Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Normální festival vyhrály velké děti

  12:21aktualizováno  12:21
Karlovarský festival, filmový svátek střídající světla ramp a tmu sálů, v sobotu skončil. Jaký byl? Ani výjimečně skvělý, ani průšvihový. Před filmovým plátnem se i z rozvážných kmetů stávají velké děti. A dětská hravost, kterou si mezinárodní filmový festival v Karlových Varech pěstuje navzdory důstojné světové licenci kategorie A, jako by spoluurčila i vítěze 36. ročníku.
Zvítězila vtipnost

U poroty vyhrála vtipná Amélie z Montmartru, jejíhož režiséra Jeana-Pierra Jeuneta nazývá herečka Isabelle Nantyová "J. P. Géniem s duší dítěte". Francouzská Amélie dlouho vedla i v hlasování "našich děcek", jak říká mladému publiku festivalu jeho prezident Jiří Bartoška. Nakonec ji předstihl a diváckou cenu deníku MF DNES získal jiný hravý film, animovaný Shrek z americké firmy DreamWorks, kterou vede trojice "věčných kluků" v čele se Stevenem Spielbergem. Oba snímky, jež vlídnou zábavností vybočovaly z tematicky spíše chmurné až drásající kolekce, přijdou do českých kin: Shrek už za tři dny, Amélie asi v září.

Kompletní výsledky 36. MFF Karlovy Vary naleznete ZDE.

Letos se akreditovalo bezmála deset tisíc lidí a návštěvnost se přiblížila sto třiceti tisícům. Ale kromě živého koncertu Kusturicovy kapely a nečekané stojky na hlavě, kterou při závěrečném televizním přenosu předvedl oceněný britský herec Ben Kingsley s dovětkem, že pro své české přátele by prý udělal cokoli, 36. ročník nijak výrazně nepřekvapil. "Takový normální festival", říkalo se na půlnoční party v hotelu Pupp, kde kopec zmrzliny tradičně zdobily prskavky a oscarový Kingsley čekal pokorně ve frontě, i v parku na kolonádě, kde se veselila "naše děcka" cestou z poslední projekce.

Oči červené...

Zatímco vítězové zvedali trofeje, na chodbách hotelu Thermal se vršily kufry a zřízenci už nevyhlíželi hvězdy, nýbrž probírali, kolik nočních směn si mohou k důchodu nabrat. Únavou zarudlé oči měli všichni, byť z odlišných důvodů. Lid večírkový tvrdil, že filmy za moc nestály, lid divácký zase pomlouval údajně nudné večírky. A ti, kdo tu pracovali, si chodili pro útěchu ke kolegům z Berlinale - také tam se prý oslavuje, když se maraton přehoupne do druhé půle a blíží se konec.

Nenápadnou hrdinkou festivalu se stala vedoucí produkce Markéta Černá: hlavně proto, že "na vlastní triko" nechala diváky z vyplavených stanů přespat v hotelu. "Jsem zvyklá, že se za mnou chodí s kdejakou maličkostí, hlavně že se mě už neptají, kde seženou kelímky. I na tuhle službu máme letos specialistu," smála se.

Spor o digitální éru

Fronty u pokladen zcela nezmizely, i když na výběr bylo přes 260 filmů. Na kvalitu soutěžních děl se názory různily, ale skutečností zůstává, že ředitelka programu Eva Zaoralová některá z nich elegantně "vyfoukla" jiným prestižním festivalům od Moskvy přes Locarno po Benátky.

Předseda poroty Krzysztof Zanussi si spočítal, že převahu měly ženské hrdinky v mezní situaci, a byl překvapen, kolik snímků bylo natočeno na digitální kameru - a jak odpudivě prý vypadaly. "Digitální technologie je budoucností filmu, ale výsledek by měl asi vypadat jinak," nechal se slyšet, zatímco nezávislí tvůrci naopak nadšeně diskutovali o svobodě, jakou jim éra levného digitálního natáčení otevírá.

Na čem se nešetří

Další debaty se vedly o šancích východoevropských filmařů - emigrantů na Západě či o cestách českých filmů do světa. Podle producentů o ně jeví větší zájem Amerika než Evropa, Bartoška diplomaticky tvrdí, že má stejně dobré vztahy s oběma tábory.

Trvalou potíží zůstává kapacita a vybavení projekcí, třebaže úpravy některých sálů a proměna části Puppu v kino letos trochu pomohly. Nejistá je hlavně budoucnost festivalového paláce Thermal. "I kdyby se zatím neprivatizoval, aspoň se sedadly tu musíme něco udělat, ale za rok za dva budeme stát před stejným problémem," řekl Bartoška. Na kinech a na budování festivalového jména v zahraničí nehodlá šetřit - světových médií opět přibylo. Festival si v klíčových filmařských časopisech platí i inzerci: "Musíme dát o sobě vědět, ne čekat, až si o nás v branži povědí."

Hvězdy s otazníky

Legendárních hvězd se zdálo letos méně, což ovšem Bartoška odmítá. "Netaháme sem hvězdy 'an sich' či 'an Gesicht', tedy prázdná jména, která už roky nic nenatočila, a nikomu neplatíme honoráře, jen pobyt a dopravu. Zveme lidi pouze s jejich novými filmy; a jestli snad někomu scházel takový Sylvester Stallone, ten ve festivalových filmech opravdu moc nehraje." Na rozdíl od společenských rubrik domácích listů mu Hollywood dává za pravdu. Pro Ameriku je Nastassja Kinski hvězdou "z jiných časů", kdežto na mladé herečky s Thorou Birchovou v čele, které ozdobily sobotní ceremoniál, "se chodí".

Australská herečka Miranda Ottová na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Marek Eben a Jiří Bartoška na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Vystoupení promítače Eddieho na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Britský herec Julian Sands na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Předseda hlavní poroty Krzysztof Zanussi na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Ruský herec Oleg Meňšikov a Američanka Thora Birtchová na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Polský režisér Robert Gliński na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Britský herec Ben Kingsley na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Americká herečka Thora Birtchová na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Britský herec Ben Kingsley na závěrečném ceremoniálu 36. MFF Karlovy Vary.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz