Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica si v polském výběru vlastních písní obul „papierowe buty“

  3:37aktualizováno  3:37
Jaromír Nohavica je pojmem i v sousedním Polsku. Svědčí o tom kolekce jednatřiceti písní, nazvaná Svět podle Nohavici, kterou nazpívali jeho polští kolegové. Jen jednu píseň, smuteční grotesku Až to se mnu sekne, si na desce zazpíval sám Nohavica. V polštině, pochopitelně.

Jaromír Nohavica si na polské kolekci jednatřiceti písní Svět podle Nohavici zazpíval píseň Až to se mnu sekne. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Jaromír NohavicaDvojalbum je k dostání prostřednictvím písničkářových internetových stránek www.nohavica.cz, které mají také svou polskou sekci. Ostatně Nohavica u našich severních sousedů často koncertuje.

Na podzim podnikl turné se zastávkami v Krakově či ve Wroclawi. Když zapomněl text skladby Sarajevo, publikum ji za něho dozpívalo, podobně jako v Česku nebo na Slovensku. Své písně společně s přáteli, kteří se podíleli na jeho polském albu, Nohavica předvedl i na scéně Národní filharmonie ve Varšavě.

Poláci Nohavicu dobře znají

"Dal jsem jim písně a řekl, ať si sami vyberou," řekl písničkář na adresu dvojalba Swiat wedlug Nohavicy, které představuje svět jeho skladeb tak, jak je vnímají Poláci. Jsou to vesměs písničkáři jako on.

Je zde Andrzej Sikorowski, který Nohavicu jako první pozval na koncert v Polsku. Pawel Orkisz, který zpívá také vlastní překlady Leonarda Cohena nebo Bulata Okudžavy, letos pozval Nohavicu na festival Ballady Europy.

JAROMÍR NOHAVICA - AŽ TO SE MNU SEKNE (v polštině)

A pro tuhle desku si vybral rozvernou, leč mrazivou píseň Pochod marodů, v polském překladu Pochód zdechlaków. Písně Moje malá válka nebo Zítra ráno v pět zpívá Antoni Muracki, který vystupuje od roku 1976, překládá Nohavicovy texty do polštiny a zařizuje mu v Polsku koncerty.

Ostatně hlas Murackého zní ve sboru, který otevírá Nohavicovo polské album písní Dokud se zpívá (ještě se neumřelo). Poslední skladby Anděl strážný, která zní bez doprovodu nástrojů, se ujala Elžbieta Wojnowska.

Rýmy bych psal na dálnici

Nohavica a hip hop

Jaromír Nohavica ve StodolníNejpřekvapivějším hostem kompilace 20ERS ke dvacetiletému výročí tuzemského hip hopu je písničkář Jaromír Nohavica. Na jeden den se zavřel ve studiu s jihlavskými Pio Squad a natočili spolu skladbu Já tam byl.

Mezi zpěváky či šansoniéry, kteří se na dvojalbu střídají, bude české publikum znát z dřívější doby zřejmě Tadeusze Wozniaka. Ten si vzal píseň Mám jizvu na rtu, která pochází z Nohavicovy poslední desky Ikarus. Výborně zní posmutnělý Darmoděj, zpívaný Stanislawem Soykou za doprovodu klavíru.

K Nohavicovým písním se hodí i ženské hlasy, zvláště polská hvězda Edyta Geppertová, kterou Nohavica poslouchal už v 80. letech a jež třikrát získala hlavní cenu na festivalu polské písně v Opole.

JAROMÍR NOHAVICA - SARAJEVO (v polštině)

Poláci si z Nohavicových písní "vytáhli" melancholii, jakousi východní posmutnělost i baladickou melodičnost, jež byla vlastní i ruským bardům Vysockému a Okudžavovi. Zpívají civilně i vášnivě, pokládají se do písní celou svou bytostí. Sugestivní i citlivý přednes, který je zážitkem i pro českého posluchače, dobarvuje doprovodná kapela s harmonikou, klavírem či saxofonem.

Nohavica, který žil dlouhá léta v Českém Těšíně, městě rozděleném na polskou a českou část, měl k Polsku vždy velmi silný vztah. Projevilo se to i v divadelním představení Těšínské nebe, které je složené z jeho písní zpívaných jinými interprety, jež výtečně zaranžoval skladatel Tomáš Kočko.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Najdete na iDNES.cz