Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová bondovka od Faulkse dýchá staromilectvím

  0:01aktualizováno  0:01
Nejslavnější tajný agent James Bond lákal od smrti svého stvořitele Iana Fleminga nejrůznější autory, ale žádný z pokračovatelů jeho ohromující úspěch nezopakoval. Dokáže to Peklo pro zvané (v originálu přitažlivěji Devil May Care) z pera britského prozaika Sebastiana Faulkse?

Sebastian Faulks - Peklo pro zvané (přebal knihy) | foto: Nakladatelství XYZ

Obálka avizuje, že Faulks psal "ve Flemingově stylu". Po formální stránce je to skutečně dokonalé stylistické cvičení. Podstatnější však je, že se Faulks příjemně starosvětsky vrací do doby, kam situoval své knihy Fleming.

Píše se rok 1967 a geopolitickou situaci definuje studená válka. Starý dobrý Sovětský svaz, KGB i brutální pobočka SMĚRŠ jsou přece jen důstojnějšími protivníky než všichni zloduši z posledních filmových bondovek.

Kde je ta budka?
Teroristé tu zkrátka ještě páchají atentáty kvůli nezávislosti vlasti, konspirační schůzky se odehrávají výhradně ve stylových restauracích či barech, a když chce agent nahlásit nové informace ústředí, pracně hledá telefonní budku kdesi na předměstí Teheránu. Na rozdíl od filmů tu Bondovi i jeho spojencům teče při soubojích krev a lámou se kosti, žebra, čelisti (a ovšem i srdce ženské hrdinky).

Znalce nepřekvapí, že 007 kouří vybrané cigarety, pije značkovou whisky a jeho pohled na svět není zrovna politicky korektní. V knižní podobě má Bond své chyby: k sázkám o horentní sumy ho vede kromě zápalu pro královnu a vlast i slabost pro peníze, na spaní si často bere prášky.

Peklo pro zvané je také prošpikované jemnými odkazy na Bondova předchozí dobrodružství: jen málokdo si uvědomuje, že Flemingovy příběhy do sebe chronologicky zapadají.

Na začátku proto Bond sbírá síly na nucené zdravotní dovolené, kterou mu nařídil M po souboji s kubánským zabijákem Franciscem Scaramangou, mužem se zlatou zbraní, později vzpomíná na své spolupracovníky z minulosti - jeden z nich, agent CIA Leiter, sehraje důležitou roli ke konci románu.

Příběh je vystavěný na mnohokrát vyzkoušeném principu. První kapitoly slouží jako expozé, v němž Bond sice nefiguruje, ale čtenář ihned pochopí, že za zdánlivě náhodnou vraždou kdesi na pařížském předměstí stojí nebezpečný komplot. A i když si Bond na dovolené pohrává s myšlenkou, že práci agenta uloží k ledu, stačí jediný telefonát z MI6 a napínavý příběh, v němž jde o celosvětové drogové spiknutí i lásku jedné ženy, může začít.

Mouchy překladu
Fleming ve svých knihách dopodrobna popisoval nejnovější technické výstřelky, zbraně, letadla i auta, podobně jako historické souvislosti, které Bonda dovedly na nejrůznější exotická místa na zeměkouli. Často si ovšem vymýšlel, či byl nepřesný - na rozdíl od dnešních autorů si nemohl ověřovat fakta na internetu.

Ani tento rys Faulks neopomněl: v jednu chvíli M poučuje Bonda o vzdělání hlavního padoucha doktora Gornera a zmíní univerzitu v litevském Vilniusu, o níž prohlásí, že jde o jednu z nejstarších vysokých škol ve východní Evropě. Což není přesné: tamní univerzita je prostě nejstarší vysoké učení na východ od Krakova.

Bolestí překladů bondovek do češtiny v 90. letech byly nepřesnosti a špatně převedené výrazy - jejich množství v originálu klade na překladatele i redaktora velké nároky.

I Peklu pro zvané se dá leccos vytknout. Postavy, které v originálu neovládají angličtinu dokonale, mluví česky bez problémů, Bond nechá víno "poválet na kořeni jazyka" a dlouhodobé volno z práce "sabbatical" se překládá jako "poznávací dovolená".

"Terrine" není zapékací mísa, ale paštika (terina), termín "pátá sklizeň" klasifikace bordeauxských vín nezná. Celkově jde spíše o detaily, specifický styl vyprávění bondovek překladatel i díky zkušenostem z minula vystihl.

Peklo pro zvané není žádné velké umění, ale o to u Fleminga stejně nešlo. Podstatný je sám James Bond - a z nového Faulkse na nás stejně jako ze starých Flemingových bondovek dýchne atmosféra, která se blíží spíše legendární Casablance než Casinu Royale s Danielem Craigem.

SEBASTIAN FAULKS - Peklo pro zvané
Nakladatelství XYZ, Praha, překlad Ivan Němeček, 276 stran, cena 289 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz