Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica si v polském výběru vlastních písní obul „papierowe buty“

  3:37aktualizováno  3:37
Jaromír Nohavica je pojmem i v sousedním Polsku. Svědčí o tom kolekce jednatřiceti písní, nazvaná Svět podle Nohavici, kterou nazpívali jeho polští kolegové. Jen jednu píseň, smuteční grotesku Až to se mnu sekne, si na desce zazpíval sám Nohavica. V polštině, pochopitelně.

Jaromír Nohavica si na polské kolekci jednatřiceti písní Svět podle Nohavici zazpíval píseň Až to se mnu sekne. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Jaromír NohavicaDvojalbum je k dostání prostřednictvím písničkářových internetových stránek www.nohavica.cz, které mají také svou polskou sekci. Ostatně Nohavica u našich severních sousedů často koncertuje.

Na podzim podnikl turné se zastávkami v Krakově či ve Wroclawi. Když zapomněl text skladby Sarajevo, publikum ji za něho dozpívalo, podobně jako v Česku nebo na Slovensku. Své písně společně s přáteli, kteří se podíleli na jeho polském albu, Nohavica předvedl i na scéně Národní filharmonie ve Varšavě.

Poláci Nohavicu dobře znají

"Dal jsem jim písně a řekl, ať si sami vyberou," řekl písničkář na adresu dvojalba Swiat wedlug Nohavicy, které představuje svět jeho skladeb tak, jak je vnímají Poláci. Jsou to vesměs písničkáři jako on.

Je zde Andrzej Sikorowski, který Nohavicu jako první pozval na koncert v Polsku. Pawel Orkisz, který zpívá také vlastní překlady Leonarda Cohena nebo Bulata Okudžavy, letos pozval Nohavicu na festival Ballady Europy.

JAROMÍR NOHAVICA - AŽ TO SE MNU SEKNE (v polštině)

A pro tuhle desku si vybral rozvernou, leč mrazivou píseň Pochod marodů, v polském překladu Pochód zdechlaków. Písně Moje malá válka nebo Zítra ráno v pět zpívá Antoni Muracki, který vystupuje od roku 1976, překládá Nohavicovy texty do polštiny a zařizuje mu v Polsku koncerty.

Ostatně hlas Murackého zní ve sboru, který otevírá Nohavicovo polské album písní Dokud se zpívá (ještě se neumřelo). Poslední skladby Anděl strážný, která zní bez doprovodu nástrojů, se ujala Elžbieta Wojnowska.

Rýmy bych psal na dálnici

Nohavica a hip hop

Jaromír Nohavica ve StodolníNejpřekvapivějším hostem kompilace 20ERS ke dvacetiletému výročí tuzemského hip hopu je písničkář Jaromír Nohavica. Na jeden den se zavřel ve studiu s jihlavskými Pio Squad a natočili spolu skladbu Já tam byl.

Mezi zpěváky či šansoniéry, kteří se na dvojalbu střídají, bude české publikum znát z dřívější doby zřejmě Tadeusze Wozniaka. Ten si vzal píseň Mám jizvu na rtu, která pochází z Nohavicovy poslední desky Ikarus. Výborně zní posmutnělý Darmoděj, zpívaný Stanislawem Soykou za doprovodu klavíru.

K Nohavicovým písním se hodí i ženské hlasy, zvláště polská hvězda Edyta Geppertová, kterou Nohavica poslouchal už v 80. letech a jež třikrát získala hlavní cenu na festivalu polské písně v Opole.

JAROMÍR NOHAVICA - SARAJEVO (v polštině)

Poláci si z Nohavicových písní "vytáhli" melancholii, jakousi východní posmutnělost i baladickou melodičnost, jež byla vlastní i ruským bardům Vysockému a Okudžavovi. Zpívají civilně i vášnivě, pokládají se do písní celou svou bytostí. Sugestivní i citlivý přednes, který je zážitkem i pro českého posluchače, dobarvuje doprovodná kapela s harmonikou, klavírem či saxofonem.

Nohavica, který žil dlouhá léta v Českém Těšíně, městě rozděleném na polskou a českou část, měl k Polsku vždy velmi silný vztah. Projevilo se to i v divadelním představení Těšínské nebe, které je složené z jeho písní zpívaných jinými interprety, jež výtečně zaranžoval skladatel Tomáš Kočko.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz