Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nohavica nahrál novou desku v prostějovském hotelovém pokoji č. 309

  2:37aktualizováno  2:37
Tak mě tu máš, hlásí název nového alba ostravského písničkáře Jaromíra Nohavici, které vzniklo v Grandhotelu Prostějov. Na desce, natočené na konci února v pokoji číslo 309, Nohavicu doprovází polský akordeonista Robert Kuśmierski a Jaromír Nohavica starší na housle.

Písničkář Jaromír Nohavica | foto: MF DNES

Folkové šansony podpořil klavírním doprovodem hudební producent alba Dalibor Cidlinský jr.

Album Nohavica pokřtil na konci června na třineckém festivalu Noc plná hvězd, kde si k několikahodinovému koncertu pozval řadu hostů. Hned na místě se prodalo několik stovek nosičů nové nahrávky. "Album je možné si objednat přes webové stránky Nohavici, od srpna by mělo být k dispozici i v kamenných obchodech," řekl Petr Šiška z produkční společnosti Petarda, která s Nohavicou spolupracuje.

Jaromír Nohavica vydává na začátku července 2012 novou desku s názvem Tak mě tu

Jaromír Nohavica vydává na začátku července 2012 novou desku s názvem Tak mě tu máš.

Nohavica už své minulé album Ikarus prodával prostřednictvím internetu. V roce 2008 prodal nejvíce nahrávek ze všech tuzemských interpretů, za 34 427 prodaných alb Ikarus získal ocenění Deska roku. "Základem všeho v naší branži je živý koncert, žádná marketinková kouzla, ale poctivé muzikantství. Věřím, že se desky budou prodávat, ale kolik, to nevím. Písně budou stále potřebné a lidé si svou cestu k písničce najdou," řekl tehdy Nohavica.
Devětapadesátiletý Nohavica je příznivcem nových technologií. V roce 2010 se stal jedním z prvních českých interpretů, který zaznamenal koncert na nosič blu-ray. Rok předtím na svém webu jako vánoční dárek spustil na Boží hod dvanáctihodinové vysílání TV a Rádia Jarek. Na internetu již několik měsíců zveřejňuje virtuálky, písně, kterými reaguje na aktuální dění ve společnosti.

"Virtuálek jsem už nahrál zhruba sedmdesát a z nich jsem na desku vybral tři. Jsou to ty, které unesly časový odstup a současně zapadají do konceptu alba," uvedl Nohavica v rozhovoru pro deník Právo. Jde o jeden z mála rozhovorů poskytnutých médiím, protože Nohavica s novináři hovoří jen výjimečně. Po aféře s odhalením jeho vynucené spolupráce s bývalou státní bezpečností (StB) dokonce vzkázal, že s tiskem komunikovat už nikdy nebude.

K písni www.iDNES vznikl v redakci dodatečně videoklip, který natočili Petr Čuban s Erikou Eliášovou, stříhal Arťom Krukovič z iDNES.tv. Ilustrační záběry jsou použity z propagačního dokumentu o iDNES.cz.

Albem Tak mě tu máš Nohavica jako tradičně reaguje na aktuální události. "Vždycky reaguju na to, co se kolem mě děje. Přesto bych ale nic konkrétního z nové desky nevypichoval. Karel Plíhal říkává, že každá deska je dokumentem tvé duše té doby. V danou chvíli to třeba člověk necítí, ale po letech zjistí, že takový opravdu byl. Bylo to tak s albem Ikarus, stejně tak třeba s deskou Darmoděj, takové je i Mikymauzoleum. Všechny mé nahrávky jsou obrazem toho, jaký jsem v dané době byl. Písně, které jsou na nové desce, jsou tedy shrnutím určité doby, během které jsem si chodil po světě, skládal a dával si je takříkajíc do batohu. Když byl plný, začal jsem se v něm přehrabovat a usoudil jsem, že bych mohl něco natočit," uvedl Nohavica.

Čtrnáct písniček na albu Tak mě tu máš je podle hudebního publicisty Jaroslava Špuláka Nohavicovým návratem ke kořenům. "Tematicky deska připomíná kolekci Divné století (1996). Nohavica textař je rozkročen od polohy pozorovatele nálad společnosti až po glosátora vlastního života (Já chci poezii, Zbloudilý koráb). Zřetelná jsou jeho chlapská (či občanská) naléhání (www.idnes, Kupte si hřebeny), jazykově pak přívětivá a chytrá tak, že to svádí vnímat je jako poezii s hudbou (Řeka zapomnění, Minulost). V tom zůstal jako autor neomylný," uvedl Špulák.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz