Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nooteboom: Vždy jsem chtěl cestovat a psát

aktualizováno 
Praha - Kolikrát si už pětašedesátiletý rodák z Haagu Cees Nooteboom o sobě asi vyslechl větu, že je světoznámý nizozemský spisovatel a velký cestovatel. I při jeho nedávné návštěvě Prahy jej tato fráze věrně doprovázela. Pravda je nicméně taková, že v jeho případě nejde o duté klišé. V sedmnácti letech Nooteboom vzdal pokusy prolézt školním systémem, odešel z gymnázia a s batohem se stopem vydal na cesty.
Když mu došly peníze, vrátil se do Nizozemska a napsal knihu.
Román Filip a ti ostatní vyšel v roce 1955 a povšimla si ho kritika i čtenáři. Za své básně - psal je souběžně a vyšly v básnickém debutu Mrtví hledají dům - pak získal cestovní stipendium.
Nooteboom cestuje pořád; k tomu píše básně, dramata, prózu, publicistiku. V současnosti je nejpřekládanějším žijícím nizozemským autorem. Za román Následující příběh, vydaný letos v překladu Olgy Krijtové Mladou frontou, získal v roce 1993 evropskou literární cenu Aristeion.
Na to, že Nooteboom nedokončil ani gymnázium, je Následující příběh "podezřele" protkán znalostí klasické literatury. Hlavní postavou románu je Herman Mussert, bývalý středoškolský latinář a překladatel Ovidia. "Z gymnázia jsem zběhl, na univerzitu ani nepomýšlel, ovšem číst řecky a latinsky jsem se naučil v mládí u františkánů," objasňuje Nooteboom. Proti školským institucím v zásadě nic nemá, jen si myslí, že "spisovatelům mohou uškodit".
Román Následující příběh také ukazuje, že Nooteboom vyznává pohyb v čase a prostoru nejen ve svém životě, nýbrž také ve svých dílech, ve své imaginaci, jak dokládá i další autorova próza - román V holandských horách, který letos vyšel slovensky. Ale ne všechny jeho práce jsou tak jemně, fantazijně utkané - knihy přímo reflektující jeho zážitky z cest a pobytů jsou publicistické, esejistické. Například Berlínské poznámky, v nichž Nooteboom, který v Berlíně rok žil, zachytil historický pád zdi. Olga Krijtová ve svém doslovu k románu Následující příběh připomíná, že Nooteboom byl také u pařížských studentských bouří roku 1968 i u nepokojů v Jižní Americe. "Nootebooma žene zvláštní instinkt do míst, kde se zrovna něco děje," charakterizuje svého autora překladatelka.
"Když někdo tolik cestuje jako já, tak je víc než pravděpodobné, že se k něčemu nachomýtne," říká klidně Nooteboom. Na otázku, co vlastně na svých cestách hledá či před čím utíká, pak odvětí: "Nezlobte se, nic osobního, ale na tenhle dotaz odpovídám stále a tak často lžu, že už sám nevím, co je pravda. Prostě jsem od mládí v životě chtěl dvě věci - cestovat a psát." Má příjemnou vlastnost lidí, kteří věří kvalitě své tvorby, ale zároveň se nepřeceňují. Setkání se čtenáři nezatěžuje autorskou "skromností". Na obálce českého vydání Následujícího příběhu se tvrdí, že Nooteboomovo jméno "je ve vzdělaneckých kruzích v poslední době skloňováno častěji než jméno Milana Kundery". Nizozemec Kunderu označuje za inteligentní hlas současné literatury, ale hned dodá, že jeho novější romány nezná. Román V holandských horách, napsaný v roce 1984, Kunderu výslovně zmiňuje - je v něm pasáž o Nesnesitelné lehkosti bytí. "Čtu beletrii dost málo, ale mám své důležité spisovatele: Proust, Calvino, Borges," netají se.
Svou nejnovější práci, která zatím nemá název, Nooteboom napsal střídavě v Austrálii a v Kalifornii. V Praze byl poprvé.
Na společném čtení s několika dalšími nizozemskými a českými autory spisovatelsky "pudově" vycítil, že vznikající próza Jáchyma Topola, který tu z ní četl, by mohla být dobrá. "Jsem zvědavý na výsledek, rád bych ji četl celou. Je to poctivé, vášnivé psaní. A to mám rád." V ulicích hlavního města Nooteboom také cosi objevil. "Určitou celistvost a zároveň labyrint...," snaží se pojmenovat pocity z Prahy. Jistě se prý vrátí.
Až bude čas. Teď musí nejdřív znovu do Brazílie a pak do Japonska.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz