Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nova se pustila do seriálu o Berdychově gangu

  13:42aktualizováno  13:42
Po Kriminálce Anděl se TV Nova pustila do dalšího kriminálního seriálu. Pod pracovním názvem Expozitura vzniká příběh na motivy skutečných kriminálních činů neslavně proslulého Berdychova gangu.

seriál Expozitura - Robert Jašków - foto z natáčení

"Expozitura vychází ze skutečných kriminálních činů takzvané české chobotnice, která prorostla do policejních špiček a léta beztrestně vydírala, přepadala a vraždila," popisuje tisková mluvčí Novy Veronika Šmítková.

seriál Expozitura - Jan Kanyza, Michal Pavlata a Vladimír KratinaÚstřední postavou seriálu, který vzniká podle námětu a scénáře reportérů pořadu Na vlastní oči, tedy Josefa Klímy a Janka Kroupy, bude mladá policistka Tereza, čerstvě přidělená ke krajské expozituře Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Tím pádem se dostává k vyšetřování nejzávažnějších trestných činů, které plní titulky novin. Jenže začátečnické nadšení, se kterým se do práce vrhá, bude brzy vystřídáno krutou realitou.

Ne ve všech případech, na kterých se podílí, se totiž podaří bez problémů odhalit viníka. Postupně se tak stane nepohodlnou nejen podsvětí, ale i špičkám policie. A s důkazy o jejich vzájemném propojení se stává štvanou zvěří.


Berdychův gang

Odsouzený podnikatel David BerdychBerdychův gang je označení pro skupinu lidí kolem Davida Berdycha, která za asistence několika vlivných lidí z řad policie provozovala rozsáhlou kriminální činnost na území České republiky, a to zhruba od druhé poloviny 90. let minulého století do roku 2004. Gang se specializoval na loupeže, únosy a vydírání, kterými získal desítky milionů korun. Jejich oběti často utrpěly vážnou újmu na zdraví. Gang měl propojení s elitními policisty, kteří získávali třicet procent kořisti. Díky nim znal policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Toto zločinecké spojenectví gangsterů a vysokých policejních důstojníků nemá u nás obdoby.

Stejně jako v Kriminálce Anděl bude každý díl seriálu tvořit samostatný kriminální případ. Jenže Expoziturou se navíc potáhne ještě kontinuální dějová linka - příběh vztahu policistky a jejího parťáka, kteří se postavili jednomu z největších zločineckých gangů, jaký kdy na našem území operoval.

Natáčení Expozitury, v níž nebude nouze o akční scény, jako jsou honičky, rvačky nebo přestřelky, bude trvat téměř rok a režijně jej zaštítili Petr Kotek a Ivan Pokorný. Kdy se dočkají diváci premiéry, zatím Nova neuvedla.

seriál Expozitura - Hana Vagnerová a Robert JaškowV hlavní roli se představí Hana Vágnerová, kterou si diváci mohou pamatovat ze seriálů On je žena! a Horákovi. Jejími spoluhráči pak budou Robert Jašków, Jan Dolanský, Jiří Štěpnička, Jiří Korn nebo Lucie Zedníčková.

"Jedná se o velmi náročný projekt, který nemá v dějinách české televize obdoby. Seriál vzniká v dílně Radka Bajgara a Petra Erbena, ze které vzešla třeba i divácky velmi úspěšná Ulice a v současné době se vyvíjí celá řada dalších projektů," podotýká Šmítková.

Scénář seriálu navíc vychází z přímé zkušenosti Klímy a Kroupy. Oba investigativní reportéři totiž při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychova gangu rozkrývali.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz