Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nova se pustila do seriálu o Berdychově gangu

  13:42aktualizováno  13:42
Po Kriminálce Anděl se TV Nova pustila do dalšího kriminálního seriálu. Pod pracovním názvem Expozitura vzniká příběh na motivy skutečných kriminálních činů neslavně proslulého Berdychova gangu.

seriál Expozitura - Robert Jašków - foto z natáčení

"Expozitura vychází ze skutečných kriminálních činů takzvané české chobotnice, která prorostla do policejních špiček a léta beztrestně vydírala, přepadala a vraždila," popisuje tisková mluvčí Novy Veronika Šmítková.

seriál Expozitura - Jan Kanyza, Michal Pavlata a Vladimír KratinaÚstřední postavou seriálu, který vzniká podle námětu a scénáře reportérů pořadu Na vlastní oči, tedy Josefa Klímy a Janka Kroupy, bude mladá policistka Tereza, čerstvě přidělená ke krajské expozituře Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Tím pádem se dostává k vyšetřování nejzávažnějších trestných činů, které plní titulky novin. Jenže začátečnické nadšení, se kterým se do práce vrhá, bude brzy vystřídáno krutou realitou.

Ne ve všech případech, na kterých se podílí, se totiž podaří bez problémů odhalit viníka. Postupně se tak stane nepohodlnou nejen podsvětí, ale i špičkám policie. A s důkazy o jejich vzájemném propojení se stává štvanou zvěří.


Berdychův gang

Odsouzený podnikatel David BerdychBerdychův gang je označení pro skupinu lidí kolem Davida Berdycha, která za asistence několika vlivných lidí z řad policie provozovala rozsáhlou kriminální činnost na území České republiky, a to zhruba od druhé poloviny 90. let minulého století do roku 2004. Gang se specializoval na loupeže, únosy a vydírání, kterými získal desítky milionů korun. Jejich oběti často utrpěly vážnou újmu na zdraví. Gang měl propojení s elitními policisty, kteří získávali třicet procent kořisti. Díky nim znal policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Toto zločinecké spojenectví gangsterů a vysokých policejních důstojníků nemá u nás obdoby.

Stejně jako v Kriminálce Anděl bude každý díl seriálu tvořit samostatný kriminální případ. Jenže Expoziturou se navíc potáhne ještě kontinuální dějová linka - příběh vztahu policistky a jejího parťáka, kteří se postavili jednomu z největších zločineckých gangů, jaký kdy na našem území operoval.

Natáčení Expozitury, v níž nebude nouze o akční scény, jako jsou honičky, rvačky nebo přestřelky, bude trvat téměř rok a režijně jej zaštítili Petr Kotek a Ivan Pokorný. Kdy se dočkají diváci premiéry, zatím Nova neuvedla.

seriál Expozitura - Hana Vagnerová a Robert JaškowV hlavní roli se představí Hana Vágnerová, kterou si diváci mohou pamatovat ze seriálů On je žena! a Horákovi. Jejími spoluhráči pak budou Robert Jašków, Jan Dolanský, Jiří Štěpnička, Jiří Korn nebo Lucie Zedníčková.

"Jedná se o velmi náročný projekt, který nemá v dějinách české televize obdoby. Seriál vzniká v dílně Radka Bajgara a Petra Erbena, ze které vzešla třeba i divácky velmi úspěšná Ulice a v současné době se vyvíjí celá řada dalších projektů," podotýká Šmítková.

Scénář seriálu navíc vychází z přímé zkušenosti Klímy a Kroupy. Oba investigativní reportéři totiž při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychova gangu rozkrývali.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz