Český lev 2012 - Vladimír Javorský s cenou za Poupata (Praha, 3. března 2012)

Český lev 2012 - Vladimír Javorský s cenou za Poupata (Praha, 3. března 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Všichni čeští filmaři chtějí točit smutné ztracence bloumající tmou

  • 10
První plány Filmového centra, jež v létě zřídila Česká televize,vypadají zajímavě. Chystá se nejen Causa Modrý, v níž režisér Zdeněk Jiráský vylíčí případ hokejových mistrů světa z let 1947 a 1949, jež komunistický režim odsoudil za protistátní spiknutí.

V přípravách je rovněž životopisný příběh "české Edith Piaf" neboli zpěvačky Evy Olmerové, který píše autor televizní palachovské trilogie Štěpán Hulík a natočí jako svůj debut mezinárodně uznávaný tvůrce reklam Martin Krejčí. A do třetice se rýsuje Jedenáctka, animovaná podoba moderní pohádky o chalupníkovi Klapzubovi a jeho jedenácti synech, kteří dobyli fotbalový svět.

Jen do snímků, které budou mít v roce 2013 premiéru, vložila ČT dosud rekordní částku, skoro 180 milionů korun. Přesto však Filmové centrum nehýří optimismem. "Za půl roku nám prošlo rukama na sedmdesát námětů a žádné nečekané zjevení, žádný zázračný talent z ulice se mezi nimi nevyskytl," potvrdil jeden z členů týmu Jaroslav Sedláček.

Výběr titulů, jež ČT podpoří

  • Revival - hudební komedie Alice Nellis
  • Křídla Vánoc - romance s Richardem Krajčem
  • Listopad - sametová revoluce očima cizince
  • Můj pes Killer -současné rodinné drama
  • Bez doteku - dívčina cesta do nevěstince
  • Cesta ven -příběh romského páru
  • Detektiv Down -norsko-česká komedie
  • Zázrak - slovensko-český osud dospívání
  • Jedenáctka -animovaná obdoba té Klapzubovy
  • Jsem slavná tak akorát - portrét Zuzany Michnové
  • Gottland - pásmo studentských esejů
  • Jazz Wars -hudbou proti komunismu

Také ředitel ČT Petr Dvořák uznává, že český film má opravdu potíže, a nejen finanční. "Jednak jde o úroveň scénářů, jednak o jejich typ," vysvětluje. Režiséři totiž podle něj chtějí natáčet jen současná sociální dramata, která zabírají u kritiky a na festivalech, ale méně už v kinech. Takové projekty sice vyjdou levněji, když na dražší podívanou peníze chybějí, ale jsou si navzájem podobné jako vejce vejci. Jak shrnuje další člen centra Tomáš Baldýnský: "Temnotou v nich bloudí smutní jedinci uvízlí v bezvýchodné pasti, výjimečně v lepším případě na konci vysvitne slunko s paprskem naděje."

I proto razí Filmové centrum aktivní dramaturgii: nečeká jen na to, co kdo přinese, ale samo látky shání, vyhledává tvůrce, námět s nimi vyvíjí, dodává jim odvahu a směr. "Všichni filmaři by chtěli zopakovat Poupata," zmiňuje Sedláček minulého vítěze Českých lvů. Pod návalem sociálních dramat muselo centrum vyzvat tvůrce, aby se zaměřili i na jiné žánry: scházejí komedie, detektivky, thrillery. Jejich náměty se přijímají až do 31. ledna příštího roku.

Před týmem stojí ještě jeden klíčový úkol: obnovit filmovou dramaturgii. "Tahle profese už takřka neexistuje, takže jsme povolali pamětnické posily z barrandovského studia, spojili je s mladými talenty a věříme, že si navzájem předají sílu a zkušenost,“ líčí Sedláček.

Podle Baldýnského nemá dramaturga až sedmdesát procent nabízených projektů. "Žadoní, ať jim nějakého opatříme, a co hůř, někteří po nás dokonce chtějí, abychom jim dodali i scenáristu. Bohužel však v Česku téměř neexistuje prototyp scenáristy, který je schopen psát takříkajíc na zakázku a přitom nápaditě," vysvětluje Baldýnský.

Romantická komedie z obchodního centra propojuje osudy čtyř lidí, jednoho z hlavních hrdinů představuje Richard Krajčo.

Centrum rovněž vytváří "trychtýř" pro dokumenty, aby do kin prošly opravdu jen ty, jimž plátno přísluší, a ne každý film, jehož autor si Dvořákovými slovy "uměl vyběhat" grant státního fondu kinematografie, podmíněný právě uvedením v kinech.

A další dluh chce středisko splatit dětskému filmu. "Po měsících čtení jsme narazili na jediný námět, ale zato chytrý a něžný," naznačuje tým, čeho se bude týkat příští výzva filmařům.

Až se v roce 2013 odsunou pořady pro děti z ČT2 na samostatný dětský kanál, vznikne na Dvojce prostor pro kulturní magazíny od hudby po film. "Už je vyvíjíme, aby to nebyly jen pozvánky typu 'Jděte do kina na Hobita'," slibuje
Dvořák.