Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

  3:39aktualizováno  3:39
Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních čtyřiatřicet hraných děl, ale do finále 6. března jde jen šest.

Nominační večer Českých lvů, který moderoval Jan Budař? Ten jakoby spadl z jiné planety. | foto: ČTK

Ve dvanácti kategoriích získaly po jedenácti nominacích dva historické filmy: romance z nástupu 50. let 3 sezóny v pekle a drama holokaustu Protektor, oceněné i kritikou a za plakát. Devět nominací si připsala Kawasakiho růže, též zkoumající totalitní minulost.

True

Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3 sezóny v pekle. Protektor se ale soupeřům vzdaluje, posbíral už tři ceny mimo hlavní kategorie včetně té od kritiků.

Třikrát na sobotní nominační slavnosti zaznělo jméno historického thrilleru Normal, po jedné příležitosti mají disidentská retrokomedie Zemský ráj to napohled a animovaný film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? – jediný, jenž nevsadil na dějiny.

Už fakt, že originální film Na půdě má nominaci pouze za výtvarný počin, což se u animovaných děl alibisticky "čeká", posiluje dojem, že členové České filmové a televizní akademie neviděli vše. Ostatně v prvním kole hlasovalo necelých šedesát procent z nich a někteří přiznali, že na projekcích pro akademiky jich občas sedělo pár, ba i sólista.

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

To by vysvětlovalo, proč vedle lahůdky Na půdě akademici přehlédli byť třeba jen herce děl Dvojka, Zoufalci, Muži v říji či Hodinu nevíš. A je chabou útěchou, že ve druhém kole, kde vybírají už jen z nominovaných trojic, se snad alespoň na ústřední soupeře podívají. Pak by jako odborníci měli poznat nejlepší filmařinu – ale tak prosté to být nemusí. Tvůrci 3 sezón v pekle Tomáši Mašínovi mohou dát najevo nadřazenost "pravých" filmařů nad debutantem z reklamní branže; autorům Kawasakiho růže, tandemu Hřebejk-Jarchovský, zase dopřáli poct v minulosti. A Protektora akademici už vyslali za Oscarem – sice neúspěšně, ale změní jen proto názor? Račte si vsadit, už se vypisují kurzy.

Nominační večer zrodil ještě několik vítězů: cenu kritiky pro dokument Zapomenuté transporty z Polska, lví sošku pro zahraničního Milionáře z chatrče a trofej za legálně nejstahovanější film Sněženky a machři po 25 letech. Přenos pořadu na ČT2 sledovalo tři sta tisíc diváků, osm procent z lidí sedících právě u televizoru. Oč přišli ti ostatní?

Režisér Tomáš Mašín při natáčení filmu 3 sezony v pekle v pražské Jindřišské

Rozhovory s nominovanými Najbrt: Protektor je už za mnou S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i matadora oboru Jana Hřebejka. "Protektor je už za mnou," řekl bezprostředně po přímém přenosu ČT, během něhož převzal za svůj teprve druhý celovečerní počin cenu od kritiky. Uznání se dostalo i jeho bratru Alešovi, který pro film navrhl plakát. Mašín: Filmaři mě moc neberou Zatímco sál pražské Lucerny celý nominační večer Českého lva zuřivě řešil, kdo si cenu zaslouží a kdo ne, režisér jednoho ze dvou nejúspěšnějších snímků, 3 sezón v pekle, se bavil. Svět filmu bere Tomáš Mašín s nezvyklým nadhledem. "Proč to všichni tak strašně prožívají? Vždyť jde jen o film," smál se renomovaný autor reklam.

O další kabaret z jiné planety, ve kterém filmy hrály pouhý štěk. Semlel styl Avataru, sbírku miss, bubny, rýži i psa – mimochodem aktéra nejlepšího výstupu vedle stepařského čísla. Záhadné řeči o kvantové fyzice osvětlilo až po přenosu nabízené DVD s dokumentem hledajícím důkazy o vyšší síle. Pořadatel Lvů Petr Vachler tak možná léčí stesk po obdobně "vědeckém" cyklu Detektor, jejž mu ČT zrušila, ale jak souvisí osobní záliba s českým filmem?

Vůbec byl pořad plný propagační vaty od webových anket přes oční kapky po jogurtovou volbu filmových hlášek. Místo akademické věcnosti přišla upovídaná kramářská besídka – přitom oscarové nominace se jen přečtou za pár minut z papíru.

Opět tak pochyby o akademii i večeru obnovily věčnou debatu o "druhých" cenách. Kdo by jim dal vážnost? Třeba Česká filmová komora.
Nejčtenější

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

Filmaři mě moc neberou, říká autor nominovaných 3 sezón v pekle

Z natáčení filmu 3 sezóny v pekle

Zatímco sál pražské Lucerny celý nominační večer Českého lva zuřivě řešil, kdo si cenu zaslouží a kdo ne, režisér...

Deset postřehů z Českých lvů: jak donutit diváky přepnout na cokoliv jiného

Český lev za rok 2009 - moderátoři Pavel Liška a Bolek Polívka

Sedmnácté udílení Českých lvů, nejprestižnějších filmových cen v Česku, opět "stálo za to". Zatímco loni ho Bolek...

Láskyplná Kočičková se málem udusila v normalizačním dýmu Petera Nagye

Nominační večer Českých lvů 2011 moderovali Jakub Žáček a Ester Kočičková

Nominační večer Českého lva pod vlivem amorova šípu jako protiváha apokalyptickým prognózám roku 2012. Petr Vachler...

Najdete na iDNES.cz