Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica nahrál novou desku v prostějovském hotelovém pokoji č. 309

  2:37aktualizováno  2:37
Tak mě tu máš, hlásí název nového alba ostravského písničkáře Jaromíra Nohavici, které vzniklo v Grandhotelu Prostějov. Na desce, natočené na konci února v pokoji číslo 309, Nohavicu doprovází polský akordeonista Robert Kuśmierski a Jaromír Nohavica starší na housle.

Písničkář Jaromír Nohavica | foto: MF DNES

Folkové šansony podpořil klavírním doprovodem hudební producent alba Dalibor Cidlinský jr.

Album Nohavica pokřtil na konci června na třineckém festivalu Noc plná hvězd, kde si k několikahodinovému koncertu pozval řadu hostů. Hned na místě se prodalo několik stovek nosičů nové nahrávky. "Album je možné si objednat přes webové stránky Nohavici, od srpna by mělo být k dispozici i v kamenných obchodech," řekl Petr Šiška z produkční společnosti Petarda, která s Nohavicou spolupracuje.

Jaromír Nohavica vydává na začátku července 2012 novou desku s názvem Tak mě tu

Jaromír Nohavica vydává na začátku července 2012 novou desku s názvem Tak mě tu máš.

Nohavica už své minulé album Ikarus prodával prostřednictvím internetu. V roce 2008 prodal nejvíce nahrávek ze všech tuzemských interpretů, za 34 427 prodaných alb Ikarus získal ocenění Deska roku. "Základem všeho v naší branži je živý koncert, žádná marketinková kouzla, ale poctivé muzikantství. Věřím, že se desky budou prodávat, ale kolik, to nevím. Písně budou stále potřebné a lidé si svou cestu k písničce najdou," řekl tehdy Nohavica.
Devětapadesátiletý Nohavica je příznivcem nových technologií. V roce 2010 se stal jedním z prvních českých interpretů, který zaznamenal koncert na nosič blu-ray. Rok předtím na svém webu jako vánoční dárek spustil na Boží hod dvanáctihodinové vysílání TV a Rádia Jarek. Na internetu již několik měsíců zveřejňuje virtuálky, písně, kterými reaguje na aktuální dění ve společnosti.

"Virtuálek jsem už nahrál zhruba sedmdesát a z nich jsem na desku vybral tři. Jsou to ty, které unesly časový odstup a současně zapadají do konceptu alba," uvedl Nohavica v rozhovoru pro deník Právo. Jde o jeden z mála rozhovorů poskytnutých médiím, protože Nohavica s novináři hovoří jen výjimečně. Po aféře s odhalením jeho vynucené spolupráce s bývalou státní bezpečností (StB) dokonce vzkázal, že s tiskem komunikovat už nikdy nebude.

K písni www.iDNES vznikl v redakci dodatečně videoklip, který natočili Petr Čuban s Erikou Eliášovou, stříhal Arťom Krukovič z iDNES.tv. Ilustrační záběry jsou použity z propagačního dokumentu o iDNES.cz.

Albem Tak mě tu máš Nohavica jako tradičně reaguje na aktuální události. "Vždycky reaguju na to, co se kolem mě děje. Přesto bych ale nic konkrétního z nové desky nevypichoval. Karel Plíhal říkává, že každá deska je dokumentem tvé duše té doby. V danou chvíli to třeba člověk necítí, ale po letech zjistí, že takový opravdu byl. Bylo to tak s albem Ikarus, stejně tak třeba s deskou Darmoděj, takové je i Mikymauzoleum. Všechny mé nahrávky jsou obrazem toho, jaký jsem v dané době byl. Písně, které jsou na nové desce, jsou tedy shrnutím určité doby, během které jsem si chodil po světě, skládal a dával si je takříkajíc do batohu. Když byl plný, začal jsem se v něm přehrabovat a usoudil jsem, že bych mohl něco natočit," uvedl Nohavica.

Čtrnáct písniček na albu Tak mě tu máš je podle hudebního publicisty Jaroslava Špuláka Nohavicovým návratem ke kořenům. "Tematicky deska připomíná kolekci Divné století (1996). Nohavica textař je rozkročen od polohy pozorovatele nálad společnosti až po glosátora vlastního života (Já chci poezii, Zbloudilý koráb). Zřetelná jsou jeho chlapská (či občanská) naléhání (www.idnes, Kupte si hřebeny), jazykově pak přívětivá a chytrá tak, že to svádí vnímat je jako poezii s hudbou (Řeka zapomnění, Minulost). V tom zůstal jako autor neomylný," uvedl Špulák.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz