod...

Hned za prvními dveřmi, v sále českých dějin, sedí na trůně praotec Čech. Jeho smutný pohled možná značí lítost nad šňůrou, za kterou je usazen. Tímto způsobem jsou od návštěvníků odděleny, až na výjimky, všechny figuríny. Lady Diana je dokonce za sklem. Jen těžko si tu lidé pořídí fotografie, na kterých by byli v blízkosti svých oblíbenců. Z osob, jež ovlivnily české dějiny, je tu samozřejmě Karel IV., mistr Jan Hus, Jan Amos Komenský, Wolfgang Amadeus Mozart, Karel Čapek, Jan Masaryk a další.
Milým překvapením je pokojík Rudolfa II., z něhož je atmosféra panovníkovy doby opravdu cítit. Opodál nechybí ani rabi Löw a Golem, jehož postava je známa právě z éry Rudolfovy. V sále však zní hudba, která nenavozuje ani atmosféru sálů šlechtických paláců, ani křivolakých uliček ghetta.

Dobře zrealizovaným nápadem je kaleidoskopické kino, jehož autorem je Radúz Činčera. Desetiminutový film o magické Praze nese jméno Praha ve vichřicích dějin.

V sále osobností je na velmi malém prostoru rozmístěno přes dvacet figurín, jejichž seřazení působí nesmyslně. Papež Jan Pavel II. stojí v čele skupiny českých politiků, zpěváků a sportovců. Také se vám může stát, že se pro nedostatek místa ocitnete na jedné fotografii spolu s francouzským vojevůdcem, politikem a císařem Napoleonem I. Bonapartem a ruským mnichem Rasputinem, přestože tito dva muži se ve skutečnosti setkat nikdy nemohli.

Autor tribuny představitelů komunistického režimu dobrý nápad měl. Tvůrci figurín však přisoudili vůdcům  jako byli Lenin, Stalin či Brežněv, o několik odstínů odlišnou barvu obličeje i rukou.
Celou expozici pak uzavírá místnost, jež vás přenese do televizního studia, kde probíhá debata českých politiků.

Vedení muzea chystá v současné době nový projekt na Karlštejně, kam se má přesunout část z výše zmíněných figurín. Práce by měly být dokončeny na přelomu dubna a května. Nezbývá než popřát, ať se nový nápad vydaří lépe.

Arnold Schwarzenegger z vosku.

Karel IV. z vosku.

Voskový Praotec Čech.

Voskový Rudolf II.

Jan Žižka z Trocnova a z vosku.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz