Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

  3:39aktualizováno  3:39
Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních čtyřiatřicet hraných děl, ale do finále 6. března jde jen šest.

Nominační večer Českých lvů, který moderoval Jan Budař? Ten jakoby spadl z jiné planety. | foto: ČTK

Ve dvanácti kategoriích získaly po jedenácti nominacích dva historické filmy: romance z nástupu 50. let 3 sezóny v pekle a drama holokaustu Protektor, oceněné i kritikou a za plakát. Devět nominací si připsala Kawasakiho růže, též zkoumající totalitní minulost.

True

Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3 sezóny v pekle. Protektor se ale soupeřům vzdaluje, posbíral už tři ceny mimo hlavní kategorie včetně té od kritiků.

Třikrát na sobotní nominační slavnosti zaznělo jméno historického thrilleru Normal, po jedné příležitosti mají disidentská retrokomedie Zemský ráj to napohled a animovaný film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? – jediný, jenž nevsadil na dějiny.

Už fakt, že originální film Na půdě má nominaci pouze za výtvarný počin, což se u animovaných děl alibisticky "čeká", posiluje dojem, že členové České filmové a televizní akademie neviděli vše. Ostatně v prvním kole hlasovalo necelých šedesát procent z nich a někteří přiznali, že na projekcích pro akademiky jich občas sedělo pár, ba i sólista.

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

To by vysvětlovalo, proč vedle lahůdky Na půdě akademici přehlédli byť třeba jen herce děl Dvojka, Zoufalci, Muži v říji či Hodinu nevíš. A je chabou útěchou, že ve druhém kole, kde vybírají už jen z nominovaných trojic, se snad alespoň na ústřední soupeře podívají. Pak by jako odborníci měli poznat nejlepší filmařinu – ale tak prosté to být nemusí. Tvůrci 3 sezón v pekle Tomáši Mašínovi mohou dát najevo nadřazenost "pravých" filmařů nad debutantem z reklamní branže; autorům Kawasakiho růže, tandemu Hřebejk-Jarchovský, zase dopřáli poct v minulosti. A Protektora akademici už vyslali za Oscarem – sice neúspěšně, ale změní jen proto názor? Račte si vsadit, už se vypisují kurzy.

Nominační večer zrodil ještě několik vítězů: cenu kritiky pro dokument Zapomenuté transporty z Polska, lví sošku pro zahraničního Milionáře z chatrče a trofej za legálně nejstahovanější film Sněženky a machři po 25 letech. Přenos pořadu na ČT2 sledovalo tři sta tisíc diváků, osm procent z lidí sedících právě u televizoru. Oč přišli ti ostatní?

Režisér Tomáš Mašín při natáčení filmu 3 sezony v pekle v pražské Jindřišské

Rozhovory s nominovanými Najbrt: Protektor je už za mnou S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i matadora oboru Jana Hřebejka. "Protektor je už za mnou," řekl bezprostředně po přímém přenosu ČT, během něhož převzal za svůj teprve druhý celovečerní počin cenu od kritiky. Uznání se dostalo i jeho bratru Alešovi, který pro film navrhl plakát. Mašín: Filmaři mě moc neberou Zatímco sál pražské Lucerny celý nominační večer Českého lva zuřivě řešil, kdo si cenu zaslouží a kdo ne, režisér jednoho ze dvou nejúspěšnějších snímků, 3 sezón v pekle, se bavil. Svět filmu bere Tomáš Mašín s nezvyklým nadhledem. "Proč to všichni tak strašně prožívají? Vždyť jde jen o film," smál se renomovaný autor reklam.

O další kabaret z jiné planety, ve kterém filmy hrály pouhý štěk. Semlel styl Avataru, sbírku miss, bubny, rýži i psa – mimochodem aktéra nejlepšího výstupu vedle stepařského čísla. Záhadné řeči o kvantové fyzice osvětlilo až po přenosu nabízené DVD s dokumentem hledajícím důkazy o vyšší síle. Pořadatel Lvů Petr Vachler tak možná léčí stesk po obdobně "vědeckém" cyklu Detektor, jejž mu ČT zrušila, ale jak souvisí osobní záliba s českým filmem?

Vůbec byl pořad plný propagační vaty od webových anket přes oční kapky po jogurtovou volbu filmových hlášek. Místo akademické věcnosti přišla upovídaná kramářská besídka – přitom oscarové nominace se jen přečtou za pár minut z papíru.

Opět tak pochyby o akademii i večeru obnovily věčnou debatu o "druhých" cenách. Kdo by jim dal vážnost? Třeba Česká filmová komora.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Další z rubriky

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz