Jednou z nominovaných za prózu je i Hana Lundiaková

Jednou z nominovaných za prózu je i Hana Lundiaková | foto: Petr Jedinák

Magnesia Litera zná nominované. Nově se bude hodnotit i tvorba blogerů

  • 6
Z celkem přihlášených 349 knižních titulů, vydaných za minulý rok a přihlášených do čtrnáctého ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera, vybraly poroty nominované v každé kategorii. Jejich jména byla oznámena v úterý v Knihovně Václava Havla.

Martin Reiner

Zatímco všechny ostatní kategorie mají po třech nominovaných, výjimkou je Litera za prózu, kde do finálového „souboje“ vstupuje hned šest knih. Jsou mezi nimi mimo jiné knihy, které si získaly značnou kritickou a v některých případech i vyloženě mediální pozornost, jako Reinerův román o Ivanu Blatném Básník (recenzi najdete zde), novinka Vítr, tma přítomnost Václava Kahudy (více zde) nebo Imago. Ty Trubko! Hany Lundiakové (rozhovor s autorkou čtěte zde).

Mezi básníky změří síly Dan Jedlička, Olga Stehlíková a Michal Maršálek a mezi autory literatury pro děti a mládež Ondřej Horák s Jiřím Frantou, Vratislav Maňák a Marka Míková. V literatuře faktu soupeří poplitický komentátor Bohumil Doležal s historikem Zdeňkem Hojdou a literárním teoretikem Pavlem Janouškem.

Dějiny československého komiksu 20. století

Mezi nakladatelskými činy bude porota ve finále rozhodovat mezi vesměs rozměrnými díly, jakými jsou výtvarný titul Kamil Lhoták a kniha, trojsvazkové Dějiny československého komiksu 20. století (více zde) a Akademický atlas českých dějin.

Kategorie překladů tentokrát vybírá mezi překladateli z francouzštiny(Kateřina Vinšová), norštiny (Jarka Vrbová) a angličtiny Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná). Na Literu za objev roku má naději Alice Horáčková se svým bestsellerem o básnířce Vladimíře Čerepkové (recenzi najdete zde), Matěj Hořava za povídkovou knihu Pálenka a Alžběta Michalová za básnickou sbírku Zřetelně nevyprávíš.

Někteří z nominovaných na cenu Magnesia Litera 2015 (stojící zleva: Hana Lundiaková, Michal Maršálek, Ondřej Horák, Alice Horáčková, sedící Alžběta Michalová, Vratislav Maňák, Petr Stančík, Petr Pazdera Payne a Milena Slavická)

Kromě těchto základních kategorií bude samozřejmě jako vždy vyhlášena také hlavní Litera za knihu roku a cena čtenářů. Tyto kategorie jsou bez nominací. Nově také pořadatelé vyhlásili kategorii Magnesia blog roku, jež se bude letos udělovat poprvé.

Petra Soukupová

Měla by zohlednit především literární úroveň internetových blogů vedených jak na samostatných stránkách, tak pod zpravodajskými servery velkých mediálních domů. Porota je složena z vítězů cen Magnesia Litera Petry Soukupové a Emila Hakla a doplněna literárním kritikem Pavlem Mandysem. „Kvalita blogů se v posledních letech výrazně zlepšila a mnohé jsou i velmi populární. Rádi bychom vybrali co nejpestřejší vzorek řánrů, a to od blogerů zavedených i začínajících,“ řekl iDNES.cz Pavel Mandys.

Vítězové budou oznámeni na slavnostním večeru v prostorách Nové scény Národního divadla 14. dubna. Slavnostní ceremoniál bude moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka, který je zároveň scenáristou a režisérem večera. Slavnostní předávání bude vysílat Česká televize na kanálu ČT Art přímým přenosem. Nominované knihy budou představeny na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních v Knihovně Václava Havla.

Magnesia Litera 2015 - kompletní přehled nominací

Litera za prózu
Václav Kahuda: Vítr, tma, přítomnost (Druhé město)
Hana Lundiaková: IMAGO Ty trubko! (Kniha Zlín)
Petr Pazdera Payne: Předběžná ohledání (Cherm)
Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
Milena Slavická: Hagibor (Torst)
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)

Litera za poezii
Dan Jedlička: Sbohem malé nic (Perplex)
Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)
Michal Maršálek: Černá bere (Dauphin)

Litera za knihu pro děti a mládež
Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
Vratislav Maňák: Muž z hodin (Albatros)
Marka Míková: Škvíry (Argo)

Litera za literaturu faktu
Bohumil Doležal: Události (Revolver revue)
Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
Pavel Janoušek: Ten, který byl. Vladimír Macura mezi literaturou, vědou a hrou (Academia)

Litera za nakladatelský čin
Jan Dvořák, Robert Hédervári: Kamil Lhoták a kniha (Vltavín)
Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek a kol.: Dějiny československého komiksu 20. století (Akropolis)
Eva Semotamová a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia)

Litera za překladovou knihu
Phillipe Claudel: Brodeckova zpráva (z francouzštiny přeložila Kateřina Vinšová,
Paseka)
Roy Jacobsen: Ostrov (z norštiny přeložila Jarka Vrbová, Pistorius & Olšanská)
Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)

DILIA Litera pro objev roku
Alice Horáčková: Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale (Argo)
Matěj Hořava: Pálenka (Host)
Alžběta Michalová: Zřetelně nevyprávíš (fra)