Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica zakončil nahrávací turné uvolněně

  12:34aktualizováno  12:34
Poslední zastávkou osmidílného turné písničkáře Jarka Nohavici, během něhož točil písně pro chystané album Ikarus, zažil ostravský klub Parník. Ve vyprodaném sále zpěvák zahrál nové písně, ale také osvědčené hity.

Jarek Nohavica - turné Ostrava 2008 - generální zkouška v DK Akord, Ostrava (17. ledna 2008) | foto: Tomáš Linhart (www.nohavica.cz)

Poslední koncert měl o poznání uvolněnější atmosféru než sedm předchozích. Tým kolem Nohavici z něj už nepořizoval zvukový záznam pro novou desku, která má vyjít v únoru.

Na předchozích koncertech například musel Nohavica některé skladby opakovat, protože jej rušili neukáznění diváci fotografující s bleskem.

Nohavica sérii koncertů vyprodal během několika desítek minut. Jeho koncerty seřazené od 17. ledna dále vidělo podle kapacit sálů celkem 5 000 až 6 000 lidí. Všechna vystoupení trvala přibližně dvě hodiny a někdy i víc než dvě hodiny.

Zpěvák po celou dobu nesešel z pódia a hrál v kuse, bez přestávky. Nové skladby, jako Noe, Ikarus, Ona je na mě zlá, střídal s těmi, které jsou notoricky známé. Posluchači tak slyšeli třeba skladby Ostravo či Milionáře.

Nad rámec původního programu se Nohavica 22. ledna sešel se studenty ostravské Janáčkovy konzervatoře. "V zaplněné aule odpovídal na dotazy budoucích kolegů kumštýřů a žádné téma nebylo tabu," stojí na oficiálním webu www.nohavica.cz, na němž lze nalézt podrobné zpravodajství z turné a natáčení desky.

Zpěvák hovořil o svých vzletech a pádech a nevyhnul se ani době minulé, kde mu často dělal společnost alkohol. I když s sebou neměl kytaru, došlo nakonec i na ukázky tvorby, árii Vzácné dámy z Mozartovy opery Cosi fan tutte, kterou Nohavica přebásnil do češtiny.

V Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě Nohavica vystupoval 18. ledna. V jeho prostorách se před šestadvaceti lety odehrálo jeho první veřejné vystoupení. V publiku nyní seděl i třiašedesátiletý pamětník prvního koncertu Pavel Pravda.

"Tehdy to bylo v rámci Folkových kolotočů, a to bylo o něčem jiném, dnes to byl sólový koncert," řekl a svěřil se, že měl Nohavicovo dílo rád celých těch pětadvacet let.

"Pamatuju, jak se jeho písničky šířily na magnetofonových kazetách, když byl zakázaný," doplnil a vytáhnul objemnou knihu, v níž má vytištěny texty písniček folkových zpěváků a u mnohých má i jejich podpisy. V ten večer si odnesl i podpis Jarka Nohavici.

Atmosféra neděleního koncertu v klubu Fabric zase podle týmu okolo Nohavici připomínala jeho vystoupení v Dublinu v říjnu 2005 při turné On the Road.

"Jarek si každý koncert skládá sám, v každém sále se jinak cítí, atmosféra každého vystoupení je jedinečná. Zatímco do divadla přišlo mnoho lidí ve svátečním, večer ve Fabriku byl hodně živelný," vyzdvihla pro MF DNES pestrost ostravského miniturné Nohavicova koncertní manažerka Jana Linková.

O vstupenky na jednotlivé koncerty byl velký zájem. Například na vystoupení ve vratimovském Kině Hvězda zájemci vstupenky vykoupili za 34 minut. Nohavica tak už několik let patří mezi málo umělců v Česku, kterým se daří všechny koncerty beznadějně vyprodat. Zájem publika nesnižuje ani písničkářův boj s vlastní minulostí a informacemi o jeho spolupráci s totalitní StB.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz