Nová brněnská scéna zahájí muzikálem Hair

Nejmodernější divadlo Česka zahájí provoz. Slavnostní premiéra muzikálu Hair dnes otevře novou hudební scénu Městského divadla v Brně. Do velké arény v hněděmodrém tónu se vejde šest set osmdesát diváků.

Stavět se začalo v roce 2001.

"Ředitel divadla Stanislav Moša nemusel přesvědčovat mne, ale především poslance parlamentu, aby do rozpočtu ministerstva kultury přidali potřebných 270 milionů korun. Dalších sto milionů jsem pak uvolnil z investičního rozpočtu ministerstva kultury na vnitřní vybavení divadla," uvedl ministr kultury Pavel Dostál.

Stavba scény nakonec přišla na 451 milionů. Většinu zaplatil stát, osmdesát milionů korun dalo město.

"Brnu chybějí stovky divadelních míst a také podobný dům pro současné hudební divadlo," uvítal Moša zrod nové budovy, která bude sloužit zejména muzikálovým a zpěvoherním produkcím.

Zvědavost publika zatím účinkuje, všech dvaatřicet říjnových představení muzikálu Hair je vyprodáno.

"Jedno přidané představení si diváci rozebrali po internetu za jedinou noc," uvedla mluvčí divadla Lucie Broučková. Do konce roku zazní z nového jeviště ještě hudební pohádka Zahrada divů autorské dvojice Moša - Merta a jedna z nejslavnějších klasických operet Netopýr.

Jeden z autorů architektonického řešení nového velestánku Thálie Roman Mach upozorňuje, že novostavba se skutečně po stránce použitých technologií chlubí tuzemskými prvenstvími.

"Třeba žádné jiné divadlo u nás nemá digitální zvuk," prohlásil Mach. Unikátní je podle něho také pět výsuvných stolů, které umožní neskutečné proměny prostoru. Na scéně může vmžiku vyrůst obrovité schodiště, velká takzvaná šikma nebo dvoupatrový dům. Proměnlivé bude orchestřiště, které se dá nastavit pro několik muzikantů i pro celý symfonický orchestr.

Velkoryse je koncipován rovněž první titul nového divadla. Muzikál Hair čili Vlasy nazkoušelo na sto třicet herců a tanečníků, v každém představení jich vystoupí téměř polovina. Dnes už kultovní dílo o společenství hippies, dětí květin, mělo premiéru v roce 1968.

Tehdy nabídlo řadu vážných témat, jako jsou svoboda, drogy či protiválečný protest. Filmová verze Vlasů z roku 1979, kterou natočil Miloš Forman, učinila příběh nesmrtelným.

"Ve světě se hraje koncertní verze Vlasů. My používáme verzi upravenou právě podle Formanova fimového scénáře," sdělil Moša. Právě Formana brněnští divadelníci oslovili, aby premiérový titul připravil. Slavný režisér, jehož druhá žena pochází shodou okolností z moravské metropole, se však už před časem omluvil také z účasti na slavnostním zahajovacím večeru.