Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová písničkářská generace trefuje do černého

  11:02aktualizováno  11:02
V poslední době se sešlo několik velmi zajímavých alb domácí provenience, která mají jedno společné: snahu o osobitý přístup k autorské písni.

Sylvie Krobová - Sylvie Krobová | foto: archiv

SelFbrush: Three Names
SelFbrush - Three Names
Absent Hour Records
délka CD35:57

Hodnocení iDNES.cz: 80%

Václav Havelka se svým projektem SelFbrush je už "klasikem" scény, které bychom mohli říkat neo-folková, a to přesto, že přichází teprve s druhým albem. Jeho novinka Three Names je příkladem výborné práce s minimalistickými prostředky.

Postupy převážně amerických lo-fi písničkářů si Havelka spolu se svým italským producentem Massimem Sartorem bezezbytku osvojil. Tato zřejmá návaznost je ale jen prostředkem, je naopak na hony vzdálena bezduchému kopírování.

Hlavním pozitivem alba je jeho celistvost. Ostatně, uvažování o případných "hitech" stojí zcela mimo kontext hudby, kterou SelFbrush hraje. I přes jednotnou náladu se ale v každé skladbě vylupují detaily, které prozrazují bohatost Havelkova muzikantského myšlení.

Realizaci těchto nápadů Havelkovi umožňuje kromě vlastních schopností také několik přizvaných hostí, podporujících zpěvákovu kytaru dalšími strunnými, klávesovými nebo bicími nástroji či doprovodným vokálem.

Album Three Names rozhodně není určeno na první či kulisový poslech, na ten je Havelkova hudba až příliš introvertní. Odhodlá-li se však posluchač odloupnout její slupku, bude odměněn.

Folk3Mail: Místo na slunci
Folk3Mail - Místo na slunci
Piper Records, 39:38
Hodnocení iDNES.cz: 70%

S druhým albem Místo na slunci přichází i Ondřej Pečenka a jeho projekt Folk3Mail. Pečenka používá posluchačsky výrazně "vstřícnější" prostředky. To samozřejmě neznamená, že by se pouštěl na pole podbízivého popu.

Převážně akustické nástroje, jen mírně ochucené elektrickými či elektronikou, se drží neagresivních, řekněme softrockových výrazových prostředků, blízkých některým odnožím britské scény.

V Pečenkovi je ale zároveň pevně usazeno myšlení, vycházející z toho dobrého v české folkové tradici. Nestaví však jen na textech, českými písničkáři často až příliš upřednostňovaných, je také talentovaným skladatelem s citem pro chytré melodie.

Petr Nikl: Přesletec
Petr Nikl a Lakomé Barky - Přesletec
Black Point, 34:27+42:18
Hodnocení iDNES.cz: 80%

Petr Nikl je především uznávaný a velmi svérázný výtvarník. Svou muzikantskou respektive písničkářskou tvář odhalil před časem na Andělem oceněném debutu Nebojím se smrtihlava. Nyní svou diskografii rozšiřuje o dvojalbum Přesletec.

Nikl oživil spolupráci s Lakomými Barkami, rozšířenou frakcí kapely Moberg Ensemble, a přizval další hosty z alternativních kruhů, například gambisty Irenu a Vojtěcha Havlovy, hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala či saxofonistu Bharatu Rajnoška.

Nikl spřádá podivuhodný svět, stejně osobitý jako jsou jeho výtvarná díla a instalace. Jeho písně však plně obstojí i bez vizuálního dojmu (jakkoli i ten je nezapomenutelný a konec konců k němu přispívá i originálně pojatý obal dvojalba).

Nikl si hraje se slovy skoro až poetisticky, experimentuje s možnými způsoby doprovodu, z nichž některé jsou vyloženě písničkářské, jiné mají dosah alternativistického hledání zvuků a rytmů, jejich možností a souvislostí.

Na první poslech se může zdát, že Niklovo dvojalbum je dílem hudebního naivisty. To je však zásadní omyl. Nikl s gustem osahává různá prostředí, nikoli však proto, že by se nedokázal přidržet jednotné formy. Jeho svět je mnohotvárný a stejná je i muzika, ve které jej reflektuje.

Sylvie Krobová: Stín
Sylvie Krobová - Stín
Black Point, 58:44
Hodnocení iDNES.cz: 90%

Největším překvapením této písničkářské várky je bezesporu debut Sylvie Krobové s názvem Stín. Ve svém oboru - řekněme šansonovém - je navíc objevem tohoto roku.

Autorka a zpěvačka s ruskými kořeny, které se určitě odrážejí do zvláštní směsi patosu a zadumanosti, se střídavě doprovází na klavír a akordeon, ale hlavně si přizvala dva zásadní muzikantské partnery.

Bezpražcový baskytarista Oto Sukovský vykresluje nádherné melodické linky, jimiž rozechvívá posluchačovo ledví, violoncellista Vojtěch Havel si vyhrává se zvukovými možnostmi svého nástroje a často jej přetváří ve zpěvaččina partnera v dialogu.

V pěveckém projevu Sylvie Krobové je hodně herectví. Je to ale herectví zpěvácké (pravý opak takzvaného "hereckého zpívání"), příbuzné výrazovým polohám francouzských či německých šansoniérek. Tedy to, co Lubomír Dorůžka kdysi nazval "divadlem světa ve třech minutách".

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz