Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové album Guns N´ Roses je produktem Axlovy rozmařilosti

  0:01aktualizováno  0:01
Snad žádná recenze nového alba Guns N´ Roses Chinese Democracy nezačíná jinak; totiž připomenutím faktu, že se na něj čekalo patnáct let a patří k nejočekávanějším nahrávkám rockové historie.

Axl Rose, vůdčí postava Guns N´ Roses | foto: Filter - Jana Kusalová

Zda se očekávání vyplatilo, či nikoli, a zejména zda dlouhý pobyt ve studiu výsledku prospěl, či uškodil, už ale bude jablkem sváru mezi jednotlivými recenzenty, potažmo posluchači.

Jisté totiž je, že se Axl Rose, který z někdejší sestavy zůstal v kapele jediný, a chtělo by se říct, že Chinese Democracy je de facto jeho sólovým albem, prodávaným pouze na prověřenou značku, snažil využít času i patnácti milionů dolarů, které údajně porodní bolesti alba vydavatelství stály. Ta deska je drahá a její sound nelze nazvat jinak než obžerný.

Guns N´ Roses si na přelomu 80. a 90. let vybudovali pověst hodně ostré a hodně syrové kapely, její debut Appetite For Destruction z roku 1987 může dodnes posloužit jako dobrý příklad nekompromisního rock´n´rollového výrazu i přístupu k životu. Na (z komerčního hlediska) vrcholném dvojalbu Use Your Illusion už kapela dospěla v některých číslech k nažehlenějším - a o to úspěšnějším (viz obrovský hit November Rain) - polohám, pořád ale ještě uměla pěkně řízně zaburácet.

Guns N'Roses v PrazeJe celkem pochopitelné, že Axl Rose nemohl a snad ani nechtěl znít stejně jako před dvaceti lety. Z tohoto úhlu pohledu by vlastně měl posluchač kvitovat, že se zpěvák (a v tomto případě spolu s Ceramem Costanzem i producent, což je důležité) stylově posouvá či, chceme-li, vyvíjí. Tento vývoj je ovšem diskutabilní.

Neskočíme-li na špek občasnému ducání a šustění elektroniky, která je stejně málo podstatná jako to, že v řadě skladeb si přihřálo polívčičku až pět kytaristů, musíme uznat, že moderního na Chinese Democracy není vůbec nic. Je to vlastně popově upravený hardrock, jaký známe už ze 70. resp. 80. let třeba na jedné straně od britských Whitesnake, na druhé od jejich krajanů Queen.

Guns N'Roses v PrazeAni skladatelsky se tu nedějí žádné zázraky, většinou střední tempa se sice hromovládnými, ale povědomými riffy, a pár stadionových balad (přirozeně s klavírem), jak se od Axla dalo čekat. Jeho pověstný ječák zpočátku fascinuje, vlivem nadužívání ale po několika písních jako každý výrazný prostředek nudí.

Chinese Democracy samozřejmě není tragický omyl. Lze ocenit profesionalitu všech zúčastněných, jistěže zvukovou úroveň, ani písničky samy o sobě nejsou tak špatné, odmyslíme-li si nabubřelou aranžérskou bublinu, která je obestírá. České kapely mohou tváří v tvář tomuto produktu rozmařilosti jen děkovat Pánubohu za relativní chudobu českých vydavatelství.

Guns n´Roses: Chinese Democracy
Geffen/Universal, čas 71:25
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Najdete na iDNES.cz