Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Řecko je trojnožka antiky, Byzance a Balkánu

aktualizováno 
- U některých svazků edice Dějiny států lze želet, že věnují tak mnoho pozornosti politickým půtkám posledních let a tak málo pozornosti starším historickým etapám, v nichž dějiny příslušného státu koření. V případě Dějin Řecka je zato metoda "rozšiřujícího se hrdla" vědomá a trefná: úroveň dosavadních vědomostí českého čtenáře o řecké historii se totiž pohybuje opačným směrem.
Zatímco antické dějiny jsou součástí školních osnov a tématem dostatku publikací, zatímco i k byzantskému neboli středořeckému období máme k dispozici Dějiny Byzance (zpracované zčásti týmž okruhem autorů jako Dějiny Řecka) a k nim komplementární Byzantskou vzdělanost profesorky Růženy Dostálové, o novořeckém národu a kultuře se u nás ví stále pramálo.
Jádrem Dějin Řecka jsou proto kapitoly o "třetím Řecku", Řecku uvědomujícím si od 18. století znovu samo sebe. Tyto kapitoly jsou plné válek, nastolování a svrhávání vlád; jako každé jiné dějiny. Jsou však plné i čehosi zajímavějšího: úvah autorů a zpráv o úvahách Novořeků samých, čím vlastně nové Řecko je, odkud pramení jeho identita a kam má směřovat jeho národní a státní snažení.
Západoevropští přátelé a patroni Novořeků v nich viděli dědice Řecka vysněného evropskými vzdělanci z antických textů a soch. Romantičtí básníci Chénier a Hölderlin, patriarcha uměnovědy Winckelmann, šílenec Nietzsche a tolikeří jiní lkali jako aischylovský chór: Řecko už není! Přišli jsme pozdě! Ba, už barokní chorvatský básník Gundulič, podnikaje v 17. století ve verších okružní cestu Řeckem, spíná ruce: "Jsi to ještě ty, ó slavná / země řecká, ona máti, / která znala od pradávna / moudrost světu rozdávati?" Jak se asi tvářil první novořecký panovník, klasiky vyškolený bavorský princ Otto, když vjížděl roku 1834 do Atén a nalezl Parthenón proměněný v mešitu a město plné křesťanských chrámů a minaretů, Turků a Albánců...
Rusové naopak nabádali Novořeky, aby nezapomínali na to, že jsou vlastně Byzantinci, potomci nejpravoslavnějšího impéria. A Novořekové sami - nevěděli. Dějiny posledních dvou staletí Řecka jsou sporem mezi antikou a Byzancí, mezi Aténami a orientací na "největší řecké město" Konstantinopolis. Říci "Řecko je obojí" je řešení nepříliš důvtipné, ale asi jediné možné. Důkazů pro kontinuitu kulturních forem mezi antikou a řeckým křesťanstvím nacházíme v přechodné etapě mezi nimi (3.-6. století) dost - a důkazů pro diskontinuitu přinesli antibyzantsky naladění milovníci klasického Řecka neméně.
Ze stránek Dějin Řecka však prosakuje ještě cosi třetího, a to ne ve smyslu syntézy: Řecko "balkánské": společnost neuvěřitelně rozhádaná, vraždící své politické vůdce s oblibou právě tehdy, když přinášeli své zemi svobodu a úspěch (první prezident osvobozeného Řecka Kapodistrias, vítěz v první balkánské válce král Jiří I.). Společnost vyvěšující uříznuté hlavy na náměstí ještě v padesátých letech tohoto století. Společnost, která svými sousedy, "barbarskými" Albánci, Bulhary či Makedonci, okázale pohrdá, ale v mnohém se jim podobá víc, než by jí bylo milé.
"Balkánskost" však neznamená nekulturnost. Kapitola Kulturní vývoj Řecka ve dvacátém století předestírá desítky jmen, z nichž zajisté jen několik (přinejmenším Kazantzakis, Kavafis a nositelé Nobelovy ceny Seferis a Elytis) je světových: novořecká kultura opravdu není starořecká. Avšak - čtenáři čtoucí tuto knihu v českém jazyce také nemají příliš právo nad ní ohrnovat nos. Tato kapitola, jakož i kapitola o řecko-českých vztazích, které Růžena Dostálová a Pavel Hradečný napsali s tak zjevným zápalem, by měla mít svou obdobu ve všech svazcích edice Dějiny států.

Pavel Hradečný, Růžena Dostálová, Věra Hrochová, Pavel Oliva, Vladimír Vavřínek: Dějiny Řecka. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1998, 765 stran, náklad neuveden, cena 395 korun.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

Najdete na iDNES.cz