Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové knihy už nebudou tím, čím bývaly

  10:46aktualizováno  10:46
Odběratelé týdeníku Nové knihy už více než měsíc čekají na další číslo. Časopis "čtenářů, nakladatelů, knihkupců a knihovníků", referující o knižních novinkách a obsahující i rozhovory či recenze, naposledy vyšel sedmnáctého října. Redakční tým byl rozpuštěn. V knižní branži se začalo čím dál hlasitěji mluvit o tom, že list s jedenačtyřicetiletou tradicí a kdysi stotisícovým nákladem skončí.

Dosavadní majitelé ujišťují, že čtenáři o pravidelný a v tuzemsku zřejmě nejúplnější servis nových knih nepřijdou. "Že Nové knihy mají finanční problémy, bylo jasné někdy v červnu. Nikdo ovšem netušil, že to půjde takhle rychle," podotýká šéfredaktorka Nových knih Zuzana Fialová.

Titul nezmizí

"Zatím hledáme," říká Miroslav Mládek, jednatel společnosti Lira agentura, která Nové knihy vydává od roku 1999. Slibuje, že počátkem prosince vyjde souborné číslo, které obsáhne všechny nevydané tisky a abonentům vysvětlí, jak to bude s Novými knihami příští rok. Bibliografie na internetových stránkách www.nove-knihy.cz je prý stále aktualizována. "Nikomu nezůstaneme dlužni - bývalým zaměstnancům, recenzentům, abonentům. Pokud se nám nepodaří vydat všechna naplánovaná čísla, budeme vracet předplatné."

Zřejmě nejvyhledávanější část časopisu, bibliografický soupis nových knih, jež jsou v prodeji, prý téměř na sto procent bude vycházet dál. Literárněkritická část má budoucnost nejistou. Podle Mládka se zřetelně rýsuje možnost, že by bibliografická část vycházela jako týdenní příloha jednoho z celostátních deníků.

"Přislíbeno to máme na osmdesát procent, ale nic nechci uspěchat. Vše je v jednání," říká Mládek. V takovém případě by Nové knihy plnily funkci ryze informačního periodika. "Jenže dosud měl týdeník zhruba pět tisíc abonentů. Jako součást deníkové přílohy by seznam nových knih mohl mít stotisícové náklady," dodává Mládek.

V dřívějších úvahách byla i podoba čtrnáctideníku či měsíčníku, vydávaného některým z tuzemských nakladatelů. Tahle varianta po výhodnější nabídce z deníku téměř jistě padla.

Příliš drahé

Nízký počet odběratelů byl hlavní příčinou zhoršující se finanční situace listu. "Máte málo čtenářů, a tudíž se k vám nehrne inzerce. Musíte zdražovat, což zase odradí některé odběratele. Z toho není úniku," vysvětluje Miroslav Mládek. Příjmy z předplatného podle něho nepokryly ani polovinu provozu Nových knih, zisk týdeník nevykazoval nikdy. Dlouhodobější dluh však podle Mládka list nemá. Ke krizi se údajně schylovalo několik měsíců, vše se uspíšilo poté, co časopis přešel pod jinou, dražší tiskárnu. "Pohybovali jsme se v červených číslech, neměl jsem za co zaplatit lidi. A než někomu něco nezaručeně slibovat je lépe říct to na rovinu," podotýká Mládek.

K čtenářskému zájmu příliš nepřispívala ani cena týdeníku, dvanáct korun a padesát haléřů. "To je pro běžného čtenáře - vzhledem k charakteru toho listu - naprosto neúnosné. Navíc existují periodika podobného typu, jenže zadarmo," míní nakladatelský teoretik a spisovatel Jan Halada, spolupracovník Nových knih. Podle něho nad tímto časopisem visel Damoklův meč již několikrát.

Kdo by zániku želel

Dohady o příštích osudech Nových knih zasáhly zejména nakladatele. Jim totiž týdeník prokazoval výhodnou službu - oznámením své novinky v tomto časopise si nakladatel odbyl takzvanou nabídkovou povinnost, již mu ukládá zákon. "Kdybych podle zákona rozeslal dopisy do devatenácti knihoven, přišlo by mě to rozhodně dráž, než když jsem zaplatil Novým knihám," míní Jiří Buchal z pražského nakladatelství BB art.

Cena za takové oznámení byla více než výhodná - až tři bibliografické záznamy stály 236 korun, členové Svazu českých knihkupců a nakladatelů to měli za polovinu. Především z tohoto důvodu proto byla bibliografie v Nových knihách víceméně úplná, navíc tu byli schopni sestavovat aktuální přehledy o počtu vydaných knih za nejrůznější období. Rozčarování panuje i mezi recenzenty, kteří do listu přispívali. "Byla by to ohromná ztráta. Vždyť by tady už pomalu nebylo kam psát!" míní publicista a kritik Radim Kopáč. "Specializovaný časopis podobného typu vychází v každé kulturní zemi. Je to nezbytnost. Pokud Nové knihy skončí, ten prostor určitě někdo brzy zaplní," uvažuje však Jan Halada.


Nové knihy
Týdeník vycházející od roku 1960 do předloňska na novinovém formátu. Rozsah se v prvních ročnících pohyboval mezi dvěma a šesti stranami. Nové knihy bývaly "za bolševika" vyhledávaným zdrojem informací. Existoval totiž takzvaný institut knižního čtvrtku, kdy novinky začaly být po celé republice prodávány vždy tento den v týdnu, a chtěl-li člověk vědět, co bude příslušný čtvrtek na trh uvedeno, a na co má tedy případně cenu stát frontu, našel údaje právě v Nových knihách. Současně ovšem Nové knihy přinášely o knižní scéně informace pomocí referátů, rozhovorů, někdy recenzí; míra těchto příspěvků se během desetiletí různě proměňovala. Loni získaly Nové knihy novou grafiku i větší rozsah: zvýšil se počet recenzí a rubrik, které přesahují pole literatury, každé číslo bylo částečně tematizováno.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz