Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové voskové tváře v paláci Rapid

aktualizováno 
- Přestože spousta Čechů určitě navštívila muzea voskových figurín v Londýně nebo v Amsterdamu, není tak známou věcí, že v Praze jsou muzea z vosku rovnou dvě. První, jen o pár měsíců starší, je na Můstku v prostorách paláce Rapid, druhé bylo vybudováno v blízkosti Národní třídy. Těžko říci, zda spolu majitelé soupeřili v rychlosti otevření a jaký to mělo vliv na kvalitu objektů a interiérů. V paláci Rapid ale v poslední době přibylo několik tváří, a tak jsem se vydala podívat, co je nového za téměř dva roky existence prvního Muzea voskových figurín v České republice.

Na reklamním letáku muzea se píše o 300 m2 a čtyřech sálech, v nichž je možné stanout tváří v tvář osobnostem, které ovlivnily světové i domácí dějiny, vědu, kulturu sport či politiku. Každý si umí představit, že takových osobností je příliš na to, aby se vešly do čtyř místností.. Proto není divu, že majitel muzea již delší dobu shání o poznání větší prostor v centru města.
Bez ohledu na velikost interiéru muzea přibylo k původním pětačtyřiceti figurínám ještě více než deset dalších. Mezi ně patří například Tycho de Brahe, rabi Löw, Edvard Beneš nebo Daniel Hůlka, který vás vítá ještě před vstupem do první místnosti muzea. Nevím, zda se jinam nevešel nebo  má jeho umístění jiný důvod...

Hned za prvními dveřmi, v sále českých dějin, sedí na trůně praotec Čech. Jeho smutný pohled možná značí lítost nad šňůrou, za kterou je usazen. Tímto způsobem jsou od návštěvníků odděleny, až na výjimky, všechny figuríny. Lady Diana je dokonce za sklem. Jen těžko si tu lidé pořídí fotografie, na kterých by byli v blízkosti svých oblíbenců. Z osob, jež ovlivnily české dějiny, je tu samozřejmě Karel IV., mistr Jan Hus, Jan Amos Komenský, Wolfgang Amadeus Mozart, Karel Čapek, Jan Masaryk a další.
Milým překvapením je pokojík Rudolfa II., z něhož je atmosféra panovníkovy doby opravdu cítit. Opodál nechybí ani rabi Löw a Golem, jehož postava je známa právě z éry Rudolfovy. V sále však zní hudba, která nenavozuje ani atmosféru sálů šlechtických paláců, ani křivolakých uliček ghetta.

Dobře zrealizovaným nápadem je kaleidoskopické kino, jehož autorem je Radúz Činčera. Desetiminutový film o magické Praze nese jméno Praha ve vichřicích dějin.

V sále osobností je na velmi malém prostoru rozmístěno přes dvacet figurín, jejichž seřazení působí nesmyslně. Papež Jan Pavel II. stojí v čele skupiny českých politiků, zpěváků a sportovců. Také se vám může stát, že se pro nedostatek místa ocitnete na jedné fotografii spolu s francouzským vojevůdcem, politikem a císařem Napoleonem I. Bonapartem a ruským mnichem Rasputinem, přestože tito dva muži se ve skutečnosti setkat nikdy nemohli.

Autor tribuny představitelů komunistického režimu dobrý nápad měl. Tvůrci figurín však přisoudili vůdcům  jako byli Lenin, Stalin či Brežněv, o několik odstínů odlišnou barvu obličeje i rukou.
Celou expozici pak uzavírá místnost, jež vás přenese do televizního studia, kde probíhá debata českých politiků.

Vedení muzea chystá v současné době nový projekt na Karlštejně, kam se má přesunout část z výše zmíněných figurín. Práce by měly být dokončeny na přelomu dubna a května. Nezbývá než popřát, ať se nový nápad vydaří lépe.

Arnold Schwarzenegger z vosku.

Karel IV. z vosku.

Voskový Praotec Čech.

Voskový Rudolf II.

Jan Žižka z Trocnova a z vosku.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz