Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Řecko je trojnožka antiky, Byzance a Balkánu

aktualizováno 
- U některých svazků edice Dějiny států lze želet, že věnují tak mnoho pozornosti politickým půtkám posledních let a tak málo pozornosti starším historickým etapám, v nichž dějiny příslušného státu koření. V případě Dějin Řecka je zato metoda "rozšiřujícího se hrdla" vědomá a trefná: úroveň dosavadních vědomostí českého čtenáře o řecké historii se totiž pohybuje opačným směrem.
Zatímco antické dějiny jsou součástí školních osnov a tématem dostatku publikací, zatímco i k byzantskému neboli středořeckému období máme k dispozici Dějiny Byzance (zpracované zčásti týmž okruhem autorů jako Dějiny Řecka) a k nim komplementární Byzantskou vzdělanost profesorky Růženy Dostálové, o novořeckém národu a kultuře se u nás ví stále pramálo.
Jádrem Dějin Řecka jsou proto kapitoly o "třetím Řecku", Řecku uvědomujícím si od 18. století znovu samo sebe. Tyto kapitoly jsou plné válek, nastolování a svrhávání vlád; jako každé jiné dějiny. Jsou však plné i čehosi zajímavějšího: úvah autorů a zpráv o úvahách Novořeků samých, čím vlastně nové Řecko je, odkud pramení jeho identita a kam má směřovat jeho národní a státní snažení.
Západoevropští přátelé a patroni Novořeků v nich viděli dědice Řecka vysněného evropskými vzdělanci z antických textů a soch. Romantičtí básníci Chénier a Hölderlin, patriarcha uměnovědy Winckelmann, šílenec Nietzsche a tolikeří jiní lkali jako aischylovský chór: Řecko už není! Přišli jsme pozdě! Ba, už barokní chorvatský básník Gundulič, podnikaje v 17. století ve verších okružní cestu Řeckem, spíná ruce: "Jsi to ještě ty, ó slavná / země řecká, ona máti, / která znala od pradávna / moudrost světu rozdávati?" Jak se asi tvářil první novořecký panovník, klasiky vyškolený bavorský princ Otto, když vjížděl roku 1834 do Atén a nalezl Parthenón proměněný v mešitu a město plné křesťanských chrámů a minaretů, Turků a Albánců...
Rusové naopak nabádali Novořeky, aby nezapomínali na to, že jsou vlastně Byzantinci, potomci nejpravoslavnějšího impéria. A Novořekové sami - nevěděli. Dějiny posledních dvou staletí Řecka jsou sporem mezi antikou a Byzancí, mezi Aténami a orientací na "největší řecké město" Konstantinopolis. Říci "Řecko je obojí" je řešení nepříliš důvtipné, ale asi jediné možné. Důkazů pro kontinuitu kulturních forem mezi antikou a řeckým křesťanstvím nacházíme v přechodné etapě mezi nimi (3.-6. století) dost - a důkazů pro diskontinuitu přinesli antibyzantsky naladění milovníci klasického Řecka neméně.
Ze stránek Dějin Řecka však prosakuje ještě cosi třetího, a to ne ve smyslu syntézy: Řecko "balkánské": společnost neuvěřitelně rozhádaná, vraždící své politické vůdce s oblibou právě tehdy, když přinášeli své zemi svobodu a úspěch (první prezident osvobozeného Řecka Kapodistrias, vítěz v první balkánské válce král Jiří I.). Společnost vyvěšující uříznuté hlavy na náměstí ještě v padesátých letech tohoto století. Společnost, která svými sousedy, "barbarskými" Albánci, Bulhary či Makedonci, okázale pohrdá, ale v mnohém se jim podobá víc, než by jí bylo milé.
"Balkánskost" však neznamená nekulturnost. Kapitola Kulturní vývoj Řecka ve dvacátém století předestírá desítky jmen, z nichž zajisté jen několik (přinejmenším Kazantzakis, Kavafis a nositelé Nobelovy ceny Seferis a Elytis) je světových: novořecká kultura opravdu není starořecká. Avšak - čtenáři čtoucí tuto knihu v českém jazyce také nemají příliš právo nad ní ohrnovat nos. Tato kapitola, jakož i kapitola o řecko-českých vztazích, které Růžena Dostálová a Pavel Hradečný napsali s tak zjevným zápalem, by měla mít svou obdobu ve všech svazcích edice Dějiny států.

Pavel Hradečný, Růžena Dostálová, Věra Hrochová, Pavel Oliva, Vladimír Vavřínek: Dějiny Řecka. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1998, 765 stran, náklad neuveden, cena 395 korun.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz