Darwinova noční můra - Fotografie z dokumentu Darwinova noční můra (2005)

Darwinova noční můra - Fotografie z dokumentu Darwinova noční můra (2005) | foto: Artcam

Noční můra, při níž rybožroutům zaskočí kost

  • 2
Darwinova noční můra je oceňovaným dokumentem Huberta Saupera. Názorně ukazuje, že jeden svět někdy všem nestačí.

Snímky z filmu najdete ve fotogalerii.

"Mohl bych natočit stejný film v Sierra Leone, pouze místo ryb by zde šlo o diamanty, v Hondurasu o banány, v Lybii, Nigérii nebo Angole o ropu," tvrdí rakouský režisér a scénárista o svém dokumentu.

"Není třeba, abych říkal, že v Africe hladoví děti. Mým úkolem je sdělit to pomocí jazyka umění," dodává Sauper, který za svůj dokument posbíral řadu ocenění a byl nominován na Oscara za nejlepší dokument roku 2005.

Snímek pojednává o hrozící ekologické a následně i ekonomické krizi v Tanzanii v okolí Viktoriina jezera, druhé nejrozsáhlejší sladkovodní plochy na světě, ve níž se přemnožil nilský okoun a následně zcela zničil dosavadní vodní ekosystém.

Pro místní, přinejmenším chatrnou ekonomiku, je nilský okoun sice naoko zdrojem obživy, jenže jeho vodní "monopol" vede k vlastnímu sebezničení. Navíc veškerá produkce směřuje mimo zemi, v níž v době natáčení dokumentu hrozil hladomor. Nehledě na to, že vlivem drahé výroby kvalitních filetů zbývají na místní zbídačené obyvatelstvo plesnivějící zbytky.

"Nápad natočit tento film vznikl, když jsem se připravoval na práci na dokumentu Kisanganský deník, ve kterém jsem sledoval osudy rwandských uprchlíků během konžského povstání. V roce 1997 jsem byl poprvé svědkem bizarního obrazu dvou obrovských letadel, přeplněných jídlem. První z nich přivezlo čtyřicet pět tun hrachu z Ameriky, druhé letadlo naopak odlétalo do Evropské unie a na palubě vezlo padesát tun čerstvých ryb," dodává režisér.

Sauper rovněž nastiňuje fakt, že letadla, vyvážející ryby z Tanzanie, do Afriky pašují zbraně. Stejnou zkušenost měl Sauper i z uprchlických táborů. "Spřátelil jsem se s ruskými piloty. Brzy se ukázalo, že letadla přivážející hrách zároveň dopravují do těch samých cílových míst také zbraně, takže uprchlíci, kteří meli užitek z dováženého hrachu, se mohli během noci stát oběťmi střelby," dodává.

Samotné natáčení se neobešlo bez komplikací. Dvojčlenný štáb musel často vystupovat v přestojení za členy posádky, misionáře, turisty, hygieniky či australské obchodníky.

"Jednou jsme byli zadrženi na malém rybářském ostrově. Obvinili nás, že natáčíme filmy s nahými dívkami. Mnoho dní jsme ztratili při výsleších zmatenými policisty, na kontrolních stanicích a ve věznicích. Významná část rozpočtu byla promrhána na kauce, pokuty a úplatky," stěžuje si Sauper.

 DARWINOVA NOČNÍ MŮRA (Darwin's Nightmare)
dokument, 107 minut (Artcam)
scénář a režie: Hubert Sauper
umělecká spolupráce: Sandor Rieder, Nick Flynn
kamera: Hubert Sauper - zvuk: Cosmas Antoniadis