Norah Jones: Nechci být celebrita

  • 1
Loni získala mladá debutující zpěvačka Norah Jones pět cen Grammy, na třech dalších se nepřímo podílela a kytarista Jesse Harris si nádavkem odnesl ještě jednu sošku za zkomponování jejího hitu Don't Know Why. Dnes je tu Norah Jones se svým druhým albem Feels Like Home.
Poslechněte si ukázky z nové desky Norah Jones - ikona audio.

Podle prvních reakcí se zdá, že nové nahrávky snesou srovnání s fenomenálním úspěchem předchozího alba Come Away With Me.

Originalita třiadvacetileté zpěvačky, která vyrostla v Texasu a dnes žije v New Yorku, tkví ve spojení jazzu a country do křehké a melodicky přitažlivé podoby.

Při této formulaci každého napadne jméno Raye Charlese, který před čtyřiceti roky zkusil s podobným úspěchem něco podobného. Norah Jones se k němu také nadšeně hlásí.

"Myslím, že to je nejlepší zpěvák za posledních dvě stě nebo více let." Vzorů by se našlo dost, protože Norah, zručná pianistka, se učila zpívat podle desek z matčiny rozsáhlé diskotéky. Nicméně, zpěvačka zdůrazňuje, že vliv jejího otce Raviho Shankara, slavného indického hráče na sitar, je zanedbatelný.

To, že výborná klavíristka není ani ve zpěvu tak úplný samorost a že se hodně učila na zpěvu jiných, se projevuje i na jejích deskách. Část pravidelně věnuje přejatým skladbám. Na novou desku si tentokrát vybrala skladby tak rozdílných osobností, jako je písničkář Tom Waits nebo jazzová legenda Duke Ellington, k jehož skladbě Melancholia si napsala sama text.

"Nejsem z těch, kdo touží být podepsaní pod každou písní. Na druhou stranu nemám ráda nové verze známých písní, když nepřinášejí nic nového. Ale nejsem z těch, kdo sedí doma a lámou si hlavu, jak udělat starou skladbu originálním způsobem. Spíš někdo z kapely doporučí nějakou skladbu. Tak si ji zkusíme zahrát a uvidí se. A je nám jedno, jestli je to jazz, pop nebo country."

Komorně a zároveň elegantně znějící Feels Like Home má i několik hostů. S křehce znějící Norah a její kapelou si tentokrát přišli zazpívat countryoví veteráni - dva členové někdejší Dylanovy doprovodné kapely The Band a Dolly Partonová. "Práce s takovými lidmi je inspirující. Těch pár hodin, co s nimi strávíte, vás naučí víc než celé turné."

Nehrozí, že díky těmto hvězdám staré generace bude už beztoho křehká a jistou hudební zkušenost vyžadující hudba oslovovat spíše starší publikum? "Když jsme začínali," odpovídá zpěvačka, "předpokládali jsme, že budeme mít posluchače kolem čtyřicítky. Najednou jsme na koncertech zjistili, že na našich koncertech najdeme všechny věkové vrstvy."

V jazzu vychovaná hvězda se i po dvou letech slávy cítí v hudebním byznysu cizí: "Nemám ráda videoklipy. Nechci být celebrita. Nechci, aby se ode mne očekávaly milionové prodeje hvězd." Vypráví se o ní, že po prvním prodaném milionu desek
přišla za šéfem své gramofonové firmy a prosila ho, aby už konečně skončil s reklamní kampaní: "To jsme ještě neprodali dost desek?" prý se ho tehdy zeptala.

"Mám strach ze superpropagace. Není mi příjemná představa, že mě lidi mají po krk. To se samozřejmě stává - i mně. Líbí se mi nějaká písnička, ale když ji slyším potisící někde v hypermarketu, už šílím a nenávidím ji. Nechci, aby se to mým deskám stávalo. Ale vím, že se to stává. Tak aspoň aby to bylo co nejméně."

Norah Jones - Come Away With Me. Obal alba.

Mladá interpretka Norah Jonesová si odnesla sošku v nejsledovanější kategorii Nejlepší album roku, kterým se stala její deska Come Away With Me.

Mladá interpretka Norah Jonesová zářila na 45. ročníku Grammy Awards. Na snímku pózuje se soškami gramofonů, které získala.

Mladá interpretka Norah Jonesová se stala hvězdou 45. ročníku udílení prestižních hudebních cen Grammy Awards.