Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová bondovka od Faulkse dýchá staromilectvím

  0:01aktualizováno  0:01
Nejslavnější tajný agent James Bond lákal od smrti svého stvořitele Iana Fleminga nejrůznější autory, ale žádný z pokračovatelů jeho ohromující úspěch nezopakoval. Dokáže to Peklo pro zvané (v originálu přitažlivěji Devil May Care) z pera britského prozaika Sebastiana Faulkse?

Sebastian Faulks - Peklo pro zvané (přebal knihy) | foto: Nakladatelství XYZ

Obálka avizuje, že Faulks psal "ve Flemingově stylu". Po formální stránce je to skutečně dokonalé stylistické cvičení. Podstatnější však je, že se Faulks příjemně starosvětsky vrací do doby, kam situoval své knihy Fleming.

Píše se rok 1967 a geopolitickou situaci definuje studená válka. Starý dobrý Sovětský svaz, KGB i brutální pobočka SMĚRŠ jsou přece jen důstojnějšími protivníky než všichni zloduši z posledních filmových bondovek.

Kde je ta budka?
Teroristé tu zkrátka ještě páchají atentáty kvůli nezávislosti vlasti, konspirační schůzky se odehrávají výhradně ve stylových restauracích či barech, a když chce agent nahlásit nové informace ústředí, pracně hledá telefonní budku kdesi na předměstí Teheránu. Na rozdíl od filmů tu Bondovi i jeho spojencům teče při soubojích krev a lámou se kosti, žebra, čelisti (a ovšem i srdce ženské hrdinky).

Znalce nepřekvapí, že 007 kouří vybrané cigarety, pije značkovou whisky a jeho pohled na svět není zrovna politicky korektní. V knižní podobě má Bond své chyby: k sázkám o horentní sumy ho vede kromě zápalu pro královnu a vlast i slabost pro peníze, na spaní si často bere prášky.

Peklo pro zvané je také prošpikované jemnými odkazy na Bondova předchozí dobrodružství: jen málokdo si uvědomuje, že Flemingovy příběhy do sebe chronologicky zapadají.

Na začátku proto Bond sbírá síly na nucené zdravotní dovolené, kterou mu nařídil M po souboji s kubánským zabijákem Franciscem Scaramangou, mužem se zlatou zbraní, později vzpomíná na své spolupracovníky z minulosti - jeden z nich, agent CIA Leiter, sehraje důležitou roli ke konci románu.

Příběh je vystavěný na mnohokrát vyzkoušeném principu. První kapitoly slouží jako expozé, v němž Bond sice nefiguruje, ale čtenář ihned pochopí, že za zdánlivě náhodnou vraždou kdesi na pařížském předměstí stojí nebezpečný komplot. A i když si Bond na dovolené pohrává s myšlenkou, že práci agenta uloží k ledu, stačí jediný telefonát z MI6 a napínavý příběh, v němž jde o celosvětové drogové spiknutí i lásku jedné ženy, může začít.

Mouchy překladu
Fleming ve svých knihách dopodrobna popisoval nejnovější technické výstřelky, zbraně, letadla i auta, podobně jako historické souvislosti, které Bonda dovedly na nejrůznější exotická místa na zeměkouli. Často si ovšem vymýšlel, či byl nepřesný - na rozdíl od dnešních autorů si nemohl ověřovat fakta na internetu.

Ani tento rys Faulks neopomněl: v jednu chvíli M poučuje Bonda o vzdělání hlavního padoucha doktora Gornera a zmíní univerzitu v litevském Vilniusu, o níž prohlásí, že jde o jednu z nejstarších vysokých škol ve východní Evropě. Což není přesné: tamní univerzita je prostě nejstarší vysoké učení na východ od Krakova.

Bolestí překladů bondovek do češtiny v 90. letech byly nepřesnosti a špatně převedené výrazy - jejich množství v originálu klade na překladatele i redaktora velké nároky.

I Peklu pro zvané se dá leccos vytknout. Postavy, které v originálu neovládají angličtinu dokonale, mluví česky bez problémů, Bond nechá víno "poválet na kořeni jazyka" a dlouhodobé volno z práce "sabbatical" se překládá jako "poznávací dovolená".

"Terrine" není zapékací mísa, ale paštika (terina), termín "pátá sklizeň" klasifikace bordeauxských vín nezná. Celkově jde spíše o detaily, specifický styl vyprávění bondovek překladatel i díky zkušenostem z minula vystihl.

Peklo pro zvané není žádné velké umění, ale o to u Fleminga stejně nešlo. Podstatný je sám James Bond - a z nového Faulkse na nás stejně jako ze starých Flemingových bondovek dýchne atmosféra, která se blíží spíše legendární Casablance než Casinu Royale s Danielem Craigem.

SEBASTIAN FAULKS - Peklo pro zvané
Nakladatelství XYZ, Praha, překlad Ivan Němeček, 276 stran, cena 289 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz