Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica zakončil nahrávací turné uvolněně

  12:34aktualizováno  12:34
Poslední zastávkou osmidílného turné písničkáře Jarka Nohavici, během něhož točil písně pro chystané album Ikarus, zažil ostravský klub Parník. Ve vyprodaném sále zpěvák zahrál nové písně, ale také osvědčené hity.

Jarek Nohavica - turné Ostrava 2008 - generální zkouška v DK Akord, Ostrava (17. ledna 2008) | foto: Tomáš Linhart (www.nohavica.cz)

Poslední koncert měl o poznání uvolněnější atmosféru než sedm předchozích. Tým kolem Nohavici z něj už nepořizoval zvukový záznam pro novou desku, která má vyjít v únoru.

Na předchozích koncertech například musel Nohavica některé skladby opakovat, protože jej rušili neukáznění diváci fotografující s bleskem.

Nohavica sérii koncertů vyprodal během několika desítek minut. Jeho koncerty seřazené od 17. ledna dále vidělo podle kapacit sálů celkem 5 000 až 6 000 lidí. Všechna vystoupení trvala přibližně dvě hodiny a někdy i víc než dvě hodiny.

Zpěvák po celou dobu nesešel z pódia a hrál v kuse, bez přestávky. Nové skladby, jako Noe, Ikarus, Ona je na mě zlá, střídal s těmi, které jsou notoricky známé. Posluchači tak slyšeli třeba skladby Ostravo či Milionáře.

Nad rámec původního programu se Nohavica 22. ledna sešel se studenty ostravské Janáčkovy konzervatoře. "V zaplněné aule odpovídal na dotazy budoucích kolegů kumštýřů a žádné téma nebylo tabu," stojí na oficiálním webu www.nohavica.cz, na němž lze nalézt podrobné zpravodajství z turné a natáčení desky.

Zpěvák hovořil o svých vzletech a pádech a nevyhnul se ani době minulé, kde mu často dělal společnost alkohol. I když s sebou neměl kytaru, došlo nakonec i na ukázky tvorby, árii Vzácné dámy z Mozartovy opery Cosi fan tutte, kterou Nohavica přebásnil do češtiny.

V Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě Nohavica vystupoval 18. ledna. V jeho prostorách se před šestadvaceti lety odehrálo jeho první veřejné vystoupení. V publiku nyní seděl i třiašedesátiletý pamětník prvního koncertu Pavel Pravda.

"Tehdy to bylo v rámci Folkových kolotočů, a to bylo o něčem jiném, dnes to byl sólový koncert," řekl a svěřil se, že měl Nohavicovo dílo rád celých těch pětadvacet let.

"Pamatuju, jak se jeho písničky šířily na magnetofonových kazetách, když byl zakázaný," doplnil a vytáhnul objemnou knihu, v níž má vytištěny texty písniček folkových zpěváků a u mnohých má i jejich podpisy. V ten večer si odnesl i podpis Jarka Nohavici.

Atmosféra neděleního koncertu v klubu Fabric zase podle týmu okolo Nohavici připomínala jeho vystoupení v Dublinu v říjnu 2005 při turné On the Road.

"Jarek si každý koncert skládá sám, v každém sále se jinak cítí, atmosféra každého vystoupení je jedinečná. Zatímco do divadla přišlo mnoho lidí ve svátečním, večer ve Fabriku byl hodně živelný," vyzdvihla pro MF DNES pestrost ostravského miniturné Nohavicova koncertní manažerka Jana Linková.

O vstupenky na jednotlivé koncerty byl velký zájem. Například na vystoupení ve vratimovském Kině Hvězda zájemci vstupenky vykoupili za 34 minut. Nohavica tak už několik let patří mezi málo umělců v Česku, kterým se daří všechny koncerty beznadějně vyprodat. Zájem publika nesnižuje ani písničkářův boj s vlastní minulostí a informacemi o jeho spolupráci s totalitní StB.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz