Dokument Hoteliér o historii Činoherního klubu sledoval při premiéře na Letní...

Dokument Hoteliér o historii Činoherního klubu sledoval při premiéře na Letní filmové škole v Uherském Hradišti vyprodaný sál kina Hvězda. | foto: Marek Malůšek

150 tisíc cigaret, pivo, kofola a jazz. Točí se osmdesát nových dokumentů

  • 14
V Česku právě vzniká na osmdesát dokumentárních filmů. Ne všem se však splní sen o vstupu do kin, jistotu pro ně představuje Česká televize. Co tvůrce zajímá?

Na velké plátno se letos chystají ještě dva dokumenty. Koncem října Hoteliér, v němž syn jednoho z aktérů Josef Abrhám mladší zachytil legendární divadelní generaci kolem Pavla Landovského včetně vlastních rodičů. Týden poté DK, portrét zesnulého architekta Davida Kopeckého, jejž režírovala jeho manželka Bára Kopecká.

S kamerou do hospod

Ale rodí se jich daleko víc. V různém stadiu výroby se nachází osmdesátka dokumentů letošní a příští sezony. Aspoň tolik jich napočítaly České filmové centrum s Institutem dokumentárního filmu, takže snů a plánů může být ještě víc. Jedno je však jisté, do běžných kin se zdaleka nevejdou - ostatně loni se do nejnavštěvovanější padesátky titulů neprobojoval ani jediný dokument. Znovu se otevírají debaty o jiných cestách distribuce.

Dokumenty, které se brzy objeví

Hoteliér
O divadelní generaci kolem Pavla Landovského

DK
O architektu Davidu Kopeckém

Adopce - kousek štěstí
V režii Alice Nellis

Mých posledních 150 tisíc cigaret
Ivo Bystřičan natočil vlastní odvykací kúru a zkoumal tabákový průmysl - továrny i hospody

Česká pivní válka
Tři padesátníci se ponoří do "globálního pivního oceánu"

Karel Zeman, filmový dobrodruh
Životopisný dokument o slavném režisérovi

Jaká témata režiséry zajímají? Sahají od historie po současnost, lze však říci, že přibývá látek postavených na osobní zkušenosti. Vedle Hoteliéra sem spadá třeba projekt Adopce - kousek štěstí, v němž Alice Nellis naváže na jeden z motivů svého hraného díla Mamas & Papas. Zábavnou podobu soukromého videodeníku zvolil Ivo Bystřičan v dokumentu Mých posledních 150 tisíc cigaret, kde si coby dlouholetý kuřák vyzkouší roční odvykací kúru a zároveň tabákovou říši sleduje přímo v její zdejší metropoli Kutné Hoře - od továrny přes místní politiky až k tamním hospodám.

Hospodské anabázi se nejspíše nevyhne ani Jan Látal, který v dokumentu Česká pivní válka slibuje "polistopadové pivní drama prostřednictvím tří padesátníků, kteří každý jinak a na vlastní kůži zakusili rozpuštění české pivovarnické tradice v globálním pivním oceánu náhražek, marketingu a technologických kompromisů". Ve filmu se vydávají do boje za znovuzrození naší pivní slávy.

Ještě jeden titul zní navenek "hospodsky" - Kofolové děti. Má však zcela jiný úkol: mapovat osud Romů, kteří v osmnácti opustí dětský domov, jediný svět, jejž znají, a zkusí sami žít i vydělávat.

Umělci v popředí

Značnou část projektů představují dokumenty ze světa umění, jaké si divák dokáže představit třeba na kanálu ČT Art. Rodí se Evangelium podle Brabence, film objevující, že "lídr Plastiků" Vratislav Brabenec zůstal i v dnešní době svůj. Nebo snímek Gril Power, jenž chce provést nejen evropskou komunitou stoupenců graffiti. Či Jazzové války, v nichž dojde na pokus zorganizovat koncert našich hvězd jazzu na Bushově ranči v Texasu.

Vzniká také životopisný dokument o slavném režisérovi Karel Zeman - filmový dobrodruh, Olimpiade zachycující ojedinělou inscenaci opery nebo Návrat Agniezsky H., který režírují její polští kolegové Krystyna Krauze a Jacek Petrycki - točili však Agnieszku Hollandovou hlavně při práci na příběhu Jana Palacha a jeho přátel Hořící keř.